Availability


Price



Size

Oils, Fluids & Chemicals

A~5090009

MOBIL
Bearing grease 0,39kg

Name Special grease
Capacity [l] 0.39
Intended use Industry
Offer Truck
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.32
11.93 £
(36.72 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Bearing grease GREASEN LT 0,4kg

Name Bearing grease
Product line GREASEN LT
Intended use Passenger cars Truck Agro Motorcycles Buses Industry Quad
Application type cartouche
EUR1 certificate Yes Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
6.70
5.58 £
(16.75 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Bearing grease 4,5l LITEN LT

Name Bearing grease
Capacity [l] 4.5
Product line LITEN LT
Intended use Passenger cars Truck Agro Motorcycles Buses Industry Quad
Offer Truck
EUR1 certificate Yes Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
24.76
20.63 £ 39.06 £
(5.50 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 24.76 £

ORLEN
Bearing grease LITEN LT 0,8kg

Name Bearing grease
Product line LITEN LT
Intended use Passenger cars Truck Agro Motorcycles Buses Industry Quad
EUR1 certificate Yes Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
5.69
4.74 £ 9.10 £
(7.11 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 5.69 £

ORLEN
Bearing grease SMAROL 0,15kg

Name Bearing grease
Product line SMAROL
Intended use Passenger cars Truck Agro Motorcycles Buses Industry Quad
Add to cart
(0)
>9 pcs.
4.80
4.00 £
(32.00 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Bearing grease GREASE synthetic 0,75kg

Name Bearing grease
Product line GREASE
Intended use Passenger cars Truck Agro Motorcycles Buses Industry Quad
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
3.92
3.27 £ 6.90 £
(5.23 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 3.92 £

REVLINE
Bearing grease GREASE synthetic 0,4kg

Name Bearing grease
Product line GREASE
Intended use Passenger cars Truck Agro Motorcycles Buses Industry Quad
Application type cartouche
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
4.27
3.56 £ 5.44 £
(10.67 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 4.27 £

SHELL
Bearing grease Gadus 0,4kg

Name Bearing grease
Capacity [l] 0.4
Product line Gadus
Intended use Passenger cars Truck Agro Motorcycles Buses Industry Quad
Application type cartouche
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.06
7.55 £
(22.65 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Bearing grease

Name Bearing grease
Intended use Passenger cars Truck Agro Motorcycles Buses Industry Quad
Application type cartouche
Offer Truck
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.66
10.55 £
(31.65 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Universal grease 0,4kg

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses
Application type cartouche
Offer Truck
Add to cart
(0)
>9 pcs.
6.71
5.59 £ 10.84 £
(16.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 6.71 £

MOTIP
Brake cleaner 0,75l 090514 K12PCS

Name Brake cleaner
Capacity [l] 0,75
Packaging Spray
Application (for the surface) For metal clutches elements brakel elements
Product based on carbohydrate
Add to cart
(0)
>9 pcs.
66.10
55.08 £
(5.51 £/pcs)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTIP
Brake cleaner 0,5l 090563 K12PCS

Name Brake cleaner
Capacity [l] 0,5
Packaging Spray
Application (for the surface) For metal clutches elements brakel elements
Product based on carbohydrate
Add to cart
(0)
>9 pcs.
43.24
36.03 £
(3.60 £/pcs)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

PROFITOOL
Brake cleaner 0,5l 1305-01-0070EX12

Name Brake cleaner
Capacity [l] 0,5
Packaging Spray
Application (for the surface) For metal clutches elements brakel elements
Product based on carbohydrate
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.58
26.32 £ 50.21 £
(2.63 £/pcs)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 31.58 £

PROFITOOL
Brake cleaner 5l 1305-01-0071E

Name Brake cleaner
Capacity [l] 5
Packaging Canister
Application (for the surface) For metal clutches elements brakel elements
Add to cart
(0)
>9 pcs.
23.89
19.91 £ 34.32 £
(4.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 23.89 £

PROFITOOL
Brake cleaner 20l 1305-01-0072E

Name Brake cleaner
Capacity [l] 20
Packaging Canister
Application (for the surface) For metal clutches elements brakel elements
Add to cart
(0)
>9 pcs.
75.60
63.00 £ 126.64 £
(3.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 75.60 £
Motorcycle

ELF
Brake fluid ELF DOT5.1 0,5l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.40
7.83 £
(18.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

ELF
Brake fluid ELF DOT4 0,5l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.04
7.53 £
(18.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

MOTUL
Brake fluid MOTUL DOT4 0,5l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.36
8.63 £
(20.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

MOTUL
Brake fluid MOTUL DOT4; DOT5.1 0,5l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
5.33
4.44 £ 13.66 £
(10.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 5.33 £
Motorcycle

MOTUL
Brake fluid MOTUL DOT4 0,5l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.39
11.16 £ 21.46 £
(26.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 13.39 £
Motorcycle

TRW
Brake fluid TRW 0,25l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
33.96
28.30 £
(135.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ATE
Brake system grease, to brake cylinder / to brake pistons (calipers) 03.9902-0521.2

