Availability


Price



Size

Oils, Fluids & Chemicals

A~5090009

SHELL
Automatic transmission oil 1l Spirax

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.30
23.58 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ZF
Automatic transmission oil 1l LifeGuard eFluid 1

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
46.96
39.13 £ 67.50 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 46.96 £

BPW
Bearing grease BPW-Li-91 2,5kg

Name Bearing grease
Capacity [l] 2
Product line BPW-Li-91
Intended use Passenger cars Truck Agro Motorcycles Buses Industry Quad
Offer Truck
Add to cart
(0)
>9 pcs.
64.68
53.90 £ 79.38 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 64.68 £

ORLEN
Bearing grease 17l LITEN EP

Name Bearing grease
Capacity [l] 17
Product line LITEN EP
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Offer Truck
EUR1 certificate Yes Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
134.50
112.08 £
(7.91 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CRC
Brake cleaner 5l CRC BRAKLEEN PRO 5L

Name Brake cleaner
Capacity [l] 5
Packaging Canister
Application (for the surface) For metal clutches elements brakel elements
Add to cart
(0)
>9 pcs.
40.18
33.48 £
(8.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
AGRO

ORLEN
Chain guide oil ORLEN PILAROL 5l

5l

Intended use Agro
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.00
30.83 £
(7.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Diesel additives, for cleaning DIESEL SYSTEM CLEANER

Intended use (parts, components) for injectors for fuel system
Application (Activity) for cleaning
Capacity [l] 0,3
Add to cart
(0)
>9 pcs.
15.70
13.08 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4x5l synthetic

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
226.14
188.45 £
(11.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l

5W40 5l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
210.28
175.23 £
(10.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 1l TopTec 4410

5W30 1l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
21.04
17.53 £ 26.82 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 21.04 £

ORLEN
Engine Oil 0W30 1l

0W30 1l

API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.80
14.83 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 0W20 1l MaxExpert

0W20 1l

API SP ILSAC GF-6
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.55
8.79 £ 19.38 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 10.55 £

ORLEN
Engine Oil 15W40 1l CLASSIC

15W40 1l

API CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.46
7.88 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert

5W30 4l

API CF SM
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.72
43.93 £
(13.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l USVO

5W30 5l

API SP CF
ACEA A5 B5 B7 A7
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
144.00
120.00 £
(28.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W30 1l Quartz

0W30 1l

API SL
ACEA A5 B5 B7 A7
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
19.72
16.43 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 10W40 1l Quartz

10W40 1l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.95
8.29 £ 13.12 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.95 £

FUCHS OIL
Manual Transmission Oil 70W80 1l TITAN

70W80 1l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.32
31.10 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FEBI
Power steering oil 1l LHM

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.77
10.64 £ 32.22 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 12.77 £

RAVENOL
Coolant (G11/G48) Green RAV HJC FL22 READY 20L

Name Coolant
Coolant type G11/G48
Capacity [l] 20
Colour Green
Norm MAZDA FL22 FORD VC-10-A FORD WSS-M97B55 HONDA 08CLAG010S0 NISSAN KE90299944 HYUNDAI 00232-19010 HYUNDAI 07100-00200 HYUNDAI 07100-00400 HYUNDAI LONG LIFE COOLANT MAZDA 000077508E20 MAZDA C100CL005A4X MAZDA C122CL005A4X NISSAN KE90299934 SUBARU COOLANT 16218 SUZUKI LONGLIFE COOLANT NISSAN ANTI-FREEZE COOLANT L250
Add to cart
(0)
>9 pcs.
128.98
107.48 £
(6.45 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
AGRO

ORLEN
2T engine oil ORLEN Trawol 1l 2T, API TC

1l

API TC
Intended use Agro
Add to cart
(0)
>9 pcs.
15.78
13.15 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

MOTUL
Engine Oil 10W50 4l 300V Racing/Off Road synthetic

10W50 4l

Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
70.90
59.08 £ 121.38 £
(17.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 70.90 £

CASTROL
Automatic transmission oil 5l TRANSMAX ATF

5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
83.50
69.58 £
(16.70 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 1l EVOLUTION

5W30 1l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.76
14.80 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 15W40 5l EVOLUTION

15W40 5l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
60.90
50.75 £
(12.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 0W30 1l TITAN

0W30 1l

API SP ILSAC GF-6A RC
ACEA A5 B5 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.20
11.83 £ 23.98 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 14.20 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 4l Molygen DPF

