Availability


Price



Manufacturer

Size

Hydraulic oil - Oils

A~5010181
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

FUCHS OIL
Manual Transmission Oil 80W90 1l TITAN

80W90 1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.34
14.45 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

FUCHS OIL
Automatic transmission oil 1l TITAN

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.84
15.70 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Hydraulic oil 46 5l REVLINE

46 5l

Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
32.62
27.18 £
(6.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Hydraulic oil 46 5l HM/HLP

46 5l

Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.20
26.00 £
(6.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Hydraulic oil 100 5l REVLINE

100 5l

Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.38
29.48 £
(7.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Hydraulic oil REVFARM TO-4 10W 5L

10W 5l

Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
41.64
34.70 £
(8.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Hydraulic oil 32 5l HYDROL

32 5l

Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
22.88
19.07 £ 36.64 £
(4.58 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 22.88 £

RAVENOL
Power steering oil 1l

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.00
14.17 £ 28.36 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 17.00 £

REVLINE
Hydraulic oil 46 5l REVLINE

46 5l

Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.14
15.12 £ 25.86 £
(3.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 18.14 £

FEBI
Automatic transmission oil 5l ATF

5l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
86.10
71.75 £
(17.22 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Power steering oil 1l E-PSF

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
41.02
34.18 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
LHM oil 1l TITAN

1l

Intended use Passenger cars Truck Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.98
24.15 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Power steering oil 4l SSF CHF 11S

4l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
126.82
105.68 £
(31.71 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Hydraulic oil 10W 5l KRATOS

10W 5l

Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.28
30.23 £
(7.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Hydraulic oil 32 5l REVLINE

32 5l

Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
19.18
15.98 £ 27.70 £
(3.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 19.18 £
Bestsellers

FUCHS OIL
Manual Transmission Oil 75W90 1l TITAN

75W90 1l

API GL-5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.66
23.88 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Hydraulic oil 46 5l HV

46 5l

Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
21.76
18.13 £ 38.86 £
(4.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 21.76 £

FUCHS OIL
Manual Transmission Oil 1l TITAN

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
24.48
20.40 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Hydraulic oil 46 5l REVFARM

46 5l

Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
10 pcs.
23.41
19.51 £ 33.18 £
(4.68 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 23.41 £
Motorcycle

CASTROL
Shock absorber oil CASTROL Fork Oil 0,5l

0.5l

Intended use Motorcycles
Add to cart
(0)
9 pcs.
8.86
7.38 £
(17.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Automatic transmission oil 1l TITAN

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
8 pcs.
21.00
17.50 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SCOTTOILER
Special oil SCOTTOILER 0,25l for high temperatures

0.25l

Intended use Motorcycles
Add to cart
(0)
8 pcs.
21.04
17.53 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Power steering oil 4l

4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
8 pcs.
55.97
46.64 £ 109.68 £
(13.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 55.97 £

RAVENOL
Power steering oil 4l PSF

4l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
7 pcs.
96.12
80.10 £
(24.03 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Manual Transmission Oil 80W90 5l TITAN

80W90 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
6 pcs.
82.06
68.38 £
(16.41 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Power steering oil 20l SSF CHF 11S

20l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
6 pcs.
587.64
489.70 £
(29.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Automatic transmission oil TITAN ATF 6400 20L

20l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
4 pcs.
457.38
381.15 £
(22.87 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Hydraulic oil 30 5l KRATOS

30 5l

Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
2 pcs.
33.84
28.20 £
(6.77 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SCOTTOILER
Special oil SCOTTOILER 0,125l for high temperatures

0.125l

Intended use Motorcycles
Add to cart
(0)
1 pcs.
20.22
16.85 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Hydraulic oil 15 5l RENOLIN mineral

15 5l

Intended use Truck
Base technology Mineral
Add to cart
(0)
1 pcs.
36.88
30.73 £ 62.98 £
(7.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 36.88 £
previous 3 of 4 next

Hydraulic Oils – What Are They Used For? 

