Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Manufacturer

Capacity (l)

Name

Viscosity

Capacity [l]

API

ACEA

Product line

Intended use

Base technology

Oils engine 5W40

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Motorcycle

CASTROL
4T engine oil 5W40 CASTROL Power 1 Ultimate 1l 4T, API SP JASO MA-2 synthetic

5W40 1l

API SP
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
16.02
13.35 £ 21.64 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 16.02 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 1l EDGE

5W40 1l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.10
10.92 £ 21.34 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 13.10 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l EDGE

5W40 4l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
78.66
65.55 £
(19.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ELF
Engine Oil 5W40 5l EVOLUTION

5W40 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
77.56
64.63 £
(15.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W40 1l EVOLUTION

5W40 1l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.70
14.75 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

FUCHS OIL
Engine Oil 5W40 1l TITAN

5W40 1l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.24
7.70 £ 15.90 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.24 £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W40 5l TITAN

5W40 5l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.05
31.71 £ 76.44 £
(7.61 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.05 £

MOTUL
Engine Oil 5W40 5l 8100

5W40 5l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
71.32
59.43 £ 120.54 £
(14.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 65.17 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W40 1l 8100

5W40 1l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.50
8.75 £ 24.88 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 10.50 £

MOTUL
Engine Oil 5W40 5l 8100

5W40 5l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
43.01
35.84 £ 99.70 £
(8.60 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 43.01 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W40 1l 8100

5W40 1l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.39
6.99 £ 20.20 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 8.39 £
Bestsellers

RAVENOL
Engine Oil 5W40 1l USVO

5W40 1l

API SP SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.68
24.73 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

RAVENOL
Engine Oil 5W40 5l USVO

5W40 5l

API SP SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
138.96
115.80 £
(27.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto

5W40 4l

API SP SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
105.10
87.58 £
(26.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 5W40 1l Helix synthetic

5W40 1l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.52
7.10 £ 15.64 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 8.52 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W40 1l Quartz

5W40 1l

API SP CF
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.26
9.38 £ 19.62 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 11.26 £
Bestsellers

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W40 5l Quartz

5W40 5l

API SP CF
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
50.77
42.31 £ 84.88 £
(10.15 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 50.77 £
NEW ARRIVALS

TOTALENERGIES
Engine Oil Quartz 5W40

5W40 1l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
19.36
16.13 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
NEW ARRIVALS

TOTALENERGIES
Engine Oil Quartz 5W40

5W40 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
84.84
70.70 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 1l Cleansynto

5W40 1l

API SP CF SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
30.34
25.28 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil RAV TURBO VST 5W40 10L

5W40 10l

API SP SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
267.88
223.23 £
(26.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto

5W40 4l

API SP CF SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
111.96
93.30 £
(27.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W40 1l MaxExpert

5W40 1l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.83
8.19 £ 15.60 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.83 £

ORLEN
Engine Oil 5W40 4l MaxExpert

5W40 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.83
30.69 £ 60.54 £
(9.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 36.83 £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 1l Cleansynto

5W40 1l

API SP SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.96
24.13 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W40 4l 8100

5W40 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
70.18
58.48 £
(17.54 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £