Availability


Price



Size

Capacity [l]

OEM spec

Product line

Intended use

Application type

Base technology

Offer

Engine Oil

A~6010016~3224

VALVOLINE
Engine Oil 0W30 5l SYNPOWER

0W30 5l

API SP
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
89.54
74.62 £ 123.58 £
(17.91 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 89.54 £

VALVOLINE
Engine Oil SYNPOWER 5W30

5W30 1l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
22.78
18.98 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil SYNPOWER ENVC2/C3 5W30 4L

5W30 4l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
74.10
61.75 £
(18.53 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil SYNPOWER ENVC2/C3 5W30 5L

5W30 5l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
98.64
82.20 £
(19.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 0W20 1l SYNPOWER

0W20 1l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.15
11.79 £ 25.54 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 14.15 £

VALVOLINE
Engine Oil 0W20 5l SYNPOWER

0W20 5l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
120.28
100.23 £
(24.06 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 0W30 4l SYNPOWER

0W30 4l

API SP
ACEA A1 B1 A5 B5 B7 A7
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
55.86
46.55 £ 97.84 £
(13.97 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 55.86 £

VALVOLINE
Engine Oil 0W30 1l SYNPOWER

0W30 1l

API SP
ACEA A1 B1 A5 B5 B7 A7
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.32
14.43 £ 27.04 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 17.32 £
Bestsellers

VALVOLINE
Engine Oil 5W20 5l SYNPOWER

5W20 5l

API SN
ACEA A1 B1
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
107.38
89.48 £
(21.48 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W20 1l SYNPOWER

5W20 1l

API SN
ACEA A1 B1
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.09
10.91 £ 23.86 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 13.09 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER

5W30 5l

API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.78
30.65 £ 85.38 £
(7.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 36.78 £
Bestsellers

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 1l SYNPOWER

5W30 1l

API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
16.66
13.88 £ 18.12 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 16.66 £

VALVOLINE
Engine Oil 0W20 5l SYNPOWER

0W20 5l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
111.66
93.05 £
(22.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 0W20 1l SYNPOWER

0W20 1l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.45
11.21 £ 22.78 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 13.45 £
Bestsellers

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 1l SYNPOWER

5W30 1l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.60
11.33 £ 22.62 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 13.60 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 4l SYNPOWER

5W30 4l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
56.39
46.99 £ 87.66 £
(14.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 56.39 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER

5W30 5l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
105.90
88.25 £
(21.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 1l SYNPOWER

5W40 1l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.33
14.44 £ 23.20 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 17.33 £
Bestsellers

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 5l SYNPOWER

5W40 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
107.46
89.55 £
(21.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER

5W30 5l

ACEA C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
108.04
90.03 £
(21.61 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 1l SYNPOWER

5W30 1l

ACEA C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.32
11.93 £ 24.00 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 14.32 £

VALVOLINE
Engine Oil 0W20 1l SYNPOWER

0W20 1l

API SP ILSAC GF-6A RC
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
15.35
12.79 £ 25.12 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 15.35 £

VALVOLINE
Engine Oil 0W20 5l SYNPOWER

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A RC
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
85.30
71.08 £ 118.42 £
(17.06 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 85.30 £

VALVOLINE
Engine Oil 0W30 1l SYNPOWER

0W30 1l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.58
15.48 £ 29.62 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 18.58 £

VALVOLINE
Engine Oil 0W30 5l SYNPOWER

0W30 5l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
76.06
63.38 £ 133.72 £
(15.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 76.06 £

VALVOLINE
Engine Oil 0W20 1l SYNPOWER

0W20 1l

ACEA C6
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
16.48
13.73 £ 28.56 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 16.48 £

VALVOLINE
Engine Oil 0W20 5l SYNPOWER

0W20 5l

ACEA C6
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
79.99
66.66 £ 127.38 £
(16.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 79.99 £

VALVOLINE
Engine Oil 0W20 5l SYNPOWER

0W20 5l

API SP
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
77.27
64.39 £ 123.88 £
(15.45 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 77.27 £

VALVOLINE
Engine Oil SYNPOWER STL 5W30 1L

5W30 1l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
21.22
17.68 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil SYNPOWER STL 5W30 5L

5W30 5l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
93.06
77.55 £
(18.61 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 20 of 38 next