Availability


Price



Size

Oils, Fluids & Chemicals

A~5090009

PROFITOOL
Oil/humidity absorbent 30 l

Capacity [l] 30
Packaging Sack
Add to cart
(0)
>9 pcs.
27.94
23.28 £
(0.93 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ATE
Brake fluid DOT4 5l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
65.03
54.19 £ 92.76 £
(13.01 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 65.03 £

ATE
Brake fluid DOT4 1l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
27.12
22.60 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Brake fluid DOT4 1l

l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
112.33
93.61 £ 147.66 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 112.33 £
Performance

MOTUL
Brake fluid DOT4 0,5l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.75
9.79 £ 29.34 £
(23.50 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 11.75 £
Performance

MOTUL
Brake fluid Racing 0,5l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.04
11.70 £ 35.20 £
(28.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 14.04 £

LIQUI MOLY
Petrol additive, for cleaning, for prevention LIM1001

Serviced vehicle hybrid vehicles
Name Petrol additive
Intended use (parts, components) for injectors for valves for combustion chamber
Application (symptoms) deposits
Application (Activity) for cleaning for prevention
Application - advantages improves engine work increases efficiency stabilises work
Removes soot coal deposit
Petrol type Petrol
Capacity [l] 0,25
Quantity per set [pcs] 1
Add to cart
(0)
>9 pcs.
16.92
14.10 £
(67.68 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

LIQUI MOLY
Petrol additive, for cleaning, for prevention LIM1971

Serviced vehicle passenger cars commercial vehicles
Name Petrol additive
Intended use (parts, components) intake manifold for injectors for valves for combustion chamber
Application (symptoms) improper work deposits
Application (Activity) for cleaning for prevention
Application - advantages improves compression decreases emissions improves engine work improves engine cranking
Removes corrosion coal deposit
Petrol type Petrol
Capacity [l] 0,3
Quantity per set [pcs] 1
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.47
12.06 £ 21.64 £
(48.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 14.47 £

LIQUI MOLY
Petrol additive, for cleaning, for prevention LIM20453

Serviced vehicle passenger cars commercial vehicles
Name Petrol additive
Intended use (parts, components) for injectors for valves for fuel system for combustion chamber
Application (symptoms) improper work deposits
Application (Activity) for cleaning for prevention
Application - advantages protection reduces fuel consumption improves engine work
Removes soot corrosion coal deposit
Petrol type Petrol
Capacity [l] 0,5
Quantity per set [pcs] 1
Add to cart
(0)
>9 pcs.
32.50
27.08 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

LIQUI MOLY
Petrol additive, for cleaning, for protection LIM21281

Serviced vehicle passenger cars commercial vehicles
Name Petrol additive
Intended use (parts, components) for injectors for fuel system
Application (symptoms) paint deposits deposits
Application (Activity) for cleaning for protection
Application - advantages protection reduces fuel consumption decreases emissions improves engine work stabilises work
Removes soot coal deposit
Petrol type Petrol
Capacity [l] 0,12
Quantity per set [pcs] 1
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.58
32.15 £
(321.50 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Diesel additives, for cleaning, for conservation, for protecting, for protection LIM21786

Serviced vehicle passenger cars
Intended use (parts, components) for injectors for fuel system
Application (symptoms) adhesive deposits resin deposits paint deposits
Application (Activity) for cleaning for protecting for conservation for protection
Application - advantages protection increases efficiency extends service life
Removes fuel system deposits
Petrol type Petrol LPG
Capacity [l] 0,3
Quantity per set [pcs] 1
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.42
12.02 £ 21.66 £
(48.07 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 14.42 £

LIQUI MOLY
Petrol additive, for cleaning, for conservation, for protection LIM2642

Name Petrol additive
Intended use (parts, components) for vehicle engines
Application (Activity) for cleaning for conservation for protection
Application - advantages decreases emissions improves engine work
Removes soot coal deposit
Petrol type Petrol
Capacity [l] 0,3
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.42
10.35 £ 15.58 £
(41.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 12.42 £

LIQUI MOLY
Petrol additive, for prevention, for prevention, for protection LIM5108

Serviced vehicle passenger cars
Name Petrol additive
Intended use (parts, components) for injectors for fuel system
Application (symptoms) corrosion deposits
Application (Activity) for protection for prevention for prevention
Application - advantages unstiffening improves engine work stabilises work
Removes rust fuel system deposits
Petrol type Petrol
Capacity [l] 0,3
Quantity per set [pcs] 1
Add to cart
(0)
>9 pcs.
16.88
14.07 £ 19.96 £
(56.27 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 16.88 £
Bestsellers

