GULF Engine Oil 5W30 5l FORMULA

Index: FORMULA CX 5W30 5L
Rate this product first
0 pcs. This item will no longer be available
Capacity (l):
5
56.48 £
63.70 £
(Price for 1L: 9.41 11.30 £)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 56.48 £
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W30
Capacity [l]:
5
OEM spec:
DEXOS 2
OEM spec:
OPEL OV0401547-D30
OEM spec:
OPEL OV0401547-G30
OEM spec:
BMW LL-04
OEM spec:
MB 229.31
OEM spec:
MB 229.51
OEM spec:
MB 229.52
API:
SP
API:
SN+
ACEA:
C3
ACEA:
C2
Product line:
FORMULA
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
6290360822099, PU-G12P2Y, 5056004116839, IC-G12P2Y, 5056004116846
Item code:
G12P2Y
Item index:
FORMULA CX 5W30 5L
PCN:
27101981
Manufacturer:
GULF, Manufacturer: Gulf Oil International Whitehall House, 238 North Church Street, PO Box 1043, George Town, Grand Cayman, KY1 -1102, Cayman Islands; Importer: GULF OIL SUPPLY COMPANY LIMITED B2 INDUSTRY STREET, ZONE 5 CENTRAL BUSINESS DISTRICT QORMI, CDB5030, MALTA, [email protected]
Engine oil FORMULA (5L) 5W30 ;API SN+; SP; ACEA C2; C3; BMW LL-04; DEXOS 2; MB 229.31; MB 229.51; MB 229.52; OPEL OV0401547-D30; OPEL OV0401547-G30

Cross references Engine Oil 5W30 5l FORMULA

Cross references

FUCHS OIL
Engine Oil 5W30 5l TITAN

5W30 5l

API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
46.07
38.39 £ 81.10 £
(9.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 46.07 £

MOTUL
Engine Oil 6100 SYN-CLEAN FE 5W30 5L

5W30 5l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
67.84
56.53 £
(13.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert

5W30 4l

API SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
51.18
42.65 £
(12.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz INEO

5W30 5l

API CF SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
81.22
67.68 £
(16.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz INEO

5W30 5l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
79.30
66.08 £
(15.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 4l Molygen DPF

5W30 4l

API SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
115.62
96.35 £
(28.90 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 5W30 4l M-SUP synthetic

5W30 4l

API SL SM SN SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
69.10
57.58 £
(17.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 5W30 5l M-SUP synthetic

5W30 5l

API SL SM SN SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
90.34
75.28 £
(18.07 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l CLASSIC

5W30 4l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
60.36
50.30 £
(15.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 5W30 4l Helix

5W30 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
82.98
69.15 £
(20.75 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
106.54
88.78 £
(21.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 5W30 4l Helix

5W30 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
74.04
61.70 £
(18.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix synthetic

5W30 5l

API SP ILSAC GF-6A
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
63.00
52.50 £ 103.38 £
(12.60 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 63.00 £

SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix

5W30 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
83.38
69.48 £
(16.68 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

Other codes

1230-4x5L GULF
551641606672862 GULF
Formula CX 5W-30 GULF
Formula SAE CX 5W-30 GULF
Gulf Formula CX 5W-30 GULF
GULF FORMULA CX SAE 5W-30 GULF
FORMULA ULE 5W30 5L IC KROSY
SYNER-Z 5W30 4L IC KROSY
SYNER-Z 5W30 5L IC KROSY
1230-4x5L NR_KAT
BMW LL-04 OEM SPECYFIKACJA
DEXOS 2 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.31 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.51 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.52 OEM SPECYFIKACJA
OPEL OV0401547-D30 OEM SPECYFIKACJA
OPEL OV0401547-G30 OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W30 5l FORMULA
Product opinion:Engine Oil 5W30 5l FORMULA
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.