Many drivers have heard of hydraulic oils, yet few truly understand what they are and their specific applications. As the name suggests, hydraulic oils are designed for hydraulic systems and damping mechanisms. These fluids are crucial for various vehicles, machinery, and equipment. Hydraulic system oil is characterised by its incompressibility. But what does that mean exactly? This feature allows hydraulic oil to be compressed under very high pressure, generating substantial force within a relatively small drive system.  

Due to this incompressibility, hydraulic oil also coats various metal components during operation. This is highly beneficial as it significantly reduces wear and tear. However, one drawback of hydraulic oils is their tendency to become contaminated over time. To counter this, vehicles and machines requiring hydraulic oil are often designed with protective measures or placed separately from other components. 

The range of hydraulic oils available on the market is extensive, with different products offering specific properties. Key factors include the temperature and pressure conditions under which they perform best. It’s essential to choose the right hydraulic oil that matches the requirements of your equipment. Mineral-based hydraulic oils are the most commonly used, but synthetic oils are gaining market share every year. The primary difference between these two types is the base oil – the fundamental component that forms the core of the product. 

Find Hydraulic Oils at IC24.UK! 

Choosing the right product can be challenging, especially if you’re unsure which specifications to consider. At IC24.UK, we offer a wide selection of hydraulic oils, ensuring you find the perfect match for your needs. We stock hydraulic oils from top manufacturers, including Shell, Mobil, Orlen, Castrol, Revline, Comma, and Total. Each product listing provides detailed viscosity classification information to help you make an informed decision.

Our hydraulic oils come in a variety of packaging sizes. For passenger cars and small machinery, a 1-litre or 5-litre container is usually sufficient. However, for commercial vehicles and larger machinery, a larger volume is often required. That’s why we also offer 20-litre containers, ensuring long-term usability. 

Additionally, our range includes high-quality LHM oils, which are specifically designed for vehicles with hydropneumatic suspension systems. These oils are especially popular among Citroën owners, as this brand has been a long-time advocate of such suspension technology.

How to Choose the Best Hydraulic Oil? 

When selecting the right hydraulic oil, consider its viscosity rating and the working conditions it is best suited for. The viscosity should be appropriate for the current season. For winter conditions, an oil with a viscosity class of 48 is recommended, while for summer use in higher temperatures, a class 32 oil is more suitable. 

In the UK, the most popular hydraulic oils are HL, HLP, and HV grades. HL oils are particularly suitable for use in enclosed environments.

Explore the full range at IC24.UK and find the hydraulic oil that best meets your needs. Always check the viscosity rating on the packaging. If you require a high-viscosity oil, opt for mineral-based products. Alternatively, for lower viscosity, synthetic hydraulic oils are the better choice. 

FAQ

What Is the Purpose of Hydraulic Oil? 

Hydraulic oils are functional fluids primarily used in hydraulic and damping systems. They play a crucial role in industrial machinery, mechanical vehicles, and various other equipment. Importantly, hydraulic oil is an incompressible substance, enabling it to be pressurised to extreme levels to generate significant force. 

How Do You Refill Hydraulic Oil in a Jack? 

Refilling hydraulic oil in a jack requires following these steps:
1. Open the pressure release valve.
2. Remove the protective cover shielding the internal components of the jack.
3. Clean the area around the nozzle.
4. Remove the filler cap located beneath the cover.
5. Fill the reservoir with the appropriate hydraulic oil.

Once the reservoir is full, securely tighten the filler cap, reattach the protective cover, and close the valve. The process is straightforward and ensures the proper functioning of your equipment. 

What Should You Consider Before Buying Hydraulic Oil? 

The most critical factor to check when purchasing hydraulic oil is its viscosity. If the viscosity is too low, the oil may lose its lubricating properties quickly, leading to excessive wear and potential damage to system components. Conversely, excessively high viscosity can cause cavitation. It is also essential to consider oxidation resistance and the presence of lubricating additives – the higher the additive content, the better the oil’s lubrication performance.