Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
Viscosity
OEM spec
Intended use
Oils engine 10W40
46.40
38.67 £ 58.02 £
(9.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
46.40 £
29.78
24.82 £ 45.58 £
(7.45 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
29.78 £
56.92
47.43 £
(11.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
7.31
6.09 £ 13.36 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
7.31 £
44.22
36.85 £ 58.50 £
(8.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
44.22 £
10.66
8.88 £ 13.66 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
10.66 £
50.94
42.45 £
(12.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
VALVOLINE
Engine Oil ALL CLIMATE 10W40 5L
Intended use Passenger cars
65.82
54.85 £
(13.16 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
13.66
11.38 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
9.95
8.29 £ 13.12 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
9.95 £
CHEMPIOIL
Engine Oil 10W40 4x5l Semi-synthetic
API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology Semi-synthetic
154.38
128.65 £
(7.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
89.68
74.73 £
(17.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 10W40 5l ULTRA FORCE
API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
73.12
60.93 £ 106.02 £
(4.87 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
73.12 £
CASTROL
Engine Oil 10W40 4x4l MAGNATEC
API SP
Intended use Passenger cars
117.85
98.21 £ 178.92 £
(7.37 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
117.85 £
LIQUI MOLY
Engine Oil 10W40 1l
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
14.57
12.14 £ 22.06 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
14.57 £
89.58
74.65 £
(22.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
23.62
19.68 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
20.46
17.05 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
11.04
9.20 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 10W40 3x4l ULTRA FORCE
API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
62.02
51.68 £ 88.72 £
(5.17 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
62.02 £
13.36
11.13 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
73.36
61.13 £
(18.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
42.64
35.53 £
(10.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
FUCHS OIL
Engine Oil TITAN SYN MC 10W40 20L
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
266.92
222.43 £
(13.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
previous
2 of 2