Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Viscosity
OEM spec
Product line
Base technology
Oils engine 5W30
14.32
11.93 £ 24.00 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
14.32 £
VALVOLINE
Engine Oil SYNPOWER STL 5W30 1L
API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
21.22
17.68 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
VALVOLINE
Engine Oil SYNPOWER STL 5W30 5L
API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
93.06
77.55 £
(18.61 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
12.04
10.03 £ 19.20 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
12.04 £
42.85
35.71 £ 82.38 £
(8.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
42.85 £
38.72
32.27 £ 69.70 £
(9.68 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
38.72 £
VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 5W30 1L
API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
19.98
16.65 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 5W30 5L
API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
81.76
68.13 £
(16.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Sports oils
Performance
173.32
144.43 £
(43.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
17.34
14.45 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
24.54
20.45 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
80.20
66.83 £
(20.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
12.20
10.17 £ 20.46 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
12.20 £
10.10
8.42 £ 18.16 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
10.10 £
Sports oils
Performance
45.78
38.15 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Sports oils
Performance
46.44
38.70 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
84.70
70.58 £
(16.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 1l Special TEC AA
API ILSAC GF-7A SQ
Intended use Passenger cars
16.09
13.41 £ 25.56 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
16.09 £
109.20
91.00 £
(21.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
SHELL
Engine Oil Helix 5W30
ACEA C4
Intended use Passenger cars
20.14
16.78 £
(15.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
81.66
68.05 £
(16.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l Longtime High Tech
API CF SM
ACEA C3
Intended use Passenger cars
91.62
76.35 £ 129.88 £
(18.32 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
91.62 £
117.00
97.50 £
(29.25 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
30.34
25.28 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto
Intended use Passenger cars
114.24
95.20 £
(28.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil 5W30 1l Cleansynto
API SM
Intended use Passenger cars
12.84
10.70 £ 29.58 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
12.84 £
17.76
14.80 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 4l Molygen DPF
API SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
115.62
96.35 £
(28.90 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
52.72
43.93 £
(13.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
144.00
120.00 £
(28.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
previous
7 of 10
next