Availability


Price



Size

Oils, Fluids & Chemicals

A~5090009

ZF
Automatic transmission oil 1l LifeguardFluid 8

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.94
30.78 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

ELF
Air filter oil ELF MOTO AIR FILTER OIL 1l for foam/sponge filters

1l

Intended use Motorcycles Quad
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.14
10.95 £ 14.52 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 13.14 £
Motorcycle

MOTUL
Air filter oil MOTUL AIR FILTER SPRAY 0,4l for greasing for foam/sponge filters

0.4l

Intended use Motorcycles Quad
Add to cart
(0)
>9 pcs.
6.65
5.54 £ 12.78 £
(16.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 6.65 £
Motorcycle

SILKOLENE
Air filter oil SILKOLENE FOAM FILTER OIL 0,5l for greasing for foam/sponge filters

0.5l

Intended use Motorcycles Quad
Add to cart
(0)
>9 pcs.
15.96
13.30 £
(31.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

VALVOLINE
Air filter oil VALVOLINE AIR FILTER OIL 1l for foam/sponge filters

1l

Intended use Motorcycles Quad
Add to cart
(0)
>9 pcs.
21.54
17.95 £ 27.10 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 21.54 £

FEBI
Antifreeze/coolant fluids and concentrates (G11/G48) Blue FE01089

Name Antifreeze/coolant fluids and concentrates
Coolant type G11/G48
Capacity [l] 1.5
Colour Blue
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.98
6.65 £ 15.58 £
(5.32 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 7.98 £

FEBI
Antifreeze/coolant fluids and concentrates (G11/G48) Yellow FE02374

Name Antifreeze/coolant fluids and concentrates
Coolant type G11/G48
Capacity [l] 1.5
Colour Yellow
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.85
6.54 £ 16.72 £
(5.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 7.85 £

FEBI
Antifreeze/coolant fluids and concentrates (G12+/G30) Purple FE19400

Name Antifreeze/coolant fluids and concentrates
Coolant type G12+/G30
Capacity [l] 1.5
Colour Purple
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.09
6.74 £ 17.16 £
(5.39 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 8.09 £

FEBI
Antifreeze/coolant fluids and concentrates (G12+/G30) Purple FE19402

Name Antifreeze/coolant fluids and concentrates
Coolant type G12+/G30
Capacity [l] 5
Colour Purple
Add to cart
(0)
>9 pcs.
22.27
18.56 £ 51.72 £
(4.45 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 22.27 £

FEBI
Antifreeze/coolant fluids and concentrates (G11/G48) FE22268

Name Antifreeze/coolant fluids and concentrates
Coolant type G11/G48
Capacity [l] 5
Add to cart
(0)
>9 pcs.
49.38
41.15 £
(9.88 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FEBI
Antifreeze/coolant fluids and concentrates (G12/G30) Red FE22272

Name Antifreeze/coolant fluids and concentrates
Coolant type G12/G30
Capacity [l] 5
Colour Red
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.56
43.80 £
(10.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FEBI
Antifreeze/coolant fluids and concentrates (G13) Purple FE38200

Name Antifreeze/coolant fluids and concentrates
Coolant type G13
Capacity [l] 1.5
Colour Purple
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.74
6.45 £ 18.34 £
(5.16 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 7.74 £

FEBI
Antifreeze/coolant fluids and concentrates (G13) Purple FE38201

Name Antifreeze/coolant fluids and concentrates
Coolant type G13
Capacity [l] 5
Colour Purple
Add to cart
(0)
>9 pcs.
58.86
49.05 £
(11.77 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FEBI
Antifreeze/coolant fluids and concentrates (G11/G48) Green/Yellow FE88541

Name Antifreeze/coolant fluids and concentrates
Coolant type G11/G48
Capacity [l] 5
Colour Green Yellow
Add to cart
(0)
>9 pcs.
46.98
39.15 £
(9.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Antifreeze/coolant fluids and concentrates (G11/G48) Blue A-C EXPERT ULTRA 1L

