Filters


Availability


Price



Manufacturer

Size

Oils, Fluids & Chemicals ELF

A~5090009
  • 1
  • 2
  • 3
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bestsellers

ELF
Engine Oil 5W30 1l EVOLUTION

5W30 1l

ACEA C3 C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.59
7.99 £ 17.32 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.59 £
Sports oils

ELF
Engine Oil 5W50 1l EVOLUTION

5W50 1l

API SG CD
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
16.68
13.90 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

ELF
Engine Oil 5W50 4l EVOLUTION

5W50 4l

API SG CD
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
59.68
49.73 £
(14.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ELF
Engine Oil 10W40 5l EVOLUTION

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
53.22
44.35 £
(10.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 10W40 1l EVOLUTION

10W40 1l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.48
11.23 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ELF
Engine Oil 10W40 4l EVOLUTION

10W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.58
35.48 £
(10.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 1l EVOLUTION

5W30 1l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
19.12
15.93 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION

5W30 5l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
84.96
70.80 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION

5W30 5l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
99.40
82.83 £
(19.88 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 1l EVOLUTION

5W30 1l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
22.68
18.90 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION

5W30 5l

ACEA C3 C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
71.34
59.45 £ 105.06 £
(14.27 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 71.34 £

ELF
Engine Oil 0W20 5l EVOLUTION

0W20 5l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
110.92
92.43 £
(22.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 0W20 1l EVOLUTION

0W20 1l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
24.00
20.00 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 0W20 5l EVOLUTION

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
58.63
48.86 £ 95.68 £
(11.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 58.63 £

ELF
Engine Oil 10W40 5l EVOLUTION

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
60.64
50.53 £
(12.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

ELF
Chain grease ELF MOTO CHAIN LUB 0,4l for greasing

Name Chain grease
Capacity [l] 0.4
Product line MOTO CHAIN LUB
Intended use Motorcycles Quad
Application type spray
Add to cart
(0)
>9 pcs.
15.96
13.30 £ 19.30 £
(39.90 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 15.96 £

ELF
Axle Gear Oil 80W90 1l TRANSELF

80W90 1l

API GL-5
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.79
8.16 £ 16.24 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.79 £
Bestsellers

ELF
Manual Transmission Oil 75W 1l TRANSELF

75W 1l

API GL-4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
22.42
18.68 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

ELF
Transmission oil 10W40 ELF MOTO GEAR OIL 1l, API SG Semi-synthetic

10W40 1l

API SG
Intended use Motorcycles
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.92
6.60 £ 13.44 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 7.92 £
Motorcycle

ELF
Transmission oil 80W90 ELF MOTO GEAR OIL 1l, API GL-5 Mineral

80W90 1l

API GL-5
Intended use Motorcycles
Base technology Mineral
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.40
12.00 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

ELF
4T engine oil 0W30 ELF HTX 3830 1l 4T competitive; short distances synthetic

0W30 1l

Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.94
30.78 £ 49.48 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 36.94 £
Motorcycle

ELF
4T engine oil 10W60 ELF Moto 4 Race 4l 4T, API SN JASO MA-2 synthetic

10W60 4l

API SN
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
76.26
63.55 £
(19.06 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle
>9 pcs.
49.12
40.93 £ 55.66 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 49.12 £

ELF
Engine Oil 0W20 5l EVOLUTION

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A RC SN+
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
98.32
81.93 £
(19.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION

5W30 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
81.66
68.05 £
(16.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 15W40 5l EVOLUTION

15W40 5l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
60.90
50.75 £
(12.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 1l EVOLUTION

5W30 1l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.76
14.80 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W20 1l EVOLUTION

5W20 1l

API SN ILSAC GF-5
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.92
14.93 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 15W40 1l EVOLUTION

15W40 1l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.36
11.13 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

ELF
Chain lubricant 0,25l MOTO CHAIN PASTE

Name Chain grease
Capacity [l] 0.25
Product line MOTO CHAIN PASTE
Intended use Motorcycles Quad
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.52
7.93 £
(38.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 2 of 3 next

Oils and Chemicals – The Lifeblood of Your Car 

A car isn’t just a collection of mechanical parts like suspension or braking systems. It also relies on the essential fluids that keep these systems operational. Essentially, every moving part of a vehicle requires some form of lubrication. Hydraulic systems, such as the braking system or power steering, need fluid to function and perform their tasks effectively. 

