ORLEN Engine Oil 10W40 5l ULTOR

Index: ULT. PROGR. 10W40 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
63.18 £
(Price for 1L: 10.53 12.64 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
10W40
Capacity [l]:
5
OEM spec:
MAN 3775
OEM spec:
MAN 3477
OEM spec:
MTU TYP 3.1
OEM spec:
MTU TYP 2.1
OEM spec:
CUMMINS 20076
OEM spec:
CUMMINS 20077
OEM spec:
CATERPILLAR ECF-3
OEM spec:
MAN 3271-1
OEM spec:
DAF
OEM spec:
DTFR 15C110
OEM spec:
DTFR 15C120
OEM spec:
DEUTZ DQC TTCD
OEM spec:
JASO DH-2
OEM spec:
RENAULT RLD-3
OEM spec:
VOLVO VDS-4.5
OEM spec:
MACK EO-S 4.5
OEM spec:
CUMMINS 20086
OEM spec:
DEUTZ DQC IV-18 LA
API:
SN
API:
CI-4
API:
CJ-4
API:
CK-4
ACEA:
E11
ACEA:
E7
ACEA:
E6
ACEA:
E9
ACEA:
E8
Product line:
ULTOR
Intended use:
Truck
Intended use:
Agro
Intended use:
Buses
Intended use:
Industry
Offer:
Truck
Bar code:
IC-B9CB39, 5901001766399
Item code:
B9CB39
Item index:
ULT. PROGR. 10W40 5L
PCN:
27101981
Manufacturer:
ORLEN, Manufacturer: ORLEN OIL Sp. z o.o.
ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, POLAND,
[email protected]
Engine oil ULTOR (5L) 10W40 (Low Saps) ;API CI-4; CJ-4; CK-4; SN; ACEA E11; E6; E7; E8; E9; CATERPILLAR ECF-3; CUMMINS 20076; CUMMINS 20077; CUMMINS 20086; DAF; DEUTZ DQC IV-18 LA; DEUTZ DQC TTCD; DTF

Cross references Engine Oil 10W40 5l ULTOR

Cross references

FUCHS OIL
Engine Oil 10W40 5l AGRIFARM

10W40 5l

API CI-4
ACEA E7
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
73.78
61.48 £
(14.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 10W40 4l DELVAC synthetic

10W40 4l

API CH-4 CI-4 CJ-4 CI-4+ CK-4
ACEA E4 E7 E6 E9
Intended use Truck Buses
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.05
29.21 £ 52.78 £
(8.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 35.05 £

REVLINE
Engine Oil 10W40 5l HERCULES

10W40 5l

API SL CG-4 CH-4 CI-4
ACEA E4 E7
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
41.22
34.35 £
(8.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 10W40 5l HERCULES

10W40 5l

API CH-4 CI-4 CJ-4
ACEA E7 E6 E9
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
46.72
38.93 £
(9.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 10W40 5l AGRIFARM

10W40 5l

API CI-4 CJ-4 CI-4+ CK-4
ACEA E11 E4 E7 E6 E9 E8
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
79.36
66.13 £
(15.87 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil TEKMA 10W40

10W40 5l

API SN CK-4
ACEA E11 E7 E8
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
63.54
52.95 £
(12.71 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 10W40 5l REVFARM

10W40 5l

API CJ-4 CK-4
ACEA E9
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
34.32
28.60 £ 47.02 £
(6.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 34.32 £

FUCHS OIL
Engine Oil 10W40 5l TITAN

10W40 5l

API CK-4
ACEA E11 E4 E7 E6 E9 E8
Intended use Truck Agro
Add to cart
(0)
4 pcs.
63.22
52.68 £ 88.38 £
(12.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 63.22 £

CASTROL
Engine Oil 10W40 5l VECTON

10W40 5l

API CJ-4
ACEA E11 E6 E9 E8
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
0 pcs.
66.60
55.50 £
(13.32 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

Other codes

QFS487B50 ARTNR_Z_OE
DELVAC XHP LE 10W40 4L IC KROSY
TITAN C.MAXX 10W40 5L IC KROSY
QFO918B50 NR_KAT
CATERPILLAR ECF-3 OEM SPECYFIKACJA
CUMMINS 20076 OEM SPECYFIKACJA
CUMMINS 20077 OEM SPECYFIKACJA
CUMMINS 20086 OEM SPECYFIKACJA
DAF OEM SPECYFIKACJA
DEUTZ DQC IV-18 LA OEM SPECYFIKACJA
DEUTZ DQC TTCD OEM SPECYFIKACJA
DTFR 15C110 OEM SPECYFIKACJA
DTFR 15C120 OEM SPECYFIKACJA
JASO DH-2 OEM SPECYFIKACJA
MACK EO-S 4.5 OEM SPECYFIKACJA
MAN 3271-1 OEM SPECYFIKACJA
MAN 3477 OEM SPECYFIKACJA
MAN 3775 OEM SPECYFIKACJA
MTU TYP 2.1 OEM SPECYFIKACJA
MTU TYP 3.1 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RLD-3 OEM SPECYFIKACJA
VOLVO VDS-4.5 OEM SPECYFIKACJA
QFO918B50 ORLEN
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 10W40 5l ULTOR
Product opinion:Engine Oil 10W40 5l ULTOR
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.