Availability


Price



Size

Capacity [l]

OEM spec

Product line

Intended use

Application type

Base technology

Offer

Engine Oil - Engine Oil

A~5010178~3224

Motorcycle

VALVOLINE
4T engine oil VALVOLINE SYNPOWER 1l 4T, API SN JASO MA-2 synthetic

1l

API SN
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.68
14.73 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

VALVOLINE
4T engine oil 5W40 VALVOLINE SYNPOWER 1l 4T, API SN JASO MA-2 synthetic

5W40 1l

API SN
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.18
15.15 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

MOTUL
Engine Oil 5W30 2l 300V POWER synthetic

5W30 2l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
75.64
63.03 £
(37.82 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

MOTUL
Engine Oil 5W40 2l 300V COMP synthetic

5W40 2l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
75.18
62.65 £
(37.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

MOTUL
Engine Oil 5W40 5l 300V COMP synthetic

5W40 5l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
190.56
158.80 £
(38.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

MOTUL
Engine Oil 10W40 2l 300V COMP synthetic

10W40 2l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
76.08
63.40 £
(38.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

MOTUL
Engine Oil 20W60 2l 300V LE MANS synthetic

20W60 2l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
76.62
63.85 £
(38.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

MOTUL
Engine Oil 0W30 2l 300V POWER synthetic

0W30 2l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
76.72
63.93 £
(38.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

MOTUL
Engine Oil 0W40 2l 300V COMP synthetic

0W40 2l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
77.40
64.50 £
(38.70 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

MOTUL
Engine Oil 5W50 2l 300V COMP synthetic

5W50 2l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
75.04
62.53 £
(37.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

MOTUL
Engine Oil 15W50 2l 300V COMP synthetic

15W50 2l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
72.76
60.63 £
(36.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

MOTUL
Engine Oil 15W50 5l 300V COMP synthetic

15W50 5l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
177.72
148.10 £
(35.54 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

MOTUL
Engine Oil 10W60 2l 300V LE MANS synthetic

10W60 2l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
76.20
63.50 £
(38.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Performance

MOTUL
Engine Oil 0W20 2l 300V POWER synthetic

0W20 2l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
76.24
63.53 £
(38.12 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

RAVENOL
Engine Oil 5W40 1l Racing Competition Synto

5W40 1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.72
35.60 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

RAVENOL
Engine Oil 20W60 1l Racing High Viscosity

20W60 1l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
49.90
41.58 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

RAVENOL
Engine Oil 5W40 1l Racing Ultra Performance

5W40 1l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
45.84
38.20 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Racing Ultra Performance

5W40 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
176.74
147.28 £
(44.19 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W30 4l MAGNATEC synthetic

5W30 4l

API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
69.04
57.53 £
(17.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W30 1l MAGNATEC synthetic

5W30 1l

API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.66
15.55 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 0W30 1l EDGE

0W30 1l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.50
11.25 £ 25.44 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 13.50 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 0W30 4l EDGE

0W30 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
44.95
37.46 £ 93.76 £
(11.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 44.95 £
Sports oils

CASTROL
Engine Oil 10W60 1l EDGE

10W60 1l

API CF SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
30.04
25.03 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

CASTROL
Engine Oil 10W60 4l EDGE

10W60 4l

API CF SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
110.62
92.18 £
(27.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W40 4x4l EDGE

5W40 4l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
296.56
247.13 £
(18.54 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 5l EDGE

5W40 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
58.27
48.56 £ 92.76 £
(11.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 58.27 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l EDGE

5W40 4l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.42
43.68 £ 74.14 £
(13.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 52.42 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l EDGE

5W40 4l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.50
31.25 £ 74.32 £
(9.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 37.50 £

CASTROL
Engine Oil 15W40 4l GTX

15W40 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
32.94
27.45 £ 51.12 £
(8.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 32.94 £

CASTROL
Engine Oil 5W40 1l MAGNATEC

5W40 1l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.92
6.60 £ 14.40 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 7.92 £
previous 4 of 38 next

Engine Oil: Essential for Your Vehicle’s Performance and Longevity

Engine oil is a crucial component in maintaining the performance and health of your vehicle’s engine. Whether you own a petrol or diesel engine, using the right engine oil ensures smooth operation and reduces wear and tear. At IC24 UK, we provide a wide selection of high-quality engine oils designed to keep your engine running efficiently for longer.

Why Engine Oil is Essential for Your Vehicle

Engine oil serves multiple vital functions. It lubricates engine parts, preventing metal-to-metal contact and reducing friction. This helps minimise the wear of internal components and ensures the smooth running of your engine. Engine oil also helps cool the engine by carrying heat away from moving parts, improving overall performance. Furthermore, it helps clean the engine by picking up dirt and debris, preventing the build-up of harmful deposits and sludge that could impair engine functionality.

Types of Engine Oil

There are several types of engine oils, each suited for specific engines and driving conditions. These include:

  • Synthetic Oil: Offers superior protection, performance, and longer intervals between oil changes. Ideal for high-performance vehicles.
  • Semi-Synthetic Oil: A blend of synthetic and mineral oils, providing a balance between performance and affordability.
  • Mineral Oil: Traditional and cost-effective, suitable for older engines or those with simpler designs.

Choosing the correct type of engine oil is essential, as it impacts both the engine's efficiency and lifespan. Be sure to consult your vehicle's manual to determine the recommended oil grade and type.

Key Features of Engine Oil Available at IC24 UK

  • High Viscosity Stability: Engine oils at IC24 UK are designed to perform well under extreme temperatures, ensuring that your engine is well-protected year-round.
  • Excellent Wear Protection: Our engine oils are formulated to reduce friction and wear on engine components, extending the life of your vehicle.
  • Improved Fuel Efficiency: Using high-quality engine oil can enhance fuel economy by reducing internal engine friction.
  • Clean Engine: Our oils are designed to clean the engine and prevent harmful deposits, keeping the engine parts in optimal condition.

Why Choose IC24 UK for Your Engine Oil Needs?

At IC24 UK, we pride ourselves on providing top-notch automotive products at competitive prices. Our range of engine oils is selected from trusted brands, ensuring you receive only the highest quality oils for your vehicle. We are committed to customer satisfaction, offering fast delivery and excellent service to help keep your vehicle in peak condition.

Moreover, our website offers a user-friendly experience, allowing you to quickly find the right engine oil for your car, van, or commercial vehicle. Whether you need oil for everyday driving or for high-performance engines, we have the right solution for you.

Order Your Engine Oil Today!

Don’t compromise on the health of your engine—choose the best engine oil available at IC24 UK. Browse our selection and place your order today to ensure your vehicle runs smoothly and efficiently.

Check Out Our Other Products

Looking for more high-quality auto parts? Be sure to check out our Door Light Bulb for your vehicle's lighting needs!