Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Manufacturer

Capacity (l)

Name

Viscosity

Capacity [l]

OEM spec

API

ACEA

Product line

Intended use

Oils engine 5W40

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 1l Synthoil High Tech

5W40 1l

API CF SM
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
19.70
16.42 £ 29.46 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 19.70 £
Bestsellers

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 5l Synthoil High Tech

5W40 5l

API CF SM
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
83.76
69.80 £ 129.90 £
(16.75 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 83.76 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 4l MAXLIFE

5W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.03
30.86 £ 56.46 £
(9.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 37.03 £
Bestsellers

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 1l MAXLIFE

5W40 1l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.68
9.73 £ 15.70 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 11.68 £

ORLEN
Engine Oil 5W40 4,5l CLASSIC

5W40 4.5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
30.17
25.14 £ 55.80 £
(6.70 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 30.17 £

ORLEN
Engine Oil 5W40 1l CLASSIC

5W40 1l

API CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
10 pcs.
14.10
11.75 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £