SHELL Engine Oil 5W30 4l Helix

Index: HELIX U.5W30 4L
Rate this product first
1 pcs. Last item
Capacity (l):
4
73.72 £
(Price for 1L: 15.36 18.43 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W30
Capacity [l]:
4
OEM spec:
VW 505.00
OEM spec:
BMW LL-01
OEM spec:
MB 229.5
OEM spec:
VW 502.00
OEM spec:
MB 226.5
OEM spec:
RENAULT RN 0710
OEM spec:
RENAULT RN 0700
API:
SL
API:
SN
ACEA:
A3
ACEA:
B4
ACEA:
B3
Product line:
Helix
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-E2992D, 5011987860544, 5011987036338, 5011987860636, PU-E2992D
Item code:
E2992D
Item index:
001A9012PL
PCN:
27101981
Manufacturer:
SHELL, Manufacturer: Shell Germany GmbH,
Suhrenkamp 71-77,
22335 Hamburg,
Germany, [email protected]

Specification Tecdoc

ACEA specification:
A3/B3
ACEA specification:
A3/B4
API specification:
SL
Manufacturer Approval:
BMW Longlife-01
Manufacturer Approval:
MB 226.5
Manufacturer Approval:
MB 229.5
Manufacturer Approval:
Renault RN 0700
Manufacturer Approval:
Renault RN 0710
SAE viscosity class:
5W-30
Manufacturer Approval:
VW 502 00
Manufacturer Approval:
VW 505 00
for components see parts list:
Observe service information:
Engine oil Helix (4L) 5W30 (ULTRA) ;API SL; SN; ACEA A3; B3; B4; BMW LL-01; MB 226.5; MB 229.5; RENAULT RN 0700; RENAULT RN 0710; VW 502.00; VW 505.00

Cross references Engine Oil 5W30 4l Helix

Cross references
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W30 4l MAGNATEC

5W30 4l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
69.04
57.53 £
(17.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4l

5W30 4l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
20.93
17.44 £ 42.36 £
(5.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 20.93 £
Bestsellers

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
27.86
23.22 £ 53.56 £
(5.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 27.86 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
111.37
92.81 £ 211.72 £
(5.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 111.37 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l TopTec 4200

5W30 5l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
89.78
74.82 £ 133.36 £
(17.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 89.78 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

API SL
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
77.56
64.63 £
(15.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert synthetic

5W30 4l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
47.16
39.30 £
(11.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE

5W30 5l

API CF SM SN
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
23.98
19.98 £ 43.74 £
(4.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 23.98 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l ALL CLIMATE

5W30 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
47.38
39.48 £ 83.08 £
(9.48 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 47.38 £
Bestsellers

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 4l SYNPOWER

5W30 4l

API SL
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
32.51
27.09 £ 71.58 £
(8.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 32.51 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 4l TopTec 4200

5W30 4l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
110.88
92.40 £
(27.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 5W30 5l M-SUP

5W30 5l

API SL
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
64.62
53.85 £
(12.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
107.20
89.33 £
(26.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE

5W30 5l

API CF SM SN
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
128.32
106.93 £
(8.55 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE numbers

G 052 167 M2 VW
G 052 545 M2 VW
G052545M4 VW
G052545M6 VW

Other codes

001A9012MDE ARTNR_Z_TCD
001A9012PL ARTNR_Z_TCD
CH U. SL 5W30 4L PL IC KROSY
CH U. SL 5W30 4L PL SET IC KROSY
CH U. SN 5W30 4L PL SET IC KROSY
FORMULA G 5W30 4L IC KROSY
550046268 NR_KAT
BMW LL-01 OEM SPECYFIKACJA
MB 226.5 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.5 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RN 0700 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RN 0710 OEM SPECYFIKACJA
VW 502.00 OEM SPECYFIKACJA
VW 505.00 OEM SPECYFIKACJA
550040640 SHELL
550046268 SHELL
550052835 SHELL
HELIX ULTRA 5W-30 SHELL
SHELL HELIX ULTRA 5W-30 SHELL
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W30 4l Helix
Product opinion:Engine Oil 5W30 4l Helix
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.