CASTROL Engine Oil 0W30 4l EDGE
Index:
EDGE 0W30 A5/B5 4L
Rate this product first
0
pcs.
Goods not in stock -
93.70 £
(Price for 1L:
19.52 23.43
£)
request-default-article
Specification
Name:
Engine oil
Viscosity:
0W30
Capacity [l]:
4
OEM spec:
VOLVO 95200377
API:
SL
API:
CF
ACEA:
A1
ACEA:
B1
ACEA:
A5
ACEA:
B5
Product line:
EDGE
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-C3C097, 4008177076503, PU-C3C097, 4008177183720
Item code:
C3C097
Item index:
465933
PCN:
27101981
Manufacturer:
Specification Tecdoc
Oil:
Synthetic Oil
SAE viscosity class:
0W-30
Specification:
ACEA A5/B5
Specification:
ACEA A1/B1
Manufacturer Approval:
Volvo 95200377
Specification:
API Gasoline SL
Specification:
API Diesel CF
Engine oil EDGE (4L) 0W30 ;API CF; SL; ACEA A1; A5; B1; B5; VOLVO 95200377
Cross references Engine Oil 0W30 4l EDGE
Cross references
LIQUI MOLY
Engine Oil 0W30 5l Special TEC V
ACEA B7 A7
Intended use Passenger cars
129.88
108.23 £
(25.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
TOTALENERGIES
Engine Oil 0W30 5l Quartz
API SL
ACEA A5 B5 B7 A7
Intended use Passenger cars
90.90
75.75 £
(18.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
VALVOLINE
Engine Oil 0W30 4l SYNPOWER
API SP
ACEA A1 B1 A5 B5 B7 A7
Intended use Passenger cars
55.86
46.55 £ 97.84 £
(13.97 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
55.86 £
REVLINE
Engine Oil 0W30 4l ULTRA FORCE
API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
52.66
43.88 £ 73.20 £
(13.17 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
52.66 £
FUCHS OIL
Engine Oil 0W30 5l TITAN
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
105.36
87.80 £
(21.07 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil 0W30 4l USVO
API SP
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
127.92
106.60 £
(31.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
VALVOLINE
Engine Oil 0W30 5l SYNPOWER
API SL
ACEA A1 B1 A5 B5
Intended use Passenger cars
57.85
48.21 £ 117.48 £
(11.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
57.85 £
MOBIL
Engine Oil 0W30 4l Mobil 1 synthetic
API SL
ACEA A5 B5 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
91.30
76.08 £
(22.83 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOTUL
Engine Oil 0W30 5l 8100
API SP
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
55.08
45.90 £ 127.96 £
(11.02 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
55.08 £
ORLEN
Engine Oil 0W30 5l
API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
86.40
72.00 £
(17.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
SHELL
Engine Oil 0W30 4l Helix
API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
79.18
65.98 £
(19.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Other codes
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
Add opinion