Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Capacity (l)

Name

Viscosity

Capacity [l]

API

ACEA

Intended use

Application type

Base technology

Offer

Oils engine 5W40

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Sports oils

Performance

MOTUL
Engine Oil 5W40 2l 300V COMP synthetic

5W40 2l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
75.18
62.65 £
(37.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

MOTUL
Engine Oil 5W40 5l 300V COMP synthetic

5W40 5l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
190.56
158.80 £
(38.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

RAVENOL
Engine Oil 5W40 1l Racing Competition Synto

5W40 1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.72
35.60 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

RAVENOL
Engine Oil 5W40 1l Racing Ultra Performance

5W40 1l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
45.84
38.20 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Racing Ultra Performance

5W40 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
176.74
147.28 £
(44.19 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W40 4x4l EDGE

5W40 4l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
296.56
247.13 £
(18.54 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 5l EDGE

5W40 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
58.27
48.56 £ 92.76 £
(11.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 58.27 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l EDGE

5W40 4l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.42
43.68 £ 74.14 £
(13.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 52.42 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l EDGE

5W40 4l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.50
31.25 £ 74.32 £
(9.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 37.50 £

CASTROL
Engine Oil 5W40 1l MAGNATEC

5W40 1l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.92
6.60 £ 14.40 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 7.92 £

CASTROL
Engine Oil 5W40 4x4l MAGNATEC

5W40 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
213.64
178.03 £
(13.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 1l EDGE

5W40 1l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.10
10.92 £ 21.34 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 13.10 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l EDGE

5W40 4l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
78.66
65.55 £
(19.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W40 1l EDGE

5W40 1l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.02
23.35 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W40 1l MAGNATEC

5W40 1l

API CF SM
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.40
12.00 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 1l

5W40 1l

API SN CH-4
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.20
9.33 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l synthetic

5W40 5l

API SN CH-4
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
49.26
41.05 £
(9.85 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 1l

5W40 1l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.96
11.63 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4l

5W40 4l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.24
35.20 £
(10.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l

5W40 5l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.80
44.00 £
(10.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ELF
Engine Oil 5W40 5l EVOLUTION

5W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
66.82
55.68 £
(13.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ELF
Engine Oil 5W40 1l EVOLUTION

5W40 1l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.86
12.38 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ELF
Engine Oil 5W40 4l EVOLUTION

5W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
53.50
44.58 £
(13.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ELF
Engine Oil 5W40 5l EVOLUTION

5W40 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
77.56
64.63 £
(15.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W40 1l EVOLUTION

5W40 1l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.70
14.75 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

FUCHS OIL
Engine Oil 5W40 1l TITAN

5W40 1l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.24
7.70 £ 15.90 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.24 £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W40 5l TITAN

5W40 5l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.05
31.71 £ 76.44 £
(7.61 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.05 £
Bestsellers

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 5l TopTec 4100

5W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4 C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
81.90
68.25 £ 120.22 £
(16.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 81.90 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 1l TopTec 4100

5W40 1l

API CF SN
ACEA A3 B4 C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
16.73
13.94 £ 27.28 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 16.73 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 4l TopTec 4100

5W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4 C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
81.25
67.71 £ 108.22 £
(20.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 81.25 £
1 of 5 next