Availability


Price



Size

Oils, Fluids & Chemicals

A~5090009

SHELL
Automatic transmission oil 1l Spirax

1l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.48
15.40 £ 28.36 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 18.48 £

CASTROL
Engine Oil 5W30 1l MAGNATEC

5W30 1l

API SQ ILSAC GF-7
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.20
10.17 £ 20.46 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 12.20 £

ORLEN
Engine Oil 0W20 1l MaxExpert

0W20 1l

API SN+
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.66
12.22 £ 24.84 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 14.66 £

MOPAR
Manual Transmission Oil 68232947AD

75W85 0.946l

API SAE J2360 GL-5 MT-1
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
58.12
48.43 £
(61.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Manual Transmission Oil 80W 5l GEAR OIL

80W 5l

API GL-4
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
22.33
18.61 £ 37.38 £
(4.47 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 22.33 £

ORLEN
Agro oil 10W30 5l AGRO

10W30 5l

Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.88
24.07 £ 49.42 £
(5.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 28.88 £

CASTROL
Engine oil additive for vehicle engines, diesel/petrol ENGINE SHAMPOO 300ML SET

Serviced vehicle motorcycles passenger cars commercial vehicles
Name Oil additive
Intended use (parts, components) for vehicle engines
Application (Activity) for cleaning for flushing
Application - advantages revitalization improves engine work
Removes oil deposits sludge coal deposit
Capacity [l] 0,3
Petrol type Diesel Petrol
Quantity per set [pcs] 6
Add to cart
(0)
>9 pcs.
80.46
67.05 £
(44.70 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Automatic transmission oil 70W75W 1l MTF

70W75W 1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.36
30.30 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Automatic transmission oil 1l ATF synthetic

1l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
24.52
20.43 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ATE
Brake fluid DOT 3 1l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.50
7.08 £ 14.58 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 8.50 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W20 1l Special TEC AA

0W20 1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
25.98
21.65 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W30 5l Synthoil Longtime

0W30 5l

API CF SM
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
96.98
80.82 £ 134.20 £
(19.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 96.98 £

MOTUL
Engine Oil 20W50 2l CLASSIC

20W50 2l

API CC SF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
41.26
34.38 £
(20.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 0W20 1l ULTRA FORCE

0W20 1l

API SP ILSAC GF-6 RC
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.93
9.94 £ 18.18 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 11.93 £

SHELL
Engine Oil 15W40 1l Helix

15W40 1l

API CF SN
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.25
6.04 £ 13.56 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 7.25 £
Motorcycle

MOTUL
Chain lubricant 12x0,4l CHAINLUBE ROAD C2+

Name Chain grease
Capacity [l] 0.4
ACEA C2+
Product line CHAINLUBE ROAD C2+
Intended use Motorcycles Quad
Application type spray
Add to cart
(0)
>9 pcs.
117.89
98.24 £ 159.96 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 103.70 £

CHEMPIOIL
Manual Transmission Oil 75W80 5l

75W80 5l

API GL-5 GL-4 LIMITED SLIP (LS)
Add to cart
(0)
>9 pcs.
32.42
27.02 £ 57.84 £
(6.48 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 32.42 £

ORLEN
Manual Transmission Oil 75W90 5l HIPOL

75W90 5l

API GL-5
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
58.14
48.45 £ 81.70 £
(11.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 58.14 £
Marine

LIQUI MOLY
Petrol additive, for cleaning, for conservation, for prevention, for protection LIM25011 FUEL CLEANER

Serviced vehicle boats
Name Petrol additive
Intended use (parts, components) carburettors for injectors for fuel system
Application (symptoms) fuel ageing
Application (Activity) for cleaning for conservation for protection for prevention
Application - advantages protection reduces fuel consumption improves engine work
Removes fuel system deposits
Petrol type Petrol
Capacity [l] 0,5
Quantity per set [pcs] 1
Offer Marine
Add to cart
(0)
>9 pcs.
23.52
19.60 £
(47.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Special grease GREASEN GRAFIT 4,5kg

Name Special grease
Capacity [l] 4.5
Product line GREASEN GRAFIT
Intended use Passenger cars Truck Agro Motorcycles Buses Industry Quad
Offer Truck
Add to cart
(0)
>9 pcs.
21.55
17.96 £ 32.28 £
(4.79 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 21.55 £

REVLINE
Special grease REVLINE synthetic 9kg

Name Special grease
Capacity [l] 9
Product line REVLINE
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Base technology synthetic
Offer Truck
Add to cart
(0)
>9 pcs.
47.32
39.43 £
(5.26 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Automatic transmission oil 5l TRANSMAX ATF

5l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
66.54
55.45 £
(13.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Automatic transmission oil 4l

4l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.58
32.15 £
(9.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Bearing grease 4,5l LITEN EP

