CHEMPIOIL Engine Oil 5W30 4l

Index: CH U. SN 5W30 4L PL
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
4
20.93 £
42.36 £
(Price for 1L: 4.36 5.23 £)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 20.93 £
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W30
Capacity [l]:
4
OEM spec:
FORD M2C913 B
OEM spec:
VW 501.01
OEM spec:
VW 505.00
OEM spec:
MB 229.3
OEM spec:
MB 229.5
OEM spec:
VW 502.00
OEM spec:
VW 503.01
OEM spec:
RENAULT RN 0710
OEM spec:
RENAULT RN 0700
OEM spec:
BMW LL-98
API:
SN
API:
CH-4
ACEA:
A3
ACEA:
B4
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-G17U2U, 4770242272553
Item code:
G17U2U
Item index:
CH U. SN 5W30 4L PL
PCN:
27101981
Manufacturer:
CHEMPIOIL, Manufacturer:
UAB "SCT Lubricants",
Silutes pl. 119, 95112, Klaipeda, Litwa,
[email protected]
Engine oil (4L) 5W30 ;API CH-4; SN; ACEA A3; B4; BMW LL-98; FORD M2C913 B; MB 229.3; MB 229.5; RENAULT RN 0700; RENAULT RN 0710; VW 501.01; VW 502.00; VW 503.01; VW 505.00

Cross references Engine Oil 5W30 4l

Cross references
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W30 4l MAGNATEC synthetic

5W30 4l

API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
69.04
57.53 £
(17.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W30 4x4l EDGE

5W30 4l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
352.84
294.03 £
(22.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W30 4l EDGE

5W30 4l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
89.86
74.88 £
(22.47 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W30 4l MAGNATEC

5W30 4l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
69.04
57.53 £
(17.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
58.80
49.00 £
(11.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
227.14
189.28 £
(11.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
27.86
23.22 £ 53.56 £
(5.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 27.86 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
111.37
92.81 £ 211.72 £
(5.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 111.37 £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W30 5l TITAN

5W30 5l

API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
46.07
38.39 £ 81.10 £
(9.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 46.07 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l TopTec 4200

5W30 5l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
89.78
74.82 £ 133.36 £
(17.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 89.78 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l TopTec 4600

5W30 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
70.32
58.60 £ 124.56 £
(14.06 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 70.32 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

API SL
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
77.56
64.63 £
(15.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 4l 8100

5W30 4l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
68.94
57.45 £
(17.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.14
30.95 £ 78.64 £
(7.43 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 37.14 £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert

5W30 4l

API SL CF
ACEA A1 B1 A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
55.14
45.95 £
(13.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert

5W30 4l

API SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
51.18
42.65 £
(12.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert synthetic

5W30 4l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
47.16
39.30 £
(11.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l Cleansynto

5W30 5l

API SL CF
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
92.76
77.30 £
(18.55 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l Cleansynto

5W30 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
97.60
81.33 £
(19.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE

5W30 5l

API CF SM SN
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
23.98
19.98 £ 43.74 £
(4.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 23.98 £

REVLINE
Engine Oil 5W30 4l ULTRA FORCE

5W30 4l

API CF SN
ACEA A1 B1 A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
48.34
40.28 £
(12.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE

5W30 5l

API CF SN
ACEA A1 B1 A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.26
29.38 £ 60.22 £
(7.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 35.26 £

REVLINE
Engine Oil 5W30 4l ULTRA FORCE

5W30 4l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
49.36
41.13 £
(12.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE

5W30 5l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
59.68
49.73 £
(11.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE

5W30 5l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
127.96
106.63 £ 181.26 £
(8.53 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 127.96 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l ALL CLIMATE

5W30 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
47.38
39.48 £ 83.08 £
(9.48 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 47.38 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l MAXLIFE

5W30 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
88.92
74.10 £
(17.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 4l MAXLIFE

5W30 4l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
69.42
57.85 £
(17.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 4l SYNPOWER

5W30 4l

API SL
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
32.51
27.09 £ 71.58 £
(8.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 32.51 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 4l SYNPOWER

5W30 4l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
56.39
46.99 £ 87.66 £
(14.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 56.39 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER

5W30 5l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
105.90
88.25 £
(21.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.85
35.71 £ 82.38 £
(8.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 42.85 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 4l SYNPOWER

5W30 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.72
32.27 £ 69.70 £
(9.68 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.72 £

VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 5W30 5L

5W30 5l

API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
81.76
68.13 £
(16.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
80.20
66.83 £
(20.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l Longtime High Tech

5W30 5l

API CF SM
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
91.62
76.35 £ 129.88 £
(18.32 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 91.62 £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE

