RAVENOL Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

Index: RAV FLJ SAE 5W30 4L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
4
115.90 £
(Price for 1L: 24.15 28.98 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W30
Capacity [l]:
4
OEM spec:
FORD M2C934 B
OEM spec:
LAND ROVER 03.5005
OEM spec:
FORD M2C934 A
OEM spec:
JAGUAR 03.5005
ACEA:
C2
Product line:
Cleansynto
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-E6DFDD, 4014835808201, PU-E6DFDD, 4014835808232
Item code:
E6DFDD
Item index:
1111143
PCN:
27101981
Manufacturer:
RAVENOL, Manufacturer: Ravensberger Schmierstoffvertrieb GmbH,
Jöllenbecker Straße 2,
33824 Werther,
Germany, [email protected]

Specification Tecdoc

Specification:
ACEA C1
Specification:
Ford WSS-M2C934-A
Specification:
Ford WSS-M2C934-B
Specification:
Mazda
Specification:
Mitsubishi
Specification:
STJLR.03.5005
Oil:
Synthetic Oil
SAE viscosity class:
5W-30
Engine oil Cleansynto (4L) 5W30 ; ACEA C2; FORD M2C934 A; FORD M2C934 B; JAGUAR 03.5005; LAND ROVER 03.5005

Cross references Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

Cross references

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
46.13
38.44 £ 107.04 £
(9.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 46.13 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER

5W30 5l

ACEA C1
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.93
44.11 £ 108.12 £
(10.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 52.93 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l TopTec 4500

5W30 5l

ACEA C1
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
9 pcs.
79.88
66.57 £ 116.92 £
(15.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 79.88 £

MOTUL
Engine Oil 8100 5W30

5W30 5l

ACEA C1
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
83.04
69.20 £
(16.61 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix synthetic

5W30 5l

ACEA C1
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
108.82
90.68 £
(21.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

Other codes

1111143 ARTNR_Z_TCD
8100 ECO-CLEAN+ 5W30 5LDE IC KROSY
1111143-004-01-999 NR_KAT
FORD M2C934 A OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C934 B OEM SPECYFIKACJA
JAGUAR 03.5005 OEM SPECYFIKACJA
LAND ROVER 03.5005 OEM SPECYFIKACJA
1111143 RAVENOL
1111143-004 RAVENOL
1111143-004-01-999 RAVENOL
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto
Product opinion:Engine Oil 5W30 4l Cleansynto
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.