LIQUI MOLY
Petrol additive, for cleaning, for repair, for unblocking LIM7110

Serviced vehicle passenger cars commercial vehicles
Name Petrol additive
Intended use (parts, components) to catalytic converter
Application (symptoms) improper work deposits
Application (Activity) for cleaning for repair for unblocking
Application - advantages improves engine work increases efficiency slows down generation of new deposits
Removes soot coal deposit
Petrol type Petrol
Capacity [l] 0,3
Quantity per set [pcs] 1
Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.60
15.50 £
(62.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Petrol additive, for cleaning, for protection LIM8356

Name Petrol additive
Intended use (parts, components) for injectors for fuel system
Application (Activity) for cleaning for protection
Application - advantages improves engine work increases efficiency
Removes corrosion water
Petrol type Petrol
Capacity [l] 0,3
Add to cart
(0)
>9 pcs.
20.34
16.95 £
(67.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

LIQUI MOLY
Petrol additive, for cleaning, for conservation, for protection LIM1581 0.125L FUEL ADD

Serviced vehicle motorcycles
Name Petrol additive
Intended use (parts, components) for motorcycle engines for valves for fuel system for combustion chamber
Application (symptoms) deposits
Application (Activity) for cleaning for conservation for protection
Application - advantages protection reduces fuel consumption improves engine work
Removes soot fuel system deposits coal deposit
Petrol type Petrol
Capacity [l] 0,125
Quantity per set [pcs] 1
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.70
7.25 £ 12.12 £
(69.60 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 8.70 £

RAVENOL
Petrol additive, for cleaning, for protection RAV PETROL CLEAN EX 300ML

Serviced vehicle hybrid vehicles boats forklift trucks commercial vehicles commercial vehicles
Name Petrol additive
Intended use (parts, components) for fuel system
Application (symptoms) improper work reduced efficiency
Application (Activity) for cleaning for protection
Application - advantages noise reduction stabilises work
Removes fuel system deposits
Petrol type Petrol LPG
Capacity [l] 0,3
Add to cart
(0)
>9 pcs.
21.52
17.93 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FEBI
Power steering oil 1l ATF

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
26.94
22.45 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Power steering oil 1l

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
33.30
27.75 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Power steering oil 1l MULTI

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.25
11.04 £ 33.66 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 13.25 £

OE HONDA
Power steering oil 08285-P99-01PRO

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
74.98
62.48 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE VW
Steering Gear Oil 1l

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
30.30
25.25 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

RAVENOL
Power steering oil 1l SSF CHF 11S

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
32.80
27.33 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Power steering oil 1l PSF

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.24
23.53 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

LIQUI MOLY
Power steering system additives for power steering system LIM1099

Name Oil additive
Oil type gear
Intended use (parts, components) for power steering system
Application (Activity) for conservation for prevention for sealing
Application - advantages protection noise reduction unstiffening
Capacity [l] 0,035
Quantity per set [pcs] 1
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.80
12.33 £
(422.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CRC
Engine oil additive for crankcase / for vehicle engines, diesel/petrol CRC MOTOR FLUSH 200ML

Serviced vehicle passenger cars
Name Oil additive
Oil type engine
Intended use (parts, components) for vehicle engines for crankcase
Application (Activity) for cleaning for flushing
Application - advantages revitalization improves engine work
Removes oil deposits sludge coal deposit
Capacity [l] 0,2
Petrol type Diesel Petrol
Quantity per set [pcs] 1
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.02
5.85 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

LIQUI MOLY
Engine oil additive, diesel/petrol LIM2640

Name Oil additive
Oil type engine
Application (Activity) for cleaning for flushing
Application - advantages decreases emissions improves engine work stabilises work
Removes soot oil deposits sludge coal deposit
Capacity [l] 0,3
Petrol type Diesel Petrol
Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.06
9.22 £ 18.42 £
(36.87 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 11.06 £
Bestsellers

LIQUI MOLY
Engine oil additive, diesel/petrol LIM2662

Name Oil additive
Oil type engine
Application (Activity) for cleaning for flushing
Application - advantages decreases emissions improves engine work stabilises work
Removes oil deposits sludge coal deposit
Capacity [l] 0,5
Petrol type Diesel Petrol
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.01
10.84 £ 22.26 £
(26.02 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 13.01 £
Bestsellers

LIQUI MOLY
Engine oil additive for gaskets / for oil seals / for vehicle engines, diesel/petrol LIM2671

Serviced vehicle passenger cars
Name Oil additive
Oil type engine
Intended use (parts, components) for vehicle engines for gaskets for oil seals
Application (Activity) for repair for revitalisation for sealing
Application - advantages decreases oil consumption noise reduction prevents oil leaks
Capacity [l] 0,3
Petrol type Diesel Petrol
Quantity per set [pcs] 1
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.27
14.39 £ 25.12 £
(57.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 17.27 £