Name Bearing grease
Capacity [l] 4.5
Product line LITEN EP
Intended use Passenger cars Truck Agro Motorcycles Buses Industry Quad
Offer Truck
EUR1 certificate Yes Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
26.74
22.28 £ 39.72 £
(5.94 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 26.74 £

OE TOYOTA
Engine Oil 0W16 1l

0W16 1l

API SN ILSAC GF-6
Add to cart
(0)
>9 pcs.
40.60
33.83 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l USVO

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
164.58
137.15 £
(32.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz INEO

5W30 5l

API CF SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
81.22
67.68 £
(16.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Multi-function Oil 46 5l Jasol

46 5l

Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
32.88
27.40 £
(6.58 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

LIQUI MOLY
4T engine oil 10W40 LIQUI MOLY Race 4l 4T, API SN; SN+ JASO MA-2 synthetic

10W40 4l

API SN SN+
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
71.77
59.81 £ 112.54 £
(17.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 71.77 £

FEBI
Automatic transmission oil 5l ATF

5l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
96.40
80.33 £
(19.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 42 of 78 next

Oils and Chemicals – The Lifeblood of Your Car 

A car isn’t just a collection of mechanical parts like suspension or braking systems. It also relies on the essential fluids that keep these systems operational. Essentially, every moving part of a vehicle requires some form of lubrication. Hydraulic systems, such as the braking system or power steering, need fluid to function and perform their tasks effectively. 

Oils and chemicals are therefore indispensable for any vehicle. They ensure that the intricate machinery of a car remains functional. Comparing the complex network of fuel, brake, and other lines to the human circulatory system is entirely justified. 

Engine Oils – The Most Crucial Fluid in Every Car 

One of the most critical fluids in any vehicle powered by an internal combustion engine, including cars and motorcycles, is engine oil. It ensures the proper operation of the engine. 

In modern engines, engine oil does much more than create a protective film for moving parts. It also helps maintain the condition of timing belts, especially wet timing belts that operate in an oil bath, significantly extending their lifespan. 

Beyond lubricating moving engine parts, engine oil also: 

Modern engine oils are multi-functional products. This is why choosing the right oil for your engine type is so important. 

Today’s synthetic oils offer superior protection compared to traditional mineral oils, especially for vehicles operating under demanding conditions. 

When selecting an engine oil for your car, always consider the viscosity grade required. This determines the oil's thickness, which is crucial for your engine's specific needs. Consult a mechanic or check your car manufacturer’s recommendations for the best choice. 

Additional Chemicals and Other Automotive Oils 

Although modern oils come with numerous additives, many drivers opt for extra automotive chemicals, such as oil additives like ceramic protectants, which provide additional protection to cylinder surfaces. 

Your car also contains gear oil for the gearbox, ensuring smooth and long-lasting operation. 

Besides oils and fuel, AdBlue has become a standard fluid. AdBlue is a urea solution injected into the catalytic converter of diesel engines to break down harmful nitrogen oxides into environmentally safe compounds. 

Once a novelty, AdBlue dispensers are now a common sight at fuel stations across the UK. For passenger cars, smaller amounts are available in bottles or canisters, suitable for individual use. 

Automotive Chemicals – Essential Fluids for Every Car 

Every car contains a variety of essential fluids. In addition to oils, gear oils, and AdBlue, you’ll also find: 

All of these automotive chemicals are crucial for the smooth operation of a vehicle’s components. Without coolant, the cooling system would fail, leading to engine overheating and potential damage. Without brake fluid, the braking system would cease to function, putting safety at risk. 

While these are the most important fluids, automotive chemicals also include products for cleaning and protecting your car’s exterior and interior, such as polish for the paintwork, dashboard cleaners, and leather conditioners. 

Removing stubborn stains or cleaning an engine in older cars would be almost impossible without the right chemicals. 

Top Oils and Chemicals from Trusted Brands at Inter Cars 

The Inter Cars range includes oils and chemicals from trusted brands. Our selection features names like: 

Since oils and chemicals play a vital role in vehicle performance, selecting the right products is essential for safety and reliability on the road. 

Choose high-quality oils and chemicals from Inter Cars to ensure your car runs smoothly. Don’t wait – take care of your vehicle today! 

FAQ Section

Does the brand of engine oil matter?

It’s hard to give a definitive answer. Avoid unknown brands, even if they appear to meet standards. Trusted brands like Castrol, Shell, Total, Mobil, and Elf are safe bets. Smaller brands such as Comma, Gulf, Motul, Ravenol, Liqui Moly, Valvoline, and Fuchs are also excellent choices. Polish refineries like Orlen and Lotos produce reliable oils too. Manufacturer certifications are a good guideline when choosing. 

Where can I dispose of used engine oil?

Some petrol stations and garages accept used oil, though they aren’t obligated to. The best option is to change your oil at a reputable garage that can legally store and dispose of it. 

What is AdBlue?

AdBlue is a fluid essential for SCR systems in modern diesel engines. If your car runs out of AdBlue, a warning will alert you, and in extreme cases, the engine may not start.