Name Antifreeze/coolant fluids and concentrates
Coolant type G11/G48
Capacity [l] 1
Colour Blue
Norm JIS K 2234 MAN 324 NF CHRYSLER MS 7170 BMW LC-87 (BMW GS 94000) FVV HEFT R443 FSD 8704 E/L-1415B MB 325.0 KS M 2142 85T8-2 NFR 15-601 ASTM D3306 FS 6850-0951 ASTM D4656 VOVLVO 128 6083/002 DCSEA 615/C IVECO 18-1830 BT-PS-606 A JASO M325 FIAT 9.55523 NATO S-759 ESD-M97B49-A SAE J1034 EMPA 6901 599 GM-OPEL QL 130100 BS 6580 MB 325.2 MTU MTL 5048 TTM VAZ 1.97.717-97 VW TL 774-C JIC-501
Add to cart
(0)
>9 pcs.
15.94
13.28 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Antifreeze/coolant fluids and concentrates (G12+/G30) Red A-C OPTIMAL ULTRA 5L

Name Antifreeze/coolant fluids and concentrates
Coolant type G12+/G30
Capacity [l] 5
Colour Red
Norm DAF 74002 GM 6277M JAGUAR CMR 8229 JOHN DEERE JDM H5 LAND ROVER CMR 8229 LEYLAND DW03245403 LIEBHERR MD1-36-130 MAK A4.05.09.01 MAN D36 5600 MAZDA MEZ MN 121 D MITSUB JQ07913-014 CAT/MWM TR 0199-99-2091 FVV HEFT R443 E/L-1415B KS M 2142 74002 UNE 26-361-88/1 KOMATSU 07.892 DEUTZ 0199-99-1115 MB 326.3 IS SERIES & N14 ASTM D3306 FORD WSS-M97B44-D VW TL 774-D VW TL 774-F MAN 324 SNF A4.05.09.01 ASTM D4656 VOVLVO 128 6083/002 JDMH5 BR 637 DCSEA 615/C DEUTZ 0199-99-2091 MEZ MN 121 D JQ07913-014 BT-PS-606 A FIAT 9.55523 NATO S-759 2.13.01 MB 325.3 MACK 014 GS 17009 61-0-0257 32-9011 GM-OPEL QL 130100 BS 6580 POWER COOL PLUS NISSAN 41-01-001/--S Type D MTU MTL 5048 DLP799861
Add to cart
(0)
>9 pcs.
70.56
58.80 £
(14.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

PARYS
Antifreeze/coolant fluids and concentrates (G12++/G40/G12+/G30/G12/G30) Yellow PRESTONE COR-GUARD 1LCONC

Name Antifreeze/coolant fluids and concentrates
Coolant type G12/G30 G12+/G30 G12++/G40
Capacity [l] 1
Colour Yellow
Norm BS 6580:2010 AFNOR NF R 15-601 ASTM D3306 ASTM D4985 SAE J1034
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.63
6.36 £ 10.26 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 7.63 £

PARYS
Antifreeze/coolant fluids and concentrates (G12++/G40/G12+/G30/G12/G30/G13) Yellow PRESTONE COR-GUARD 4LCONC

Name Antifreeze/coolant fluids and concentrates
Coolant type G12/G30 G12+/G30 G12++/G40 G13
Capacity [l] 4
Colour Yellow
Norm BS 6580:2010 AFNOR NF R 15-601 ASTM D3306 ASTM D4985 SAE J1034
Add to cart
(0)
>9 pcs.
19.02
15.85 £ 32.34 £
(4.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 19.02 £

RAVENOL
Antifreeze/coolant fluids and concentrates (G11/G48) Green RAV HJC FL22 CONC 1,5L

Name Antifreeze/coolant fluids and concentrates
Coolant type G11/G48
Capacity [l] 1.5
Colour Green
Norm MAZDA FL22 FORD VC-10-A FORD WSS-M97B55 HONDA 08CLAG010S0 NISSAN KE90299944 HYUNDAI 00232-19010 HYUNDAI 07100-00200 HYUNDAI 07100-00400 HYUNDAI LONG LIFE COOLANT MAZDA 000077508E20 MAZDA C100CL005A4X MAZDA C122CL005A4X NISSAN KE90299934 SUBARU COOLANT 16218 SUZUKI LONGLIFE COOLANT NISSAN ANTI-FREEZE COOLANT L250
Add to cart
(0)
>9 pcs.
16.56
13.80 £
(11.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Antifreeze/coolant fluids and concentrates (G11/G48) Green RAV HJC FL22 CONC 5L

