CASTROL Engine Oil 10W40 5l VECTON

Index: VECTON LD 10W40 E6/E9 5L
Rate this product first
Capacity (l):
5
66.60 £
(Price for 1L: 11.10 13.32 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
10W40
Capacity [l]:
5
OEM spec:
DEUTZ DQC IV-10 LA
OEM spec:
MAN 3477
OEM spec:
MTU TYP 3.1
OEM spec:
MACK EO-O PREMIUM PLUS
OEM spec:
VOLVO VDS-4
OEM spec:
CUMMINS 20081
OEM spec:
CATERPILLAR ECF-3
OEM spec:
MB 228.51
OEM spec:
MAN 3271-1
OEM spec:
VOLVO CNG
OEM spec:
JASO DH-2
OEM spec:
RENAULT RLD-3
OEM spec:
VOLVO VDS-4.5
OEM spec:
MACK EO-S 4.5
API:
CJ-4
ACEA:
E11
ACEA:
E6
ACEA:
E9
ACEA:
E8
Product line:
VECTON
Intended use:
Truck
Intended use:
Agro
Intended use:
Buses
Intended use:
Industry
Offer:
Truck
Bar code:
IC-DCB20D, PU-DCB20D, 4008177144998, 4008177145001, 4008177181856
Item code:
DCB20D
Item index:
468508
PCN:
27101981
Manufacturer:
CASTROL, Manufacturer: Castrol Ltd, Castrol Technology Centre
Whitchurch Hill, Pangbourne,Berkshire RG8 7QR
United Kingdom [email protected],
Importer: Castrol CEE sp. z o.o.
ul. Grzybowska 62, 00-844 Warszawa [email protected]

Specification Tecdoc

Oil:
Synthetic Oil
SAE viscosity class:
10W-40
Specification:
ACEA Diesel E11
Specification:
ACEA Diesel E6
Manufacturer Approval:
CAT ECF-3
Specification:
ACEA Diesel E7
Manufacturer Approval:
Cummins CES 20081
Specification:
ACEA Diesel E9
Manufacturer Approval:
Deutz DQC IV-10LA
Manufacturer Approval:
Deutz DQC IV-18 LA
Specification:
ACEA Diesel E8
Specification:
API Diesel CJ-4
Manufacturer Approval:
DTFR 15C110
Manufacturer Approval:
Mack EO-O Premium
Specification:
JASO DH-2
Manufacturer Approval:
Mack EOS-4.5
Manufacturer Approval:
MAN M 3271-1
Manufacturer Approval:
MB 228.51
Manufacturer Approval:
MTU Oil Category 3
Manufacturer Approval:
MAN M 3477
Manufacturer Approval:
RVI RLD-3
Manufacturer Approval:
Volvo CNG
Manufacturer Approval:
Volvo VDS-4.5
Manufacturer Approval:
Volvo VDS-4
Engine oil VECTON (5L) 10W40 (Low Saps) ;API CJ-4; ACEA E11; E6; E8; E9; CATERPILLAR ECF-3; CUMMINS 20081; DEUTZ DQC IV-10 LA; JASO DH-2; MACK EO-O PREMIUM PLUS; MACK EO-S 4.5; MAN 3271-1; MAN 3477; M

Cross references Engine Oil 10W40 5l VECTON

Cross references

FUCHS OIL
Engine Oil 10W40 5l AGRIFARM

10W40 5l

API CI-4
ACEA E7
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
71.64
59.70 £
(14.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 10W40 4l DELVAC synthetic

10W40 4l

API CH-4 CI-4 CJ-4 CI-4+ CK-4
ACEA E4 E7 E6 E9
Intended use Truck Buses
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.05
29.21 £ 52.78 £
(8.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 35.05 £

REVLINE
Engine Oil 10W40 5l HERCULES

10W40 5l

API SL CG-4 CH-4 CI-4
ACEA E4 E7
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
41.22
34.35 £
(8.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 10W40 5l RIMULA

10W40 5l

API CH-4 CI-4 CJ-4 CK-4
ACEA E11 E7 E6 E9 E8
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
74.32
61.93 £
(14.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 10W40 5l HERCULES

10W40 5l

API CH-4 CI-4 CJ-4
ACEA E7 E6 E9
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
46.72
38.93 £
(9.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 10W40 5l AGRIFARM

10W40 5l

API CI-4 CJ-4 CI-4+ CK-4
ACEA E11 E4 E7 E6 E9 E8
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
79.92
66.60 £
(15.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil TEKMA 10W40

10W40 5l

API SN CK-4
ACEA E11 E7 E8
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
63.54
52.95 £
(12.71 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 10W40 5l REVFARM

10W40 5l

API CJ-4 CK-4
ACEA E9
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
34.32
28.60 £ 47.02 £
(6.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 34.32 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 10W40 5l RUBIA OPTIMA

10W40 5l

API SN CH-4 CI-4 CJ-4 CK-4
ACEA E11 E7 E6 E9 E8
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
45.43
37.86 £ 66.82 £
(9.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 45.43 £

FUCHS OIL
Engine Oil 10W40 5l TITAN

10W40 5l

API CK-4
ACEA E11 E4 E7 E6 E9 E8
Intended use Truck Agro
Add to cart
(0)
4 pcs.
63.22
52.68 £ 88.38 £
(12.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 63.22 £

ORLEN
Engine Oil 10W40 5l ULTOR

10W40 5l

API SN CI-4 CJ-4 CK-4
ACEA E11 E7 E6 E9 E8
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
4 pcs.
63.18
52.65 £
(12.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

Other codes

468508 ARTNR_Z_TCD
VECTON LD 10W-40 ARTNR_Z_TCD
15F3D1 CASTROL
15B34D IC KROSY
DELVAC XHP ESP 10W40 4L IC KROSY
EUROLITE 10W40 5L IC KROSY
SUPERFLEET XLE 10W40 5L IC KROSY
TITAN C.MAXX 10W40 5L IC KROSY
TRANSFLOW AD 10W40 5L IC KROSY
TRANSFLOW UD 10W40 5L IC KROSY
X-FLOW XS 10W40 SEMI. 5L IC KROSY
1628C3 NR_KAT
CATERPILLAR ECF-3 OEM SPECYFIKACJA
CUMMINS 20081 OEM SPECYFIKACJA
DEUTZ DQC IV-10 LA OEM SPECYFIKACJA
JASO DH-2 OEM SPECYFIKACJA
MACK EO-O PREMIUM PLUS OEM SPECYFIKACJA
MACK EO-S 4.5 OEM SPECYFIKACJA
MAN 3271-1 OEM SPECYFIKACJA
MAN 3477 OEM SPECYFIKACJA
MB 228.51 OEM SPECYFIKACJA
MTU TYP 3.1 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RLD-3 OEM SPECYFIKACJA
VOLVO CNG OEM SPECYFIKACJA
VOLVO VDS-4 OEM SPECYFIKACJA
VOLVO VDS-4.5 OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 10W40 5l VECTON
Product opinion:Engine Oil 10W40 5l VECTON
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.