Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Manufacturer

Capacity (l)

Name

Viscosity

Capacity [l]

API

ACEA

Product line

Intended use

Base technology

Offer

Oils engine 5W30

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 1l

5W30 1l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.48
10.40 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4l

5W30 4l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
20.93
17.44 £ 42.36 £
(5.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 20.93 £
Bestsellers

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
27.86
23.22 £ 53.56 £
(5.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 27.86 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
111.37
92.81 £ 211.72 £
(5.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 111.37 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 1l 8100

5W30 1l

API SL
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.02
14.18 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

API SL
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
77.56
64.63 £
(15.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W30 1l MaxExpert synthetic

5W30 1l

API SL
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.74
11.45 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l Cleansynto

5W30 5l

API SL CF
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
92.76
77.30 £
(18.55 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 1l ULTRA FORCE

5W30 1l

API CF SM SN
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
5.53
4.61 £ 9.40 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 5.53 £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE

5W30 5l

API CF SM SN
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
23.98
19.98 £ 43.74 £
(4.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 23.98 £
Bestsellers

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 4l SYNPOWER

5W30 4l

API SL
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
32.51
27.09 £ 71.58 £
(8.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 32.51 £
Bestsellers

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 1l SYNPOWER

5W30 1l

API SL
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.02
10.85 £ 18.58 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 13.02 £
Sports oils

Performance

RAVENOL
Engine Oil 5W30 1l Racing Super Performance

5W30 1l

ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
46.44
38.70 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 1l Cleansynto

5W30 1l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.86
24.05 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 1l Cleansynto

5W30 1l

API SL CF
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
21.22
17.68 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil RAV HPS SAE 5W30 10L

5W30 10l

API SL CF
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
178.42
148.68 £
(17.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l Racing Super Performance

5W30 5l

ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
220.56
183.80 £
(44.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Racing Super Performance

5W30 4l

ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
177.54
147.95 £
(44.39 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

API SL CF
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
74.50
62.08 £
(18.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 5W30 1l Helix

5W30 1l

API SL SN
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
10.96
9.13 £ 19.74 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 10.96 £