Name Antifreeze/coolant fluids and concentrates
Coolant type G11/G48
Capacity [l] 5
Colour Green
Norm MAZDA FL22 FORD VC-10-A FORD WSS-M97B55 HONDA 08CLAG010S0 NISSAN KE90299944 HYUNDAI 00232-19010 HYUNDAI 07100-00200 HYUNDAI 07100-00400 HYUNDAI LONG LIFE COOLANT MAZDA 000077508E20 MAZDA C100CL005A4X MAZDA C122CL005A4X NISSAN KE90299934 SUBARU COOLANT 16218 SUZUKI LONGLIFE COOLANT NISSAN ANTI-FREEZE COOLANT L250
Add to cart
(0)
>9 pcs.
45.64
38.03 £
(9.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Antifreeze/coolant fluids and concentrates (G12 Evo/G65) Pink RAV ETC C12 EVO CONC 5L

Name Antifreeze/coolant fluids and concentrates
Coolant type G12 Evo/G65
Capacity [l] 5
Colour Pink
Norm JIS K 2234 MAN 324 NF FORD ESD-M97B49-A DEUTZ DQC CC-14 VW TL 774-L BMW LC-87 (BMW GS 94000) LIEBHERR LH-01-COL3A ÖNORM V5123 VOLVO VCS 2 VOLVO TR-31854114-002 VOLVO TR-1286083 DTFR 29C100 DTFR 29C120 BS 6580:2010 MB 325.0 ASTM D6210 CUNA NC 956-16 ASTM D3306 VOLVO 128603 CUMMINS CES 14603 ASTM D4985 IVECO 18-1830 MAN 324 SI-OAT FIAT 9.55523 MB 325.5 SAE J1034 MB 325.6 MTU MTL 5048 SCANIA TB 1451
Add to cart
(0)
>9 pcs.
25.43
21.19 £ 48.40 £
(5.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 25.43 £

VALVOLINE
Antifreeze/coolant fluids and concentrates Red VAL MV COOLANT RED CON 5L

Name Antifreeze/coolant fluids and concentrates
Capacity [l] 5
Colour Red
Norm RENAULT Glaceol RX type D GM +B 040 1065 GM 6277M JAGUAR/ LAND ROVER STJLR.651.5003 VOLVO VCS SAE J814 GM B 040 0240 ÖNORM V5123 MB 325.0 CUNA NC 956-16 AFNOR NF R 15-601 ASDM D 3306 FORD WSS-M97B44-D VW TL 774-J VW TL 774-D VW TL 774-F ASTM D4656 BS 6580:1992 VW TL 774-G SAE J1941 MB 325.5 MB 325.3 SAE J1034 MB 325.6 MB 325.2 VW TL 774-C
Add to cart
(0)
>9 pcs.
43.45
36.21 £ 63.76 £
(8.69 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 43.45 £

VALVOLINE
Antifreeze/coolant fluids and concentrates Yellow VAL MV COOLANT CON 5L

Name Antifreeze/coolant fluids and concentrates
Capacity [l] 5
Colour Yellow
Norm RENAULT Glaceol RX type D GM +B 040 1065 GM 6277M JAGUAR/ LAND ROVER STJLR.651.5003 VOLVO VCS SAE J814 GM B 040 0240 ÖNORM V5123 MB 325.0 CUNA NC 956-16 AFNOR NF R 15-601 ASDM D 3306 FORD WSS-M97B44-D VW TL 774-J VW TL 774-D VW TL 774-F ASTM D4656 BS 6580:1992 VW TL 774-G SAE J1941 MB 325.5 MB 325.3 SAE J1034 MB 325.6 MB 325.2 VW TL 774-C
Add to cart
(0)
>9 pcs.
64.00
53.33 £
(12.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

BPW
Bearing grease BPW-Li-91 5kg

Name Bearing grease
Capacity [l] 5
Product line BPW-Li-91
Intended use Passenger cars Truck Agro Motorcycles Buses Industry Quad
Offer Truck
Add to cart
(0)
>9 pcs.
109.62
91.35 £ 144.58 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 109.62 £

CASTROL
Bearing grease 0,4l SPHEEROL

Name Bearing grease
Capacity [l] 0.4
Product line SPHEEROL
Intended use Passenger cars Truck Agro Motorcycles Buses Industry Quad
Application type cartouche
Add to cart
(0)
>9 pcs.
15.88
13.23 £
(39.70 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Universal Lubricant RENOLIT 0,4kg

Name Universal grease
Product line RENOLIT
Application type cartouche
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.72
8.10 £
(24.30 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Bearing grease RENOLIT mineral

Name Universal grease
Product line RENOLIT
Intended use Passenger cars
Application type cartouche
Base technology Mineral
Offer Truck
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.52
7.10 £
(21.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Universal Lubricant RENOLIT Mineral 5kg