Oils and chemicals are therefore indispensable for any vehicle. They ensure that the intricate machinery of a car remains functional. Comparing the complex network of fuel, brake, and other lines to the human circulatory system is entirely justified. 

Engine Oils – The Most Crucial Fluid in Every Car 

One of the most critical fluids in any vehicle powered by an internal combustion engine, including cars and motorcycles, is engine oil. It ensures the proper operation of the engine. 

In modern engines, engine oil does much more than create a protective film for moving parts. It also helps maintain the condition of timing belts, especially wet timing belts that operate in an oil bath, significantly extending their lifespan. 

Beyond lubricating moving engine parts, engine oil also: 

Modern engine oils are multi-functional products. This is why choosing the right oil for your engine type is so important. 

Today’s synthetic oils offer superior protection compared to traditional mineral oils, especially for vehicles operating under demanding conditions. 

When selecting an engine oil for your car, always consider the viscosity grade required. This determines the oil's thickness, which is crucial for your engine's specific needs. Consult a mechanic or check your car manufacturer’s recommendations for the best choice. 

Additional Chemicals and Other Automotive Oils 

Although modern oils come with numerous additives, many drivers opt for extra automotive chemicals, such as oil additives like ceramic protectants, which provide additional protection to cylinder surfaces. 

Your car also contains gear oil for the gearbox, ensuring smooth and long-lasting operation. 

Besides oils and fuel, AdBlue has become a standard fluid. AdBlue is a urea solution injected into the catalytic converter of diesel engines to break down harmful nitrogen oxides into environmentally safe compounds. 

Once a novelty, AdBlue dispensers are now a common sight at fuel stations across the UK. For passenger cars, smaller amounts are available in bottles or canisters, suitable for individual use. 

Automotive Chemicals – Essential Fluids for Every Car 

Every car contains a variety of essential fluids. In addition to oils, gear oils, and AdBlue, you’ll also find: 

All of these automotive chemicals are crucial for the smooth operation of a vehicle’s components. Without coolant, the cooling system would fail, leading to engine overheating and potential damage. Without brake fluid, the braking system would cease to function, putting safety at risk. 

While these are the most important fluids, automotive chemicals also include products for cleaning and protecting your car’s exterior and interior, such as polish for the paintwork, dashboard cleaners, and leather conditioners. 

Removing stubborn stains or cleaning an engine in older cars would be almost impossible without the right chemicals. 

Top Oils and Chemicals from Trusted Brands at Inter Cars 

The Inter Cars range includes oils and chemicals from trusted brands. Our selection features names like: 

Since oils and chemicals play a vital role in vehicle performance, selecting the right products is essential for safety and reliability on the road. 

Choose high-quality oils and chemicals from Inter Cars to ensure your car runs smoothly. Don’t wait – take care of your vehicle today! 

FAQ Section

Does the brand of engine oil matter?

It’s hard to give a definitive answer. Avoid unknown brands, even if they appear to meet standards. Trusted brands like Castrol, Shell, Total, Mobil, and Elf are safe bets. Smaller brands such as Comma, Gulf, Motul, Ravenol, Liqui Moly, Valvoline, and Fuchs are also excellent choices. Polish refineries like Orlen and Lotos produce reliable oils too. Manufacturer certifications are a good guideline when choosing. 

Where can I dispose of used engine oil?

Some petrol stations and garages accept used oil, though they aren’t obligated to. The best option is to change your oil at a reputable garage that can legally store and dispose of it. 

What is AdBlue?

AdBlue is a fluid essential for SCR systems in modern diesel engines. If your car runs out of AdBlue, a warning will alert you, and in extreme cases, the engine may not start.