Availability


Price



Size

Oils, Fluids & Chemicals

A~5090009

Bestsellers

VALVOLINE
Coolant Green HT 12 AFC GREEN RTU 1L

Name Coolant
Capacity [l] 1
Colour Green
Norm DEUTZ DQC CC-14 JIS K 2234:2006 SANS 1251:2005 China GB 29743-2013 AS 2108-2004 ÖNORM V5123 BMW LC-18 BS BS6580:2010 ASTM 6210 BS 6580:2010 PN-C-40007:2000 CUNA NC 956-16 ASTM D3306 VOLVO CUMMINS CES 14603 ASTM D4985
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.25
6.04 £ 9.72 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 7.25 £

VALVOLINE
Coolant (G12 Evo/G65) Pink HT 12 AFC PINK RTU 1L

Name Coolant
Coolant type G12 Evo/G65
Capacity [l] 1
Colour Pink
Norm MAN 324 NF DEUTZ DQC CC-14 VW TL 774-L JIS K 2234:2006 SANS 1251:2005 China GB 29743-2013 AS 2108-2004 ÖNORM V5123 BS 6580:2010 PN-C-40007:2000 ASTM D6210 CUNA NC 956-16 ASTM D3306 MAN 324 SNF ASTM D4985 MAN 324 SI-OAT
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.06
5.88 £ 9.12 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 7.06 £

VALVOLINE
Coolant (G12 Evo/G65) Pink HT 12 AFC PINK RTU 5L

Name Coolant
Coolant type G12 Evo/G65
Capacity [l] 5
Colour Pink
Norm MAN 324 NF DEUTZ DQC CC-14 VW TL 774-L JIS K 2234:2006 SANS 1251:2005 China GB 29743-2013 AS 2108-2004 ÖNORM V5123 BS 6580:2010 PN-C-40007:2000 ASTM D6210 CUNA NC 956-16 ASTM D3306 MAN 324 SNF ASTM D4985 MAN 324 SI-OAT
Add to cart
(0)
>9 pcs.
24.56
20.47 £ 41.74 £
(4.91 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 24.56 £

VALVOLINE
Coolant Yellow VAL MV COOLANT RTU 1L

Name Coolant
Capacity [l] 1
Colour Yellow
Norm RENAULT Glaceol RX type D GM +B 040 1065 GM 6277M JAGUAR/ LAND ROVER STJLR.651.5003 VOLVO VCS SAE J814 GM B 040 0240 ÖNORM V5123 MB 325.0 CUNA NC 956-16 AFNOR NF R 15-601 ASDM D 3306 FORD WSS-M97B44-D VW TL 774-J VW TL 774-D VW TL 774-F ASTM D4656 BS 6580:1992 VW TL 774-G SAE J1941 MB 325.5 MB 325.3 SAE J1034 MB 325.6 MB 325.2 VW TL 774-C
Add to cart
(0)
>9 pcs.
6.46
5.38 £ 11.46 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 6.46 £

VALVOLINE
Coolant Yellow VAL MV COOLANT RTU 5L

Name Coolant
Capacity [l] 5
Colour Yellow
Norm RENAULT Glaceol RX type D GM +B 040 1065 GM 6277M JAGUAR/ LAND ROVER STJLR.651.5003 VOLVO VCS SAE J814 GM B 040 0240 ÖNORM V5123 MB 325.0 CUNA NC 956-16 AFNOR NF R 15-601 ASDM D 3306 FORD WSS-M97B44-D VW TL 774-J VW TL 774-D VW TL 774-F ASTM D4656 BS 6580:1992 VW TL 774-G SAE J1941 MB 325.5 MB 325.3 SAE J1034 MB 325.6 MB 325.2 VW TL 774-C
Add to cart
(0)
>9 pcs.
30.19
25.16 £ 51.12 £
(6.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 30.19 £

VALVOLINE
Coolant (G11/G48) Blue VAL OEM ADV AFC48 RTU 5L

Name Coolant
Coolant type G11/G48
Capacity [l] 5
Colour Blue
Norm DETROIT DIESEL 7SE298 MAN 324 NF DEUTZ DQC CA-14 SAE J814 BMW LC-87 (BMW GS 94000) INNIO JENBACHER TA 1000-0201 GM B 040 0240 TESLA MB 326.0 MB 325.0 GM 1825M ASTM D3306 ASTM D4985 SAE J1941 SAE J1034 GM 1899M MTU MTL 5048 VW TL 774-C
Add to cart
(0)
>9 pcs.
34.97
29.14 £ 48.54 £
(6.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 34.97 £

CRC
Universal penetrating lubricant 0,5l CRC 5-56 PRO 500ML

Name Universal penetrating lubricant
Application (Activity) for cleaning for greasing rust remover removing water protection of car body
Intended use (surface) for body of a car parts bolts
Capacity [l] 0,5
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.94
8.28 £
(19.88 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CRC
Rust remover with freezing effect 0,5l CRC ROST FLASH PRO 500ML

