RAVENOL Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

Index: RAV FORD 5W30 4L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
4
79.98 £
(Price for 1L: 16.66 20.00 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W30
Capacity [l]:
4
OEM spec:
FORD M2C913 B
OEM spec:
FORD M2C913 C
OEM spec:
FORD M2C913 D
OEM spec:
RENAULT RN 0700
OEM spec:
FORD M2C913 A
OEM spec:
FIAT 9.55535 G1
OEM spec:
LAND ROVER 03.5003
OEM spec:
JAGUAR 03.5003
OEM spec:
MB 229.6
API:
SL
API:
CF
Product line:
Cleansynto
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
4014835722699, IC-E6FA0A, PU-E6FA0A
Item code:
E6FA0A
Item index:
1111115
PCN:
27101981
Manufacturer:
RAVENOL, Manufacturer: Ravensberger Schmierstoffvertrieb GmbH,
Jöllenbecker Straße 2,
33824 Werther,
Germany, [email protected]

Specification Tecdoc

Specification:
ACEA A5/B5
Specification:
API CF
Specification:
API SL
Specification:
Fiat 9.55535-G1
Specification:
Ford WSS-M2C913-A
Specification:
Ford WSS-M2C913-B
Specification:
Ford WSS-M2C913-C
Specification:
Ford WSS-M2C913-D
Specification:
MB 229.6
Specification:
Renault RN0700
Specification:
STJLR.03.5003
Oil:
Synthetic Oil
SAE viscosity class:
5W-30
Engine oil Cleansynto (4L) 5W30 ;API CF; SL; FIAT 9.55535 G1; FORD M2C913 A; FORD M2C913 B; FORD M2C913 C; FORD M2C913 D; JAGUAR 03.5003; LAND ROVER 03.5003; MB 229.6; RENAULT RN 0700

Cross references Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

Cross references

CASTROL
Engine Oil 5W30 4l MAGNATEC

5W30 4l

API SP ILSAC GF-6
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
69.10
57.58 £
(17.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 4l EVOLUTION

5W30 4l

API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
60.96
50.80 £
(15.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION

5W30 5l

API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
76.26
63.55 £
(15.25 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l Special TEC F

5W30 5l

ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
125.56
104.63 £
(25.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 5W30 4l M-SUP

5W30 4l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.03
30.86 £ 63.52 £
(9.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 37.03 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

API SP
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.60
35.50 £ 84.00 £
(8.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 42.60 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 4l 8100

5W30 4l

API SP
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
75.58
62.98 £
(18.90 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert

5W30 4l

API SL CF
ACEA A1 B1 A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
55.14
45.95 £
(13.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 4l ULTRA FORCE

5W30 4l

API CF SN
ACEA A1 B1 A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
48.34
40.28 £
(12.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE

5W30 5l

API CF SN
ACEA A1 B1 A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.26
29.38 £ 60.22 £
(7.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 35.26 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz

5W30 5l

API SL CF
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
78.46
65.38 £
(15.69 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 4l Quartz

5W30 4l

API SL CF
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
62.76
52.30 £
(15.69 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER

5W30 5l

API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.78
30.65 £ 85.38 £
(7.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 36.78 £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l USVO

5W30 5l

API SP CF
ACEA A5 B5 B7 A7
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
144.00
120.00 £
(28.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l USVO

5W30 4l

API SP CF
ACEA A5 B5 B7 A7
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
48.36
40.30 £ 116.82 £
(12.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 48.36 £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W30 5l TITAN

5W30 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
93.60
78.00 £
(18.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil CH U. FR 5W30 5L PL

5W30 5l

API SP
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
51.70
43.08 £
(10.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 5W30 4l Helix

5W30 4l

API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
86.58
72.15 £
(21.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil Helix 5W30

5W30 4l

API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
81.30
67.75 £
(20.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE numbers

G 052 167 M2 VW
G 052 545 M2 VW
G052545M4 VW
G052545M6 VW

Other codes

1111115-060-01-999 ARTNR_Z_OE
1111115 ARTNR_Z_TCD
8100 ECO-NER. 5W30 5L DE IC KROSY
8100 ECO-NERGY 5W30 60L W IC KROSY
EVO 900 SXR 5W30 60L W IC KROSY
FORMULA FS 5W30 4L IC KROSY
M-SUP 3000 X1 FE 5W30 5L IC KROSY
QUARTZ 9000 FUTURE NFC 4L IC KROSY
SPECIFIC 913D 5W30 5L IC KROSY
SPECIFIC 913D 5W30 60L IC KROSY
ULTRA F. A5/B5 5W30 4LSET IC KROSY
ULTRA F. A5/B5 5W30 SET S IC KROSY
USZK.MAGNATEC A5 SS 60L IC KROSY
X-TECH 5W30 60L IC KROSY
1111115-004-01-999 NR_KAT
FIAT 9.55535 G1 OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C913 A OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C913 B OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C913 C OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C913 D OEM SPECYFIKACJA
JAGUAR 03.5003 OEM SPECYFIKACJA
LAND ROVER 03.5003 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.6 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RN 0700 OEM SPECYFIKACJA
1111115 RAVENOL
1111115-004 RAVENOL
1111115-004-01-999 RAVENOL
1111115-060 RAVENOL
FO SAE 5W-30 RAVENOL
RAVENOL FO SAE 5W-30 RAVENOL
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto
Product opinion:Engine Oil 5W30 4l Cleansynto
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.