Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
OEM spec
Product line
Intended use
Base technology
Engine Oils
Bestsellers
CASTROL
Engine Oil 5W30 4l MAGNATEC synthetic
API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
69.04
57.53 £
(17.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
CASTROL
Engine Oil 5W30 1l MAGNATEC synthetic
API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
18.66
15.55 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
13.08
10.90 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
58.80
49.00 £
(11.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l
API SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
227.14
189.28 £
(11.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ELF
Engine Oil 5W30 1l EVOLUTION
API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
19.12
15.93 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION
API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
84.96
70.80 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
46.07
38.39 £ 81.10 £
(9.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
46.07 £
9.38
7.82 £ 17.26 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
9.38 £
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 1l TopTec 4300
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
17.47
14.56 £ 26.86 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
17.47 £
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 1l Molygen DPF
API SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
32.92
27.43 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOBIL
Engine Oil 5W30 1l M-SUP synthetic
API SL SM SN SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
18.60
15.50 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
51.18
42.65 £
(12.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
22.80
19.00 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
13.60
11.33 £ 22.62 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
13.60 £
56.39
46.99 £ 87.66 £
(14.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
56.39 £
105.90
88.25 £
(21.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 5W30 1L
API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
19.98
16.65 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 5W30 5L
API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
81.76
68.13 £
(16.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 4l Molygen DPF
API SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
115.62
96.35 £
(28.90 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
38.66
32.22 £ 62.82 £
(7.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
38.66 £
18.58
15.48 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 5W30 20L
API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
347.14
289.28 £
(17.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
12.94
10.78 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
13.66
11.38 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l TopTec 4300
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
66.61
55.51 £ 121.20 £
(13.32 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
66.61 £
51.76
43.13 £
(12.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
319.54
266.28 £
(15.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£