Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
Viscosity
OEM spec
Intended use
Base technology
Oils engine 5W30 CHEMPIOIL
13.08
10.90 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
58.80
49.00 £
(11.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l
API SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
227.14
189.28 £
(11.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
13.60
11.33 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil CH U. FR 5W30 1L PL
API SP
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
11.10
9.25 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 1l
API ILSAC GF-6A SN CH-4
Intended use Passenger cars
8.58
7.15 £ 11.62 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
8.58 £
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4l
API ILSAC GF-6A SN CH-4
Intended use Passenger cars
29.53
24.61 £ 39.64 £
(7.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
29.53 £
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l synthetic
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
57.16
47.63 £
(11.43 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
12.48
10.40 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
20.93
17.44 £ 42.36 £
(5.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
20.93 £
Bestsellers
27.86
23.22 £ 53.56 £
(5.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
27.86 £
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
111.37
92.81 £ 211.72 £
(5.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
111.37 £
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4x5l synthetic
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
226.14
188.45 £
(11.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil CH U. FR 5W30 5L PL
API SP
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
51.70
43.08 £
(10.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4l synthetic
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
44.92
37.43 £
(11.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
52.90
44.08 £
(10.58 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£