RAVENOL Engine Oil 10W40 4l Cleansynto

Index: RAV TSI SAE 10W40 4L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
4
89.58 £
(Price for 1L: 18.66 22.40 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
10W40
Capacity [l]:
4
OEM spec:
MB 229.1
OEM spec:
VW 501.01
OEM spec:
VW 505.00
OEM spec:
MB 229.3
OEM spec:
VW 500.00
OEM spec:
VW 501.00
OEM spec:
BMW SPECIAL OIL
API:
SP
API:
CF
API:
SN+
Product line:
Cleansynto
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-E6B0AC, 4014835724198, PU-E6B0AC
Item code:
E6B0AC
Item index:
1112110
PCN:
27101981
Manufacturer:
RAVENOL, Manufacturer: Ravensberger Schmierstoffvertrieb GmbH,
Jöllenbecker Straße 2,
33824 Werther,
Germany, [email protected]

Specification Tecdoc

Specification:
ACEA A3/B4
Specification:
API CF
Specification:
API SN Plus
Specification:
API SP
Specification:
BMW Special Oil
Specification:
MB 229.1
Specification:
MB 229.3
Specification:
VW 500 00
Specification:
VW 501 01
Specification:
VW 502 00
Specification:
VW 505 00
Oil:
Part Synthetic Oil
SAE viscosity class:
10W-40
Engine oil Cleansynto (4L) 10W40 ;API CF; SN+; SP; BMW SPECIAL OIL; MB 229.1; MB 229.3; VW 500.00; VW 501.00; VW 501.01; VW 505.00

Cross references Engine Oil 10W40 4l Cleansynto

Cross references

CASTROL
Engine Oil 10W40 4l GTX

10W40 4l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
33.66
28.05 £ 46.98 £
(8.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 33.66 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 10W40 4l MAGNATEC

10W40 4l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.53
24.61 £ 45.60 £
(7.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.53 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 10W40 5l semi-synthetic

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.92
32.43 £
(7.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 10W40 4l semi-synthetic

10W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
30.90
25.75 £
(7.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 10W40 4x5l Semi-synthetic

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
154.38
128.65 £
(7.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ELF
Engine Oil 10W40 5l EVOLUTION

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
53.22
44.35 £
(10.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ELF
Engine Oil 10W40 4l EVOLUTION

10W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.58
35.48 £
(10.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 10W40 5l EVOLUTION

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
60.64
50.53 £
(12.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 10W40 5l TITAN

10W40 5l

ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.47
30.39 £ 70.12 £
(7.29 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 36.47 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 10W40 5l MoS2 Leichtlauf Super

10W40 5l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
62.12
51.77 £ 103.06 £
(12.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 62.12 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 10W40 5l Super Leichtlauf

10W40 5l

API SL CF
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
83.70
69.75 £ 103.90 £
(16.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 83.70 £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 10W40 4l M-SUP

10W40 4l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.88
24.90 £ 48.90 £
(7.47 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.88 £

MOBIL
Engine Oil 10W40 4l M-SUP

10W40 4l

API CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
25.75
21.46 £ 48.24 £
(6.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 25.75 £

MOTUL
Engine Oil 10W40 5l 4100

10W40 5l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
33.98
28.32 £ 50.02 £
(6.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 27.97 £

MOTUL
Engine Oil 10W40 1l 4100

10W40 1l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.76
26.47 £ 53.16 £
(7.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.22 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 10W40 1l 4100

10W40 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.09
31.74 £ 63.28 £
(7.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.09 £

MOTUL
Engine Oil 10W40 5l NGEN 4

10W40 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.70
32.25 £ 63.58 £
(7.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.70 £

ORLEN
Engine Oil 10W40 4,5l CLASSIC

10W40 4.5l

API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
27.82
23.18 £ 42.46 £
(6.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 27.82 £
Bestsellers

