VALVOLINE Engine Oil 5W40 4l MAXLIFE

Index: MAXLIFE 5W40 4L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
4
37.03 £
56.46 £
(Price for 1L: 7.72 9.26 £)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 37.03 £
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W40
Capacity [l]:
4
OEM spec:
MB 229.1
OEM spec:
VW 505.00
OEM spec:
MB 229.3
OEM spec:
VW 502.00
API:
CF
API:
SN
ACEA:
A3
ACEA:
B4
Product line:
MAXLIFE
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
8710941180472, IC-9E7370, 8710941021775, PU-9E7370, 8600501060675, 8710941018782
Item code:
9E7370
Item index:
ML5W40
PCN:
27101981

Specification Tecdoc

Manufacturer Approval:
MB 229.3
Manufacturer Approval:
RENAULT RN 0700
Manufacturer Approval:
RENAULT RN 0710
Oil:
Full Synthetic Oil
Specification:
VW 502 00
Specification:
VW 505 00
SAE viscosity class:
5W-40
Engine oil MAXLIFE (4L) 5W40 ;API CF; SN; ACEA A3; B4; MB 229.1; MB 229.3; VW 502.00; VW 505.00

Cross references Engine Oil 5W40 4l MAXLIFE

Cross references
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l EDGE

5W40 4l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
78.66
65.55 £
(19.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4l

5W40 4l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.24
35.20 £
(10.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l

5W40 5l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.80
44.00 £
(10.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ELF
Engine Oil 5W40 4l EVOLUTION

5W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
53.50
44.58 £
(13.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ELF
Engine Oil 5W40 5l EVOLUTION

5W40 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
77.56
64.63 £
(15.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 5l Leichtlauf High Tech

5W40 5l

API CF SM
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
120.34
100.28 £
(24.07 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 5l Synthoil High Tech

5W40 5l

API CF SM
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
83.76
69.80 £ 129.90 £
(16.75 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 83.76 £
Bestsellers

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 4l Molygen

5W40 4l

API CF SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
106.56
88.80 £
(26.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 5W40 4l M-SUP

5W40 4l

API SL CF SM SN CG-4 CF-4
ACEA A3 B4 B3-16
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
47.94
39.95 £
(11.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 5W40 4l M-SUP

5W40 4l

API SL SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
43.32
36.10 £ 59.16 £
(10.83 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 43.32 £

MOTUL
Engine Oil 5W40 4l 6100

5W40 4l

API SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
54.10
45.08 £
(13.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 5W40 5l 6100

5W40 5l

API SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
47.09
39.24 £ 81.58 £
(9.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 41.44 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W40 4l 8100

5W40 4l

ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
58.48
48.73 £
(14.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

RAVENOL
Engine Oil 5W40 5l USVO

5W40 5l

API SP SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
138.96
115.80 £
(27.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto

5W40 4l

API SP SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
105.10
87.58 £
(26.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 4l ULTRA FORCE

5W40 4l

API SL CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.94
29.95 £
(8.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 5l ULTRA FORCE

5W40 5l

API SL CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.72
26.43 £ 43.66 £
(6.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 31.72 £
Bestsellers

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W40 5l Quartz

5W40 5l

API SP CF
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
50.77
42.31 £ 84.88 £
(10.15 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 50.77 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W40 5l Quartz

5W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
34.96
29.13 £ 65.20 £
(6.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 34.96 £
NEW ARRIVALS

TOTALENERGIES
Engine Oil Quartz 5W40

5W40 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
84.84
70.70 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 5l ALL CLIMATE

5W40 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
48.02
40.02 £ 79.66 £
(9.60 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 48.02 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 4l SYNPOWER

5W40 4l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
43.43
36.19 £ 65.74 £
(10.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 43.43 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 5l SYNPOWER

5W40 5l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.48
26.23 £ 78.30 £
(6.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 31.48 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l

5W40 5l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
210.28
175.23 £
(10.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4x4l

5W40 4l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
165.58
137.98 £
(10.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto

5W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
80.92
67.43 £
(20.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto

5W40 4l

API SP CF SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
111.96
93.30 £
(27.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W40 5l 8100

5W40 5l

ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.97
26.64 £ 71.10 £
(6.39 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 31.97 £

ORLEN
Engine Oil 5W40 4,5l CLASSIC

5W40 4.5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
30.17
25.14 £ 55.80 £
(6.70 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 30.17 £

ORLEN
Engine Oil 5W40 4l MaxExpert

5W40 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.83
30.69 £ 60.54 £
(9.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 36.83 £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 5W40 4l Helix

5W40 4l

API SP
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
44.53
37.11 £ 64.62 £
(11.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 44.53 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l MAGNATEC

5W40 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
53.40
44.50 £
(13.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W40 5l TITAN

5W40 5l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
41.38
34.48 £ 74.38 £
(8.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 41.38 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W40 5l 8100

5W40 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
35.64
29.70 £ 85.56 £
(7.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 35.64 £

MOTUL
Engine Oil 5W40 4l 8100

5W40 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
70.18
58.48 £
(17.54 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W40 4,5l CLASSIC

5W40 4.5l

API CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
57.00
47.50 £
(12.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 5l USVO

5W40 5l

API SP SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
74.45
62.04 £ 104.58 £
(14.89 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 74.45 £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil Helix 5W40

5W40 5l

API SP
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
80.56
67.13 £
(16.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 5W40 4l Helix synthetic

5W40 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
35.21
29.34 £ 60.06 £
(8.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 35.21 £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 5W40 4l Helix synthetic

5W40 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
31.93
26.61 £ 60.06 £
(7.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 31.93 £

OE numbers

G 052 167 M2 VW
G 052 545 M2 VW
G052545M4 VW
G052545M6 VW

Other codes

B009E9FDHS AMAZON (ASIN)
B01EJF4ZVG AMAZON (ASIN)
872364 ARTNR_Z_OE
ML5W40 ARTNR_Z_TCD
CH U. XDI 5W40 4L M IC KROSY
CH U. XDI 5W40 5L M IC KROSY
PLAT CL. GAS 5W40 4,5L IC KROSY
SELENIA K 5W40 2L IC KROSY
SYNER-G 5W40 4L IC KROSY
ULTRA F. C3 5W40 4L SET S IC KROSY
914965 NR_KAT
MB 229.1 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.3 OEM SPECYFIKACJA
VW 502.00 OEM SPECYFIKACJA
VW 505.00 OEM SPECYFIKACJA
872364 VALVOLINE
908754 VALVOLINE
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W40 4l MAXLIFE
Product opinion:Engine Oil 5W40 4l MAXLIFE
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.