Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
Viscosity
OEM spec
Intended use
Base technology
Oils engine 10W40
CHEMPIOIL
Engine Oil 10W40 5l semi-synthetic
API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology Semi-synthetic
38.92
32.43 £
(7.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 10W40 4l semi-synthetic
API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology Semi-synthetic
30.90
25.75 £
(7.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
11.32
9.43 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 10W40 5l Super Leichtlauf
API SL CF
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
83.70
69.75 £ 103.90 £
(16.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
83.70 £
58.92
49.10 £
(11.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
29.88
24.90 £ 48.90 £
(7.47 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
29.88 £
Bestsellers
6.94
5.78 £ 12.36 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
6.94 £
25.75
21.46 £ 48.24 £
(6.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
25.75 £
5.86
4.88 £ 10.12 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
5.86 £
Bestsellers
28.80
24.00 £
(7.20 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
9.16
7.63 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
20.39
16.99 £ 36.00 £
(4.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
20.39 £
CHEMPIOIL
Engine Oil 10W40 4x5l Semi-synthetic
API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology Semi-synthetic
154.38
128.65 £
(7.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
89.68
74.73 £
(17.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 10W40 5l ULTRA FORCE
API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
73.12
60.93 £ 106.02 £
(4.87 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
73.12 £
LIQUI MOLY
Engine Oil 10W40 1l
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
14.57
12.14 £ 22.06 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
14.57 £
89.58
74.65 £
(22.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
23.62
19.68 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
6.84
5.70 £ 12.78 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
6.84 £
20.46
17.05 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
11.04
9.20 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ORLEN
Engine Oil 10W40 4,5l CLASSIC
API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
27.82
23.18 £ 42.46 £
(6.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
27.82 £
REVLINE
Engine Oil 10W40 3x4l ULTRA FORCE
API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
62.02
51.68 £ 88.72 £
(5.17 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
62.02 £
ORLEN
Engine Oil 10W40 1l CLASSIC
API CF
Intended use Passenger cars
9.90
8.25 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
73.36
61.13 £
(18.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
42.64
35.53 £
(10.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ORLEN
Engine Oil 10W40 4,5l CLASSIC
API CF
Intended use Passenger cars
41.28
34.40 £
(9.17 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£