5W30 4l

API SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
115.62
96.35 £
(28.90 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 0W30 1l synthetic

0W30 1l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
21.96
18.30 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 20W40 1l SELEKTOL

20W40 1l

API SD
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.46
7.88 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 20W40 5l SELEKTOL

20W40 5l

API SD
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.28
35.23 £
(8.46 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 45 of 78 next

Oils and Chemicals – The Lifeblood of Your Car 

A car isn’t just a collection of mechanical parts like suspension or braking systems. It also relies on the essential fluids that keep these systems operational. Essentially, every moving part of a vehicle requires some form of lubrication. Hydraulic systems, such as the braking system or power steering, need fluid to function and perform their tasks effectively. 

Oils and chemicals are therefore indispensable for any vehicle. They ensure that the intricate machinery of a car remains functional. Comparing the complex network of fuel, brake, and other lines to the human circulatory system is entirely justified. 

Engine Oils – The Most Crucial Fluid in Every Car 

One of the most critical fluids in any vehicle powered by an internal combustion engine, including cars and motorcycles, is engine oil. It ensures the proper operation of the engine. 

In modern engines, engine oil does much more than create a protective film for moving parts. It also helps maintain the condition of timing belts, especially wet timing belts that operate in an oil bath, significantly extending their lifespan. 

Beyond lubricating moving engine parts, engine oil also: 

Modern engine oils are multi-functional products. This is why choosing the right oil for your engine type is so important. 

Today’s synthetic oils offer superior protection compared to traditional mineral oils, especially for vehicles operating under demanding conditions. 

When selecting an engine oil for your car, always consider the viscosity grade required. This determines the oil's thickness, which is crucial for your engine's specific needs. Consult a mechanic or check your car manufacturer’s recommendations for the best choice. 

Additional Chemicals and Other Automotive Oils 

Although modern oils come with numerous additives, many drivers opt for extra automotive chemicals, such as oil additives like ceramic protectants, which provide additional protection to cylinder surfaces. 

Your car also contains gear oil for the gearbox, ensuring smooth and long-lasting operation. 

Besides oils and fuel, AdBlue has become a standard fluid. AdBlue is a urea solution injected into the catalytic converter of diesel engines to break down harmful nitrogen oxides into environmentally safe compounds. 

Once a novelty, AdBlue dispensers are now a common sight at fuel stations across the UK. For passenger cars, smaller amounts are available in bottles or canisters, suitable for individual use. 

Automotive Chemicals – Essential Fluids for Every Car 

Every car contains a variety of essential fluids. In addition to oils, gear oils, and AdBlue, you’ll also find: 

All of these automotive chemicals are crucial for the smooth operation of a vehicle’s components. Without coolant, the cooling system would fail, leading to engine overheating and potential damage. Without brake fluid, the braking system would cease to function, putting safety at risk. 

While these are the most important fluids, automotive chemicals also include products for cleaning and protecting your car’s exterior and interior, such as polish for the paintwork, dashboard cleaners, and leather conditioners. 

Removing stubborn stains or cleaning an engine in older cars would be almost impossible without the right chemicals. 

Top Oils and Chemicals from Trusted Brands at Inter Cars 

The Inter Cars range includes oils and chemicals from trusted brands. Our selection features names like: 

Since oils and chemicals play a vital role in vehicle performance, selecting the right products is essential for safety and reliability on the road. 

Choose high-quality oils and chemicals from Inter Cars to ensure your car runs smoothly. Don’t wait – take care of your vehicle today! 

FAQ Section

Does the brand of engine oil matter?

It’s hard to give a definitive answer. Avoid unknown brands, even if they appear to meet standards. Trusted brands like Castrol, Shell, Total, Mobil, and Elf are safe bets. Smaller brands such as Comma, Gulf, Motul, Ravenol, Liqui Moly, Valvoline, and Fuchs are also excellent choices. Polish refineries like Orlen and Lotos produce reliable oils too. Manufacturer certifications are a good guideline when choosing. 

Where can I dispose of used engine oil?

Some petrol stations and garages accept used oil, though they aren’t obligated to. The best option is to change your oil at a reputable garage that can legally store and dispose of it. 

What is AdBlue?

AdBlue is a fluid essential for SCR systems in modern diesel engines. If your car runs out of AdBlue, a warning will alert you, and in extreme cases, the engine may not start.