ORLEN Engine Oil 5W40 4,5l CLASSIC

Index: CL. SYN 5W40 4,5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
4.5
30.17 £
55.80 £
(Price for 1L: 5.59 6.70 £)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 30.17 £
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W40
Capacity [l]:
4.5
OEM spec:
MB 229.1
Product line:
CLASSIC
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-BA065B, 5901001772857, PU-BA065B
Item code:
BA065B
Item index:
QFS413
PCN:
27101981
Manufacturer:
ORLEN, Manufacturer: ORLEN OIL Sp. z o.o.
ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, POLAND,
[email protected]

Specification Tecdoc

ACEA specification:
A3/B3
API specification:
CF
API specification:
SJ
API specification:
SL
Oil manufacturer recommendation:
MB 229.1
SAE viscosity class:
5W-40
for components see parts list:
Observe service information:
Engine oil CLASSIC (4,5L) 5W40 ; MB 229.1

Cross references Engine Oil 5W40 4,5l CLASSIC

Cross references
Bestsellers

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 5l Synthoil High Tech

5W40 5l

API CF SM
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
83.76
69.80 £ 129.90 £
(16.75 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 83.76 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 4l MAXLIFE

5W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.03
30.86 £ 56.46 £
(9.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 37.03 £

ORLEN
Engine Oil 5W40 4,5l CLASSIC

5W40 4.5l

API CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
57.00
47.50 £
(12.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE numbers

G 052 167 M2 VW
G 052 545 M2 VW
G052545M4 VW
G052545M6 VW

Other codes

B06XXJ2ZNK AMAZON (ASIN)
QFS413B60 ARTNR_Z_OE
QFS413 ARTNR_Z_TCD
PLAT CL. GAS 5W40 4,5L IC KROSY
SELENIA K 5W40 2L IC KROSY
SYNER-G 5W40 5L IC KROSY
ULTRA F. C3 5W40 4L SET S IC KROSY
QFO879B60 NR_KAT
MB 229.1 OEM SPECYFIKACJA
QFO879B60 ORLEN
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W40 4,5l CLASSIC
Product opinion:Engine Oil 5W40 4,5l CLASSIC
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.