Name Rust remover with freezing effect
Application (Activity) Releasing corroded parts
Intended use (surface) bolts threaded elements connections
Capacity [l] 0,5
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.26
11.05 £
(26.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CRC
MoS2 rust remover 0,5l CRC RUST OFF PRO 500ML

Name MoS2 rust remover
Application (Activity) for greasing Releasing corroded parts removing water
Intended use (surface) parts threaded connections bolts
Capacity [l] 0,5
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.42
7.85 £
(18.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Rust remover with freezing effect 0,3l LIM1641

Name Rust remover with freezing effect
Application (Activity) removing rust
Intended use (surface) seized bolts
Capacity [l] 0,3
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.15
6.79 £ 12.54 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 8.15 £

LIQUI MOLY
MoS2 rust remover 0,6l LIM2653

Name MoS2 rust remover
Application (Activity) for cleaning for greasing removing rust removing water
Intended use (surface) parts threaded connections bolts
Capacity [l] 0,6
Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.86
9.88 £ 14.28 £
(29.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 11.86 £

MOTIP
MoS2 rust remover 0,5l 090303

Name MoS2 rust remover
Application (Activity) removing rust removing water
Intended use (surface) parts threaded connections seized bolts
Capacity [l] 0,5
Material MoS2
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.02
8.35 £
(20.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

PROFITOOL
Universal rust remover 0,5l 1305-01-0037E

Name Universal rust remover
Application (Activity) removing rust removing scale deposits
Capacity [l] 0,5
Product based on phosphoric acid
Biodegradable Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
6.35
5.29 £
(12.70 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

PROFITOOL
Universal rust remover 0,4l 1305-01-0090E

Name Universal penetrating lubricant
Application (Activity) for greasing removes squicks removing rust Releasing corroded parts removes water
Intended use (surface) parts threaded elements Metal elements Chains corroded elements seized bolts
Capacity [l] 0,4
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.86
6.55 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
MoS2 penetrating oil 0,5l MULTI SPRAY 500ML

Name MoS2 penetrating oil
Application (Activity) for cleaning for greasing removing water
Intended use (surface) parts threaded connections bolts
Capacity [l] 0,5
Add to cart
(0)
>9 pcs.
15.84
13.20 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ERRECOM
Thread sealing compound ER TR1061.Q.P2

Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.36
11.13 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

CASTROL
Shock absorber oil CASTROL Fork Oil 0,5l

0.5l

Intended use Motorcycles
Add to cart
(0)
>9 pcs.
5.90
4.92 £ 9.34 £
(11.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 5.90 £
Motorcycle

CASTROL
Shock absorber oil CASTROL Fork Oil 0,5l

0.5l

Intended use Motorcycles
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.70
8.08 £
(19.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

JOST
Special grease Lube Tronic 5

Name Special grease
Product line Lube Tronic 5
Offer Truck
Add to cart
(0)
>9 pcs.
85.32
71.10 £
(106.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Bearing grease MOBILGREASE 0,39kg

Name Special grease
Product line MOBILGREASE
Intended use Truck Agro Buses Industry Marine
Add to cart
(0)
>9 pcs.
6.32
5.27 £ 10.48 £
(16.21 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 6.32 £

MOBIL
Bearing grease MOBILGREASE 0,39kg

Name Underbody grease
Capacity [l] 0.39
Product line MOBILGREASE
Intended use Passenger cars Truck Agro Motorcycles Buses Industry Quad
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.00
10.83 £
(33.33 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Bearing grease GREASEN

Name Bearing grease
Product line GREASEN
Application type cartouche
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.10
6.75 £
(20.25 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Special grease REVLINE synthetic 0,4kg

Name Special grease
Product line REVLINE
Intended use Passenger cars Truck Agro Motorcycles Buses Industry Quad
Application type cartouche
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
5.02
4.18 £
(12.55 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Special grease REVLINE synthetic 0,75kg

Name Special grease
Product line REVLINE
Intended use Passenger cars Truck Agro Motorcycles Buses Industry Quad
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
4.90
4.08 £
(6.53 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

CASTROL
Transmission oil 10W40 CASTROL MTX 1l, API SG Mineral

10W40 1l

API SG
Intended use Motorcycles
Base technology Mineral
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.28
7.73 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

CASTROL
Transmission oil 75W140 CASTROL MTX 1l, API GL-5 synthetic

75W140 1l

API GL-5
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
25.54
21.28 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

ELF
Transmission oil 10W40 ELF MOTO GEAR OIL 1l, API SG Semi-synthetic

10W40 1l

API SG
Intended use Motorcycles
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.92
6.60 £ 13.44 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 7.92 £
Motorcycle

