ELF Engine Oil 0W20 5l EVOLUTION

Index: EVO 0W20 F.T. R FE 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
110.92 £
(Price for 1L: 18.49 22.18 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
0W20
Capacity [l]:
5
OEM spec:
RENAULT RN 17 FE
ACEA:
C5
Product line:
EVOLUTION
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-G0U438, 3425901140797
Item code:
G0U438
Item index:
W4M
PCN:
27101981
Manufacturer:
ELF, Manufacturer: Total Energies Lubricants, 562 avenue du Parc de l’Ile, 92029 Nanterre Cedex, France, [email protected]

Specification Tecdoc

ACEA specification:
C5
Manufacturer Approval:
Renault RN17 FE
SAE viscosity class:
0W-20
for components see parts list:
Observe service information:
Engine oil EVOLUTION (5L) 0W20 ; ACEA C5; RENAULT RN 17 FE

Cross references Engine Oil 0W20 5l EVOLUTION

Cross references

FUCHS OIL
Engine Oil 0W20 5l TITAN synthetic

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A RC ILSAC GF-5 SN+
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
115.74
96.45 £
(23.15 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 0W20 5l GTX

0W20 5l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
55.34
46.12 £ 76.44 £
(11.07 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 55.34 £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 4l Cleansynto

0W20 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
126.04
105.03 £
(31.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 0W20 5l EVOLUTION

0W20 5l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
125.58
104.65 £
(25.12 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 0W20 4l M-SUP

0W20 4l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
6 pcs.
73.08
60.90 £
(18.27 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 0W20 5l SPECIFIC

0W20 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
129.88
108.23 £
(25.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

Other codes

EVO FULLTECH R FE 0W20 ARTNR_Z_TCD
W4M ARTNR_Z_TCD
2225623 ELF
EVO FULLTECH R FE 0W20 5L ELF
2225623 NR_KAT
RENAULT RN 17 FE OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 0W20 5l EVOLUTION
Product opinion:Engine Oil 0W20 5l EVOLUTION
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.