ORLEN Engine Oil 10W40 4,5l CLASSIC

Index: CL. SEM SL 10W40 4,5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
4.5
27.82 £
42.46 £
(Price for 1L: 5.15 6.18 £)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 27.82 £
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
10W40
Capacity [l]:
4.5
OEM spec:
MB 229.1
API:
SL
API:
CF
API:
SJ
ACEA:
A3
ACEA:
B4
ACEA:
B3
Product line:
CLASSIC
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-BA062A, 5901001772826, PU-BA062A
Item code:
BA062A
Item index:
PLAT CLAS SEMI 10W-40
PCN:
27101981
Manufacturer:
ORLEN, Manufacturer: ORLEN OIL Sp. z o.o.
ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, POLAND,
[email protected]
Engine oil CLASSIC (4,5L) 10W40 ;API CF; SJ; SL; ACEA A3; B3; B4; MB 229.1

Cross references Engine Oil 10W40 4,5l CLASSIC

Cross references
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 10W40 4l MAGNATEC

10W40 4l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.53
24.61 £ 45.60 £
(7.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.53 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 10W40 5l semi-synthetic

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.92
32.43 £
(7.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 10W40 4l semi-synthetic

10W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
30.90
25.75 £
(7.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 10W40 5l Super Leichtlauf

10W40 5l

API SL CF
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
83.70
69.75 £ 103.90 £
(16.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 83.70 £

MOBIL
Engine Oil M-SUP 2000 X1 10W40 5L

10W40 5l

API SL CF
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
58.92
49.10 £
(11.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 10W40 4l M-SUP

10W40 4l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.88
24.90 £ 48.90 £
(7.47 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.88 £

MOBIL
Engine Oil 10W40 4l M-SUP

10W40 4l

API CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
25.75
21.46 £ 48.24 £
(6.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 25.75 £

MOTUL
Engine Oil 10W40 5l 4100

10W40 5l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
33.98
28.32 £ 50.02 £
(6.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 27.97 £

MOTUL
Engine Oil 10W40 5l NGEN 4

10W40 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.70
32.25 £ 63.58 £
(7.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.70 £
Bestsellers

REVLINE
Engine Oil 10W40 4l ULTRA FORCE

10W40 4l

API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.80
24.00 £
(7.20 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 10W40 5l ULTRA FORCE

10W40 5l

API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
20.39
16.99 £ 36.00 £
(4.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 20.39 £

SHELL
Engine Oil 10W40 4l Helix

10W40 4l

API CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
34.72
28.93 £ 53.50 £
(8.68 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 34.72 £

SHELL
Engine Oil 10W40 4l Helix

10W40 4l

API SN SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
51.76
43.13 £
(12.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 10W40 4l Helix synthetic

10W40 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
30.35
25.29 £ 51.10 £
(7.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 30.35 £

VALVOLINE
Engine Oil 10W40 4l ALL CLIMATE

10W40 4l

API CF SM SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
50.94
42.45 £
(12.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil ALL CLIMATE 10W40 5L

10W40 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
65.82
54.85 £
(13.16 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 10W40 4l MAXLIFE

10W40 4l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.54
29.62 £ 52.30 £
(8.89 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 35.54 £

VALVOLINE
Engine Oil 10W40 5l MAXLIFE

10W40 5l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.72
32.27 £ 63.82 £
(7.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.72 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 10W40 4x5l Semi-synthetic

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
154.38
128.65 £
(7.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 10W40 5l Cleansynto

10W40 5l

API CF SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
89.68
74.73 £
(17.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 10W40 5l ULTRA FORCE

10W40 5l

API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
73.12
60.93 £ 106.02 £
(4.87 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 73.12 £

RAVENOL
Engine Oil 10W40 4l Cleansynto

10W40 4l

API SP CF SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
89.58
74.65 £
(22.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 10W40 3x4l ULTRA FORCE

10W40 4l

API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
62.02
51.68 £ 88.72 £
(5.17 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 62.02 £

RAVENOL
Engine Oil 10W40 4l Cleansynto

10W40 4l

API CF SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
73.36
61.13 £
(18.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 10W40 4l MaxExpert

10W40 4l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
7 pcs.
42.64
35.53 £
(10.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 10W40 4,5l CLASSIC

10W40 4.5l

API CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
4 pcs.
41.28
34.40 £
(9.17 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 10W40 4l Optimal

10W40 4l

API SL CF
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
53.58
44.65 £ 73.60 £
(13.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 53.58 £

Other codes

B072BVXJ5D AMAZON (ASIN)
PLAT CLAS SEMI 10W-40 ARTNR_Z_TCD
6100 SYNERGIE+ 10W40 5L IC KROSY
CH O. GT 10W40 4L M IC KROSY
CH O. GT 10W40 4L PL SET IC KROSY
O.O SEM SN 10W40 4,5L IC KROSY
PLAT CL. GAS 10W40 4,5L IC KROSY
SELENIA 20K 10W40 1L IC KROSY
SELENIA 20K 10W40 2L IC KROSY
TRANSFLOW AD 10W40 5L IC KROSY
TRANSFLOW UD 10W40 5L IC KROSY
X-FLOW MOT 10W40 5L IC KROSY
X-FLOW XS 10W40 SEMI. 5L IC KROSY
QFO878B60 NR_KAT
MB 229.1 OEM SPECYFIKACJA
QFO878B60 ORLEN
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 10W40 4,5l CLASSIC
Product opinion:Engine Oil 10W40 4,5l CLASSIC
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.