5W30 5l

API CF SM SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.66
32.22 £ 62.82 £
(7.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.66 £

CHEMPIOIL
Engine Oil CH U. FR 5W30 5L PL

5W30 5l

API SP
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
51.70
43.08 £
(10.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 4l ULTRA FORCE

5W30 4l

API CF SM SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
4 pcs.
51.76
43.13 £
(12.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

API SL CF
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
74.50
62.08 £
(18.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 3x4l ULTRA FORCE

5W30 4l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
83.68
69.73 £ 143.34 £
(6.97 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 83.68 £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 5W30 4l Helix

5W30 4l

API SL SN
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
73.72
61.43 £
(18.43 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W30 5l EDGE

5W30 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
110.10
91.75 £
(22.02 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 4l TopTec 4200

5W30 4l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
110.88
92.40 £
(27.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 5W30 5l M-SUP

5W30 5l

API SL
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
64.62
53.85 £
(12.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 5W30 4l M-SUP

5W30 4l

API SL CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
62.04
51.70 £
(15.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 5W30 4x5l 8100

5W30 5l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
189.72
158.10 £ 303.12 £
(9.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 170.68 £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
107.20
89.33 £
(26.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE

5W30 5l

API CF SM SN
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
128.32
106.93 £
(8.55 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE numbers

5W-30 Longlife AUDI
V31 748 026 AUDI
07 51 0 002 545 BMW
07 51 0 017 866 BMW
5W-30 Longlife BMW
83 21 0 398 507 BMW
83 21 0 398 508 BMW
83 21 2 365 933 BMW
MS-11116 CHRYSLER
5W-30 Longlife DACIA
5W-30 Longlife DAEWOO
5W-30 Longlife DAIHATSU
9.55535-S1 FIAT
1025930 FORD
1050724 FORD
1343792 FORD
1343796 FORD
14E9EC FORD
14E9ED FORD
14E9EE FORD
FCA14E9EC FORD
FCA14E9EE FORD
93165554 GENERAL MOTORS
93165556 GENERAL MOTORS
93165557 GENERAL MOTORS
08232-P99-C4LHE HONDA
5W-30 Longlife KIA
LP0425W30C305K KIA
183418 MAZDA
183419 MAZDA
000 989 690 613 MERCEDES
000 989 89 01 10 MERCEDES
000 989 94 0213 MERCEDES
000 989 97 0105 MERCEDES
000 999 94 0213 MERCEDES
5W-30 Longlife MERCEDES
A000 989 97 0105 MERCEDES
A5W-30 Longlife MERCEDES
MB 229.52 MERCEDES
5W-30 Longlife MINI
MZ320931 MITSUBISHI
KE90090043 NISSAN
NISSAN MOTOR OIL 5W-30 DPF NISSAN
19 42 000 OPEL
19 42 002 OPEL
19 42 003 OPEL
19 42 039 OPEL
19 42 206 OPEL
19 42 214 OPEL
5W-30 Longlife OPEL
93165557 OPEL
5W-30 Longlife RENAULT
5W-30 Longlife SEAT
5W-30 Longlife SKODA
5W-30 Longlife SMART
A5W-30 Longlife SMART
08880-10705 TOYOTA
08880-80845 TOYOTA
08880-83388 TOYOTA
08880-83389 TOYOTA
08883-02805 TOYOTA
5W-30 Longlife VAUXHALL
5W-30 Longlife VW
G 052 167 A2 VW
G 052 167 M2 VW
G 052 195 M4 VW
G 052 545 M2 VW
G S55 505 M4 VW
G 052 195 M2 VW
G 052 195 M6 VW
G052545M4 VW
G052545M6 VW

Other codes

CH9722-4 CHEMPIOIL
5W30 MASTER TSE 4L IC KROSY
8100 X-CL. EFE 5W30 5L DE IC KROSY
CH U. SL 5W30 4L PL IC KROSY
CH U. SL 5W30 4L PL SET IC KROSY
FF6501-4 IC KROSY
LONG LIFE 5W30 4L IC KROSY
LONG LIFE 5W30 5L IC KROSY
MN7511-4 IC KROSY
PM0330-4 IC KROSY
X-FLOW LL 5W30 SYNT. 5L IC KROSY
CH9722-4 NR_KAT
BMW LL-98 OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C913 B OEM SPECYFIKACJA
MB 229.3 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.5 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RN 0700 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RN 0710 OEM SPECYFIKACJA
VW 501.01 OEM SPECYFIKACJA
VW 502.00 OEM SPECYFIKACJA
VW 503.01 OEM SPECYFIKACJA
VW 505.00 OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W30 4l
Product opinion:Engine Oil 5W30 4l
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.