REVLINE
Engine Oil 10W40 4l ULTRA FORCE

10W40 4l

API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.80
24.00 £
(7.20 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 10W40 5l ULTRA FORCE

10W40 5l

API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
20.39
16.99 £ 36.00 £
(4.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 20.39 £

SHELL
Engine Oil 10W40 4l Helix

10W40 4l

API CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
34.72
28.93 £ 53.50 £
(8.68 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 34.72 £

SHELL
Engine Oil 10W40 4l Helix

10W40 4l

API SN SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
51.76
43.13 £
(12.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 10W40 4l Helix synthetic

10W40 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
30.35
25.29 £ 51.10 £
(7.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 30.35 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 10W40 5l Quartz

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
46.40
38.67 £ 58.02 £
(9.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 46.40 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 10W40 4l Quartz

10W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.78
24.82 £ 45.58 £
(7.45 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.78 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 10W40 5l Quartz

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
44.22
36.85 £ 58.50 £
(8.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 44.22 £

VALVOLINE
Engine Oil 10W40 4l ALL CLIMATE

10W40 4l

API CF SM SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
50.94
42.45 £
(12.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil ALL CLIMATE 10W40 5L

10W40 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
65.82
54.85 £
(13.16 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 10W40 4l MAXLIFE

10W40 4l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.54
29.62 £ 52.30 £
(8.89 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 35.54 £

VALVOLINE
Engine Oil 10W40 5l MAXLIFE

10W40 5l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.72
32.27 £ 63.82 £
(7.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.72 £

REVLINE
Engine Oil 10W40 5l ULTRA FORCE

10W40 5l

API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
73.12
60.93 £ 106.02 £
(4.87 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 73.12 £

RAVENOL
Engine Oil 10W40 5l Cleansynto

10W40 5l

API CF SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
89.68
74.73 £
(17.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 10W40 4,5l CLASSIC

10W40 4.5l

API CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
41.28
34.40 £
(9.17 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 10W40 4l MaxExpert

10W40 4l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.64
35.53 £
(10.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 10W40 3x4l ULTRA FORCE

10W40 4l

API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
62.02
51.68 £ 88.72 £
(5.17 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 62.02 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 10W40 4l MoS2 Leichtlauf Super

10W40 4l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
54.54
45.45 £ 89.16 £
(13.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 54.54 £

RAVENOL
Engine Oil 10W40 4l Cleansynto

10W40 4l

API CF SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
73.36
61.13 £
(18.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 10W40 4x4l MAGNATEC

10W40 4l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
7 pcs.
117.85
98.21 £ 178.92 £
(7.37 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 117.85 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 10W40 4l Optimal

10W40 4l

API SL CF
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
53.58
44.65 £ 73.60 £
(13.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 53.58 £

Other codes

1112110 ARTNR_Z_TCD
6100 SYNERGIE+ 10W40 4L IC KROSY
CH O. GT 10W40 4L M IC KROSY
CH O. GT 10W40 4L PL SET IC KROSY
CH T. DI 10W40 5L PL IC KROSY
EUROLITE 10W40 4L IC KROSY
MAX ULTRA PLUS 10W40 5L IC KROSY
O.O SEM SN 10W40 4,5L IC KROSY
X-FLOW XS 10W40 SEMI. 4L IC KROSY
1112110-004-01-999 NR_KAT
BMW SPECIAL OIL OEM SPECYFIKACJA
MB 229.1 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.3 OEM SPECYFIKACJA
VW 500.00 OEM SPECYFIKACJA
VW 501.00 OEM SPECYFIKACJA
VW 501.01 OEM SPECYFIKACJA
VW 505.00 OEM SPECYFIKACJA
1112110 RAVENOL
1112110-004 RAVENOL
1112110-004-01-999 RAVENOL
RAVENOL TSI SAE 10W-40 RAVENOL
TSI SAE 10W-40 RAVENOL
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 10W40 4l Cleansynto
Product opinion:Engine Oil 10W40 4l Cleansynto
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.