RAVENOL Engine Oil 0W20 4l USVO

Index: RAV EFS SAE 0W20 4L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
4
142.68 £
(Price for 1L: 29.73 35.67 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
0W20
Capacity [l]:
4
OEM spec:
MB 229.72
OEM spec:
OPEL OV0401547-A20
OEM spec:
VOLVO RBS0-2AE
OEM spec:
MB 229.71
OEM spec:
BMW LL-17 FE+
OEM spec:
CHRYSLER MS-13340
API:
ILSAC GF-7A
API:
SQ
ACEA:
C5
Product line:
USVO
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-E31703, 4014835843158, 4014835843165, PU-E31703
Item code:
E31703
Item index:
1111105
PCN:
34031980
Manufacturer:
RAVENOL, Manufacturer: Ravensberger Schmierstoffvertrieb GmbH,
Jöllenbecker Straße 2,
33824 Werther,
Germany, [email protected]

Specification Tecdoc

Specification:
ACEA C5
Specification:
ACEA C6
Specification:
API SN Plus
Specification:
API SP (RC)
Specification:
BMW Longlife-17 FE+
Specification:
Chrysler MS-13340
Specification:
Geely
Specification:
Honda
Specification:
ILSAC GF-6A
Specification:
Lynk & Co
Specification:
Mazda
Specification:
MB-Freigabe 229.71
Specification:
MB-Freigabe 229.72
Specification:
Nissan
Specification:
Polestar
Specification:
Suzuki
Specification:
Toyota
Specification:
VOLVO
Specification:
OV 040 1547 - A20
Specification:
API SP Resource Cons
Specification:
VOLVO VCC RBS0-2AE
Oil:
Full Synthetic Oil
SAE viscosity class:
0W-20
Engine oil USVO (4L) 0W20 ;API ILSAC GF-7A; SQ; ACEA C5; BMW LL-17 FE+; CHRYSLER MS-13340; MB 229.71; MB 229.72; OPEL OV0401547-A20; VOLVO RBS0-2AE

Cross references Engine Oil 0W20 4l USVO

Cross references

FUCHS OIL
Engine Oil 0W20 5l TITAN synthetic

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A RC ILSAC GF-5 SN+
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
115.74
96.45 £
(23.15 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W20 5l TopTec 6600

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
138.54
115.45 £
(27.71 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 0W20 5l M-SUP synthetic

0W20 5l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
60.58
50.48 £ 86.58 £
(12.12 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 60.58 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 0W20 5l 8100

0W20 5l

API SP
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
120.40
100.33 £
(24.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 0W20 4l ULTRA FORCE

0W20 4l

API SN RC ILSAC GF-5 SN+
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
67.32
56.10 £
(16.83 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 0W20 5l SYNPOWER

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A RC
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
85.30
71.08 £ 118.42 £
(17.06 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 85.30 £

REVLINE
Engine Oil 0W20 4l ULTRA FORCE

0W20 4l

API SP ILSAC GF-6 RC
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
44.41
37.01 £ 71.02 £
(11.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 44.41 £

REVLINE
Engine Oil 0W20 4l ULTRA FORCE

0W20 4l

API SP
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
40.84
34.03 £ 70.56 £
(10.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 40.84 £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 5l Cleansynto

0W20 5l

API ILSAC GF-7A SQ RC
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
153.34
127.78 £
(30.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W20 5l Special TEC V

0W20 5l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
134.20
111.83 £
(26.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 0W20 5l TITAN

0W20 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
9 pcs.
112.62
93.85 £
(22.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 0W20 4l EDGE

0W20 4l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
103.00
85.83 £
(25.75 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 0W20 5l EVOLUTION

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
58.63
48.86 £ 95.68 £
(11.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 58.63 £

ORLEN
Engine Oil 0W20 4l MaxExpert

0W20 4l

API SP ILSAC GF-6A SN RC ILSAC GF-5 SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
43.03
35.86 £ 61.72 £
(10.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 43.03 £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 4l Cleansynto

0W20 4l

API ILSAC GF-7A SQ RC
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
125.64
104.70 £
(31.41 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 0W20 5l Helix

0W20 5l

API SN
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
124.12
103.43 £
(24.82 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 0W20 5l Helix

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
79.60
66.33 £ 102.52 £
(15.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 79.60 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W20 5l QUARTZ XTRA

0W20 5l

API ILSAC GF-7A SQ
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
66.11
55.09 £ 109.62 £
(13.22 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 66.11 £

Other codes

1111105 ARTNR_Z_TCD
1111105-004-01-999 NR_KAT
BMW LL-17 FE OEM SPECYFIKACJA
CHRYSLER MS-13340 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.71 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.72 OEM SPECYFIKACJA
OPEL OV0401547-A20 OEM SPECYFIKACJA
VOLVO RBS0-2AE OEM SPECYFIKACJA
1111105 RAVENOL
1111105-004 RAVENOL
1111105-004-01-999 RAVENOL
1111105-010 RAVENOL
EFS SAE 0W-20 RAVENOL
RAVENOL EFS SAE 0W-20 RAVENOL
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 0W20 4l USVO
Product opinion:Engine Oil 0W20 4l USVO
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.