TOTALENERGIES Engine Oil 5W40 5l Quartz
Index:
QUARTZ 5W40 9000 5L
Rate this product first
>9
pcs.
50.77 £
84.88
£
(Price for 1L:
8.46 10.15
£)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 50.77 £
Specification
Name:
Engine oil
Viscosity:
5W40
Capacity [l]:
5
OEM spec:
PSA B71 2296
OEM spec:
CHRYSLER MS-12991
OEM spec:
VW 505.00
OEM spec:
BMW LL-01
OEM spec:
MB 229.5
OEM spec:
VW 502.00
OEM spec:
PORSCHE A40
OEM spec:
FIAT 9.55535 G2
OEM spec:
FIAT 9.55535 N2
OEM spec:
FIAT 9.55535 Z2
OEM spec:
RENAULT RN 0710
OEM spec:
RENAULT RN 0700
OEM spec:
FIAT 9.55535 M2
OEM spec:
OPEL OV0401547-D40
OEM spec:
STELLANTIS FPW 9.55535/10
OEM spec:
FIAT 9.55535 S3
API:
SP
API:
CF
ACEA:
A3
ACEA:
B4
Product line:
Quartz
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
3425901005560, IC-421658, PU-421658, 3425901111018
Item code:
421658
Item index:
714
PCN:
27101981
Manufacturer:
Specification Tecdoc
Specification:
ACEA A3
ACEA specification:
B4
API specification:
CF
API specification:
SP
Manufacturer Approval:
BMW Longlife-01
Oil manufacturer recommendation:
Chrysler MS-12991
Oil manufacturer recommendation:
Fiat 9.55535-G2
Oil manufacturer recommendation:
Fiat 9.55535-M2
Oil manufacturer recommendation:
Fiat 9.55535-N2
Oil manufacturer recommendation:
Fiat 9.55535-Z2
Manufacturer Approval:
MB 229.5
Manufacturer Approval:
Porsche A40
Manufacturer Approval:
PSA B71 2296
Manufacturer Approval:
Renault RN0700
Manufacturer Approval:
Renault RN0710
SAE viscosity class:
5W-40
Manufacturer Approval:
Stel. FPW9.55535-10
Manufacturer Approval:
VW 500.00
Manufacturer Approval:
VW 502.00
Manufacturer Approval:
VW 503.01
Manufacturer Approval:
VW 505.00
for components see parts list:
Observe service information:
Engine oil Quartz (5L) 5W40 ;API CF; SP; ACEA A3; B4; BMW LL-01; CHRYSLER MS-12991; FIAT 9.55535 G2; FIAT 9.55535 M2; FIAT 9.55535 N2; FIAT 9.55535 S3; FIAT 9.55535 Z2; MB 229.5; OPEL OV0401547-D40; P
Cross references Engine Oil 5W40 5l Quartz
Cross references
Bestsellers
CASTROL
Engine Oil 5W40 4l EDGE
API SP
Intended use Passenger cars
78.66
65.55 £
(19.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4l
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
42.24
35.20 £
(10.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
52.80
44.00 £
(10.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
ELF
Engine Oil 5W40 5l EVOLUTION
API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
77.56
64.63 £
(15.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
FUCHS OIL
Engine Oil 5W40 5l TITAN
API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
41.38
34.48 £ 74.38 £
(8.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
41.38 £
Bestsellers
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 4l Molygen
API CF SN
Intended use Passenger cars
106.56
88.80 £
(26.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOBIL
Engine Oil 5W40 4l M-SUP
API SL CF SM SN CG-4 CF-4
ACEA A3 B4 B3-16
Intended use Passenger cars
47.94
39.95 £
(11.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOTUL
Engine Oil 5W40 4l 6100
API SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
54.10
45.08 £
(13.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOTUL
Engine Oil 5W40 5l 6100
API SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
47.09
39.24 £ 81.58 £
(9.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
41.44 £
Bestsellers
MOTUL
Engine Oil 5W40 4l 8100
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
58.48
48.73 £
(14.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
MOTUL
Engine Oil 5W40 5l 8100
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
31.97
26.64 £ 71.10 £
(6.39 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
31.97 £
Bestsellers
MOTUL
Engine Oil 5W40 5l 8100
API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
35.64
29.70 £ 85.56 £
(7.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
35.64 £
Bestsellers
RAVENOL
Engine Oil 5W40 5l USVO
API SP SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
138.96
115.80 £
(27.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto
API SP SN+
Intended use Passenger cars
105.10
87.58 £
(26.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 5W40 4l ULTRA FORCE
API SL CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
35.94
29.95 £
(8.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 5W40 5l ULTRA FORCE
API SL CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
31.72
26.43 £ 43.66 £
(6.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
31.72 £
TOTALENERGIES
Engine Oil 5W40 5l Quartz
API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
34.96
29.13 £ 65.20 £
(6.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
34.96 £
NEW ARRIVALS
TOTALENERGIES
Engine Oil Quartz 5W40
API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
84.84
70.70 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
VALVOLINE
Engine Oil 5W40 5l ALL CLIMATE
Intended use Passenger cars
48.02
40.02 £ 79.66 £
(9.60 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
48.02 £
VALVOLINE
Engine Oil 5W40 4l MAXLIFE
API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
37.03
30.86 £ 56.46 £
(9.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
37.03 £
VALVOLINE
Engine Oil 5W40 4l SYNPOWER
API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
43.43
36.19 £ 65.74 £
(10.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
43.43 £
VALVOLINE
Engine Oil 5W40 5l SYNPOWER
API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
31.48
26.23 £ 78.30 £
(6.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
31.48 £
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
210.28
175.23 £
(10.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4x4l
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
168.12
140.10 £
(10.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto
API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
80.92
67.43 £
(20.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ORLEN
Engine Oil 5W40 4l MaxExpert
API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
36.83
30.69 £ 60.54 £
(9.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
36.83 £
Bestsellers
CASTROL
Engine Oil 5W40 4l MAGNATEC
API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
53.40
44.50 £
(13.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
MOTUL
Engine Oil 5W40 4l 8100
API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
70.18
58.48 £
(17.54 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil 5W40 5l USVO
API SP SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
74.45
62.04 £ 104.58 £
(14.89 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
74.45 £
Bestsellers
SHELL
Engine Oil Helix 5W40
API SP
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
80.40
67.00 £
(16.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
OE numbers
| G 052 167 M2 | VW |
| G 052 545 M2 | VW |
| G052545M4 | VW |
| G052545M6 | VW |
Other codes
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
Add opinion