Name Bearing grease
Capacity [l] 5
Product line RENOLIT
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Base technology Mineral
Add to cart
(0)
>9 pcs.
62.16
51.80 £
(12.43 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Bearing grease RENOLIT 0,4kg

Name Bearing grease
Product line RENOLIT
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Application type cartouche
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.10
6.75 £
(20.25 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Bearing grease 0,39kg

Name Special grease
Capacity [l] 0.39
Intended use Industry
Offer Truck
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.32
11.93 £
(36.72 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 9 of 78 next

Oils and Chemicals – The Lifeblood of Your Car 

A car isn’t just a collection of mechanical parts like suspension or braking systems. It also relies on the essential fluids that keep these systems operational. Essentially, every moving part of a vehicle requires some form of lubrication. Hydraulic systems, such as the braking system or power steering, need fluid to function and perform their tasks effectively. 

Oils and chemicals are therefore indispensable for any vehicle. They ensure that the intricate machinery of a car remains functional. Comparing the complex network of fuel, brake, and other lines to the human circulatory system is entirely justified. 

Engine Oils – The Most Crucial Fluid in Every Car 

One of the most critical fluids in any vehicle powered by an internal combustion engine, including cars and motorcycles, is engine oil. It ensures the proper operation of the engine. 

In modern engines, engine oil does much more than create a protective film for moving parts. It also helps maintain the condition of timing belts, especially wet timing belts that operate in an oil bath, significantly extending their lifespan. 

Beyond lubricating moving engine parts, engine oil also: 

Modern engine oils are multi-functional products. This is why choosing the right oil for your engine type is so important. 

Today’s synthetic oils offer superior protection compared to traditional mineral oils, especially for vehicles operating under demanding conditions. 

When selecting an engine oil for your car, always consider the viscosity grade required. This determines the oil's thickness, which is crucial for your engine's specific needs. Consult a mechanic or check your car manufacturer’s recommendations for the best choice. 

Additional Chemicals and Other Automotive Oils 

Although modern oils come with numerous additives, many drivers opt for extra automotive chemicals, such as oil additives like ceramic protectants, which provide additional protection to cylinder surfaces. 

Your car also contains gear oil for the gearbox, ensuring smooth and long-lasting operation. 

Besides oils and fuel, AdBlue has become a standard fluid. AdBlue is a urea solution injected into the catalytic converter of diesel engines to break down harmful nitrogen oxides into environmentally safe compounds. 

Once a novelty, AdBlue dispensers are now a common sight at fuel stations across the UK. For passenger cars, smaller amounts are available in bottles or canisters, suitable for individual use. 

Automotive Chemicals – Essential Fluids for Every Car 

Every car contains a variety of essential fluids. In addition to oils, gear oils, and AdBlue, you’ll also find: 

All of these automotive chemicals are crucial for the smooth operation of a vehicle’s components. Without coolant, the cooling system would fail, leading to engine overheating and potential damage. Without brake fluid, the braking system would cease to function, putting safety at risk. 

While these are the most important fluids, automotive chemicals also include products for cleaning and protecting your car’s exterior and interior, such as polish for the paintwork, dashboard cleaners, and leather conditioners. 

Removing stubborn stains or cleaning an engine in older cars would be almost impossible without the right chemicals. 

Top Oils and Chemicals from Trusted Brands at Inter Cars 

The Inter Cars range includes oils and chemicals from trusted brands. Our selection features names like: 

Since oils and chemicals play a vital role in vehicle performance, selecting the right products is essential for safety and reliability on the road. 

Choose high-quality oils and chemicals from Inter Cars to ensure your car runs smoothly. Don’t wait – take care of your vehicle today! 

FAQ Section

Does the brand of engine oil matter?

It’s hard to give a definitive answer. Avoid unknown brands, even if they appear to meet standards. Trusted brands like Castrol, Shell, Total, Mobil, and Elf are safe bets. Smaller brands such as Comma, Gulf, Motul, Ravenol, Liqui Moly, Valvoline, and Fuchs are also excellent choices. Polish refineries like Orlen and Lotos produce reliable oils too. Manufacturer certifications are a good guideline when choosing. 

Where can I dispose of used engine oil?

Some petrol stations and garages accept used oil, though they aren’t obligated to. The best option is to change your oil at a reputable garage that can legally store and dispose of it. 

What is AdBlue?

AdBlue is a fluid essential for SCR systems in modern diesel engines. If your car runs out of AdBlue, a warning will alert you, and in extreme cases, the engine may not start.