Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Capacity (l)

Name

Viscosity

Capacity [l]

OEM spec

API

ACEA

Intended use

Base technology

Offer

Oils engine 10W40

  • 1
  • 2
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

FUCHS OIL
Engine Oil 10W40 5l TITAN

10W40 5l

ACEA E4 E7
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
79.56
66.30 £
(15.91 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 10W40 5l ULTOR EXTREME

10W40 5l

API SL CF CG-4 CH-4 CF-4
ACEA A3 B4 B3 E4 E7 E5
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
9 pcs.
35.77
29.81 £ 58.36 £
(7.15 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 35.77 £

FUCHS OIL
Engine Oil 10W40 5l TITAN

10W40 5l

API CK-4
ACEA E11 E4 E7 E6 E9 E8
Intended use Truck Agro
Add to cart
(0)
4 pcs.
63.22
52.68 £ 88.38 £
(12.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 63.22 £

ORLEN
Engine Oil 10W40 5l ULTOR

10W40 5l

API SN CI-4 CJ-4 CK-4
ACEA E11 E7 E6 E9 E8
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
4 pcs.
63.18
52.65 £
(12.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Marine

OE YAMAHA
4 stroke engine oil 10W40 5l semi-synthetic

10W40 5l

API SJ
Intended use Marine
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
1 pcs.
80.46
67.05 £
(20.12 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 10W40 5l VECTON

10W40 5l

API CJ-4
ACEA E11 E6 E9 E8
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
1 pcs.
66.60
55.50 £
(13.32 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 2 of 2