ELF
Transmission oil 80W90 ELF MOTO GEAR OIL 1l, API GL-5 Mineral

80W90 1l

API GL-5
Intended use Motorcycles
Base technology Mineral
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.40
12.00 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

MOTUL
Transmission oil 80W90 MOTUL SCOOTER GEAR 0,15l for transmissions in scooters, API GL-4 Mineral

80W90 0.15l

API GL-4
Intended use Motorcycles
Base technology Mineral
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.98
6.65 £
(53.20 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

MOTUL
Transmission oil 10W30 MOTUL TRANSOIL 1l Mineral

10W30 1l

Intended use Motorcycles
Base technology Mineral
Add to cart
(0)
>9 pcs.
6.23
5.19 £ 15.28 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 6.23 £
previous 39 of 79 next

Oils and Chemicals – The Lifeblood of Your Car 

A car isn’t just a collection of mechanical parts like suspension or braking systems. It also relies on the essential fluids that keep these systems operational. Essentially, every moving part of a vehicle requires some form of lubrication. Hydraulic systems, such as the braking system or power steering, need fluid to function and perform their tasks effectively. 

Oils and chemicals are therefore indispensable for any vehicle. They ensure that the intricate machinery of a car remains functional. Comparing the complex network of fuel, brake, and other lines to the human circulatory system is entirely justified. 

Engine Oils – The Most Crucial Fluid in Every Car 

One of the most critical fluids in any vehicle powered by an internal combustion engine, including cars and motorcycles, is engine oil. It ensures the proper operation of the engine. 

In modern engines, engine oil does much more than create a protective film for moving parts. It also helps maintain the condition of timing belts, especially wet timing belts that operate in an oil bath, significantly extending their lifespan. 

Beyond lubricating moving engine parts, engine oil also: 

Modern engine oils are multi-functional products. This is why choosing the right oil for your engine type is so important. 

Today’s synthetic oils offer superior protection compared to traditional mineral oils, especially for vehicles operating under demanding conditions. 

When selecting an engine oil for your car, always consider the viscosity grade required. This determines the oil's thickness, which is crucial for your engine's specific needs. Consult a mechanic or check your car manufacturer’s recommendations for the best choice. 

Additional Chemicals and Other Automotive Oils 

Although modern oils come with numerous additives, many drivers opt for extra automotive chemicals, such as oil additives like ceramic protectants, which provide additional protection to cylinder surfaces. 

Your car also contains gear oil for the gearbox, ensuring smooth and long-lasting operation. 

Besides oils and fuel, AdBlue has become a standard fluid. AdBlue is a urea solution injected into the catalytic converter of diesel engines to break down harmful nitrogen oxides into environmentally safe compounds. 

Once a novelty, AdBlue dispensers are now a common sight at fuel stations across the UK. For passenger cars, smaller amounts are available in bottles or canisters, suitable for individual use. 

Automotive Chemicals – Essential Fluids for Every Car 

Every car contains a variety of essential fluids. In addition to oils, gear oils, and AdBlue, you’ll also find: 

All of these automotive chemicals are crucial for the smooth operation of a vehicle’s components. Without coolant, the cooling system would fail, leading to engine overheating and potential damage. Without brake fluid, the braking system would cease to function, putting safety at risk. 

While these are the most important fluids, automotive chemicals also include products for cleaning and protecting your car’s exterior and interior, such as polish for the paintwork, dashboard cleaners, and leather conditioners. 

Removing stubborn stains or cleaning an engine in older cars would be almost impossible without the right chemicals. 

Top Oils and Chemicals from Trusted Brands at Inter Cars 

The Inter Cars range includes oils and chemicals from trusted brands. Our selection features names like: 

Since oils and chemicals play a vital role in vehicle performance, selecting the right products is essential for safety and reliability on the road. 

Choose high-quality oils and chemicals from Inter Cars to ensure your car runs smoothly. Don’t wait – take care of your vehicle today! 

FAQ Section

Does the brand of engine oil matter?

It’s hard to give a definitive answer. Avoid unknown brands, even if they appear to meet standards. Trusted brands like Castrol, Shell, Total, Mobil, and Elf are safe bets. Smaller brands such as Comma, Gulf, Motul, Ravenol, Liqui Moly, Valvoline, and Fuchs are also excellent choices. Polish refineries like Orlen and Lotos produce reliable oils too. Manufacturer certifications are a good guideline when choosing. 

Where can I dispose of used engine oil?

Some petrol stations and garages accept used oil, though they aren’t obligated to. The best option is to change your oil at a reputable garage that can legally store and dispose of it. 

What is AdBlue?

AdBlue is a fluid essential for SCR systems in modern diesel engines. If your car runs out of AdBlue, a warning will alert you, and in extreme cases, the engine may not start.