VALVOLINE Engine Oil 5W30 4l SYNPOWER

Index: SYNPOWER 5W30 4L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
4
32.51 £
71.58 £
(Price for 1L: 6.77 8.13 £)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 32.51 £
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W30
Capacity [l]:
4
OEM spec:
VW 505.00
OEM spec:
BMW LL-01
OEM spec:
MB 229.3
OEM spec:
MB 229.5
OEM spec:
VW 502.00
OEM spec:
MB 226.5
OEM spec:
RENAULT RN 0710
OEM spec:
RENAULT RN 0700
OEM spec:
FIAT 9.55535 G1
API:
SL
ACEA:
A3
ACEA:
B4
Product line:
SYNPOWER
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
PU-ADF173, 8710941112473, 8710941021898, IC-ADF173, 8710941018669
Item code:
ADF173
Item index:
SP5W30
PCN:
27101981
Manufacturer:
VALVOLINE, Manufacturer Ellis Enterprises B.V., Affiliate of Valvoline, Wieldrechtseweg 39, 3316 BG Dordrecht, Netherlands, [email protected]

Specification Tecdoc

Manufacturer Approval:
BMW LL01
Manufacturer Approval:
FIAT 9.55535-G1
Manufacturer Approval:
MB 229.3
Manufacturer Approval:
MB 229.5
Oil:
Full Synthetic Oil
Oil manufacturer recommendation:
GM LL-A 025
Oil manufacturer recommendation:
GM LL-B 025
Specification:
VW 502 00
Specification:
VW 505 00
SAE viscosity class:
5W-30
Engine oil SYNPOWER (4L) 5W30 ;API SL; ACEA A3; B4; BMW LL-01; FIAT 9.55535 G1; MB 226.5; MB 229.3; MB 229.5; RENAULT RN 0700; RENAULT RN 0710; VW 502.00; VW 505.00

Cross references Engine Oil 5W30 4l SYNPOWER

Cross references

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4l

5W30 4l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
20.93
17.44 £ 42.36 £
(5.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 20.93 £
Bestsellers

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
27.86
23.22 £ 53.56 £
(5.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 27.86 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
111.37
92.81 £ 211.72 £
(5.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 111.37 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

API SL
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
77.56
64.63 £
(15.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert synthetic

5W30 4l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
47.16
39.30 £
(11.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l Cleansynto

5W30 5l

API SL CF
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
92.76
77.30 £
(18.55 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE

5W30 5l

API CF SM SN
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
23.98
19.98 £ 43.74 £
(4.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 23.98 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l ALL CLIMATE

5W30 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
47.38
39.48 £ 83.08 £
(9.48 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 47.38 £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

API SL CF
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
74.50
62.08 £
(18.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W30 4l MAGNATEC

5W30 4l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
69.04
57.53 £
(17.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 5W30 5l M-SUP

5W30 5l

API SL
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
64.62
53.85 £
(12.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
107.20
89.33 £
(26.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE

5W30 5l

API CF SM SN
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
128.32
106.93 £
(8.55 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 5W30 4l Helix

5W30 4l

API SL SN
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
73.72
61.43 £
(18.43 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE numbers

G 052 167 M2 VW
G 052 545 M2 VW
G052545M4 VW
G052545M6 VW

Other codes

B004Q5HNPK AMAZON (ASIN)
B004QARPGM AMAZON (ASIN)
872377 ARTNR_Z_OE
872378 ARTNR_Z_OE
SP5W30 ARTNR_Z_TCD
19 42 003 IC KROSY
CH U. SL 5W30 4L PL SET IC KROSY
CH U. SN 5W30 1L PL IC KROSY
CH U. SN 5W30 4L PL SET IC KROSY
G S55 505 M4 IC KROSY
GM DEXOS2 5W30 5L IC KROSY
MOBIL 1 ESP 5W30 4L IC KROSY
SYNER-Z 5W30 4L IC KROSY
SYNER-Z 5W30 5L IC KROSY
TITAN GT1 F.23 5W30 5L IC KROSY
X-FLOW F 5W30 SEMI.20L IC KROSY
X-FLOW F 5W30 SEMI.5L IC KROSY
X-FLOW F PL.5W30 SYN. 20L IC KROSY
X-FLOW LL 5W30 SYNT. 1L IC KROSY
X-FLOW V 5W30 20L IC KROSY
908761 NR_KAT
BMW LL-01 OEM SPECYFIKACJA
FIAT 9.55535 G1 OEM SPECYFIKACJA
MB 226.5 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.3 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.5 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RN 0700 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RN 0710 OEM SPECYFIKACJA
VW 502.00 OEM SPECYFIKACJA
VW 505.00 OEM SPECYFIKACJA
908761 VALVOLINE
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W30 4l SYNPOWER
Product opinion:Engine Oil 5W30 4l SYNPOWER
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.