Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
Viscosity
Capacity [l]
OEM spec
Product line
Intended use
Offer
Oils engine 5W30
Bestsellers
112.20
93.50 £
(22.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
27.86
23.22 £ 53.56 £
(5.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
27.86 £
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
111.37
92.81 £ 211.72 £
(5.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
111.37 £
76.26
63.55 £
(15.25 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION
API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
84.96
70.80 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
99.40
82.83 £
(19.88 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
84.70
70.58 £
(16.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l TopTec 4410
ACEA C3
Intended use Passenger cars
73.57
61.31 £ 121.30 £
(14.71 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
73.57 £
Bestsellers
42.60
35.50 £ 84.00 £
(8.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
42.60 £
Bestsellers
77.56
64.63 £
(15.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
23.98
19.98 £ 43.74 £
(4.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
23.98 £
35.26
29.38 £ 60.22 £
(7.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
35.26 £
78.46
65.38 £
(15.69 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
47.38
39.48 £ 83.08 £
(9.48 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
47.38 £
VALVOLINE
Engine Oil SYNPOWER ENVC2/C3 5W30 5L
API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
98.64
82.20 £
(19.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
36.78
30.65 £ 85.38 £
(7.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
36.78 £
144.00
120.00 £
(28.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l TopTec 4300
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
66.61
55.51 £ 121.20 £
(13.32 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
66.61 £
93.60
78.00 £
(18.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Sports oils
Performance
220.56
183.80 £
(44.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£