LIQUI MOLY
Engine oil additive for vehicle engines, diesel/petrol LIM2672

Serviced vehicle passenger cars
Name Oil additive
Oil type engine
Intended use (parts, components) for vehicle engines
Application (Activity) for repair for sealing
Application - advantages improves compression unstiffening
Capacity [l] 0,3
Petrol type Diesel Petrol
Quantity per set [pcs] 1
Add to cart
(0)
>9 pcs.
15.08
12.57 £ 18.60 £
(50.27 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 15.08 £
previous 37 of 78 next

Oils and Chemicals – The Lifeblood of Your Car 

A car isn’t just a collection of mechanical parts like suspension or braking systems. It also relies on the essential fluids that keep these systems operational. Essentially, every moving part of a vehicle requires some form of lubrication. Hydraulic systems, such as the braking system or power steering, need fluid to function and perform their tasks effectively. 

Oils and chemicals are therefore indispensable for any vehicle. They ensure that the intricate machinery of a car remains functional. Comparing the complex network of fuel, brake, and other lines to the human circulatory system is entirely justified. 

Engine Oils – The Most Crucial Fluid in Every Car 

One of the most critical fluids in any vehicle powered by an internal combustion engine, including cars and motorcycles, is engine oil. It ensures the proper operation of the engine. 

In modern engines, engine oil does much more than create a protective film for moving parts. It also helps maintain the condition of timing belts, especially wet timing belts that operate in an oil bath, significantly extending their lifespan. 

Beyond lubricating moving engine parts, engine oil also: 

Modern engine oils are multi-functional products. This is why choosing the right oil for your engine type is so important. 

Today’s synthetic oils offer superior protection compared to traditional mineral oils, especially for vehicles operating under demanding conditions. 

When selecting an engine oil for your car, always consider the viscosity grade required. This determines the oil's thickness, which is crucial for your engine's specific needs. Consult a mechanic or check your car manufacturer’s recommendations for the best choice. 

Additional Chemicals and Other Automotive Oils 

Although modern oils come with numerous additives, many drivers opt for extra automotive chemicals, such as oil additives like ceramic protectants, which provide additional protection to cylinder surfaces. 

Your car also contains gear oil for the gearbox, ensuring smooth and long-lasting operation. 

Besides oils and fuel, AdBlue has become a standard fluid. AdBlue is a urea solution injected into the catalytic converter of diesel engines to break down harmful nitrogen oxides into environmentally safe compounds. 

Once a novelty, AdBlue dispensers are now a common sight at fuel stations across the UK. For passenger cars, smaller amounts are available in bottles or canisters, suitable for individual use. 

Automotive Chemicals – Essential Fluids for Every Car 

Every car contains a variety of essential fluids. In addition to oils, gear oils, and AdBlue, you’ll also find: 

All of these automotive chemicals are crucial for the smooth operation of a vehicle’s components. Without coolant, the cooling system would fail, leading to engine overheating and potential damage. Without brake fluid, the braking system would cease to function, putting safety at risk. 

While these are the most important fluids, automotive chemicals also include products for cleaning and protecting your car’s exterior and interior, such as polish for the paintwork, dashboard cleaners, and leather conditioners. 

Removing stubborn stains or cleaning an engine in older cars would be almost impossible without the right chemicals. 

Top Oils and Chemicals from Trusted Brands at Inter Cars 

The Inter Cars range includes oils and chemicals from trusted brands. Our selection features names like: 

Since oils and chemicals play a vital role in vehicle performance, selecting the right products is essential for safety and reliability on the road. 

Choose high-quality oils and chemicals from Inter Cars to ensure your car runs smoothly. Don’t wait – take care of your vehicle today! 

FAQ Section

Does the brand of engine oil matter?

It’s hard to give a definitive answer. Avoid unknown brands, even if they appear to meet standards. Trusted brands like Castrol, Shell, Total, Mobil, and Elf are safe bets. Smaller brands such as Comma, Gulf, Motul, Ravenol, Liqui Moly, Valvoline, and Fuchs are also excellent choices. Polish refineries like Orlen and Lotos produce reliable oils too. Manufacturer certifications are a good guideline when choosing. 

Where can I dispose of used engine oil?

Some petrol stations and garages accept used oil, though they aren’t obligated to. The best option is to change your oil at a reputable garage that can legally store and dispose of it. 

What is AdBlue?

AdBlue is a fluid essential for SCR systems in modern diesel engines. If your car runs out of AdBlue, a warning will alert you, and in extreme cases, the engine may not start.