Name Grease
Intended use (parts, components) to brake cylinder to brake pistons (calipers)
Capacity [l] 0,075
Net weight [kg] 0.18
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.74
6.45 £ 17.74 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 7.74 £
Bestsellers

ATE
Mounting paste, for brake pads / for clamps 03.9902-1001.2

Name Paste
Intended use (parts, components) for clamps for brake pads
Capacity [l] 0,035
Colour Brown
Capacity [ml] 35
Application type tube
Add to cart
(0)
>9 pcs.
3.41
2.84 £ 5.74 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 3.41 £
Bestsellers

ATE
Mounting paste, for brake pads / for clamps 03.9902-1002.2

Name Paste
Intended use (parts, components) for clamps for brake pads
Capacity [l] 0,075
Net weight [kg] 0.18
Colour Brown
Application type tube
Add to cart
(0)
>9 pcs.
3.49
2.91 £ 7.12 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 3.49 £

BOSCH
Brake system grease 5 000 000 150

Name Grease
Capacity [l] 0,1
Colour Brown
Capacity [ml] 100
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
5.98
4.98 £ 6.66 £
(59.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 5.98 £

BOSCH
Brake system grease 5 000 000 376

Name Grease
Capacity [l] 0,2
Colour Brown
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
23.34
19.45 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FEBI
Brake system grease FE26712

Name Grease
Kind ceramic
Capacity [l] 0,05
Net weight [kg] 0.05
Colour White
Add to cart
(0)
>9 pcs.
15.78
13.15 £
(315.60 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTIP
Brake system grease copper, for clamps / for joke 090301

Name Grease
Kind copper
Intended use (parts, components) for clamps for joke
Capacity [ml] 500
Application type spray
Colour Copper
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.90
9.08 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TEROSON
Brake system grease, to brake caliper guides / to brake cylinder / to brake pistons (calipers) TER VR 500 35ML

Name Grease
Intended use (parts, components) to brake cylinder to brake pistons (calipers) to brake caliper guides
Application - advantages corrosion protection
Line PLASTILUBE
Capacity [ml] 35
Application type Paste
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.78
6.48 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TEXTAR
Brake system grease, for axle bearings / for battery terminals / for brake system / for car seat frames / for central lubricating system / for chain / for compressors / for sunroof sliders 81000401

Name Grease
Intended use (parts, components) for chain for battery terminals for brake system for compressors for car seat frames for sunroof sliders for axle bearings for central lubricating system
Application - advantages suitable for ABS does not contain metal and acids reduced noise level non-conductive reduces brake squeal pressure resistant high viscosity index
Capacity [l] 0,075
Net weight [kg] 0.18
Line CERA TEC
Application type tube
Add to cart
(0)
>9 pcs.
5.64
4.70 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 10 of 78 next

Oils and Chemicals – The Lifeblood of Your Car 

A car isn’t just a collection of mechanical parts like suspension or braking systems. It also relies on the essential fluids that keep these systems operational. Essentially, every moving part of a vehicle requires some form of lubrication. Hydraulic systems, such as the braking system or power steering, need fluid to function and perform their tasks effectively. 

Oils and chemicals are therefore indispensable for any vehicle. They ensure that the intricate machinery of a car remains functional. Comparing the complex network of fuel, brake, and other lines to the human circulatory system is entirely justified. 

Engine Oils – The Most Crucial Fluid in Every Car 

One of the most critical fluids in any vehicle powered by an internal combustion engine, including cars and motorcycles, is engine oil. It ensures the proper operation of the engine. 

In modern engines, engine oil does much more than create a protective film for moving parts. It also helps maintain the condition of timing belts, especially wet timing belts that operate in an oil bath, significantly extending their lifespan. 

Beyond lubricating moving engine parts, engine oil also: 

Modern engine oils are multi-functional products. This is why choosing the right oil for your engine type is so important. 

Today’s synthetic oils offer superior protection compared to traditional mineral oils, especially for vehicles operating under demanding conditions. 

When selecting an engine oil for your car, always consider the viscosity grade required. This determines the oil's thickness, which is crucial for your engine's specific needs. Consult a mechanic or check your car manufacturer’s recommendations for the best choice. 

Additional Chemicals and Other Automotive Oils 

Although modern oils come with numerous additives, many drivers opt for extra automotive chemicals, such as oil additives like ceramic protectants, which provide additional protection to cylinder surfaces. 

Your car also contains gear oil for the gearbox, ensuring smooth and long-lasting operation. 

Besides oils and fuel, AdBlue has become a standard fluid. AdBlue is a urea solution injected into the catalytic converter of diesel engines to break down harmful nitrogen oxides into environmentally safe compounds. 

Once a novelty, AdBlue dispensers are now a common sight at fuel stations across the UK. For passenger cars, smaller amounts are available in bottles or canisters, suitable for individual use. 

Automotive Chemicals – Essential Fluids for Every Car 

Every car contains a variety of essential fluids. In addition to oils, gear oils, and AdBlue, you’ll also find: 

All of these automotive chemicals are crucial for the smooth operation of a vehicle’s components. Without coolant, the cooling system would fail, leading to engine overheating and potential damage. Without brake fluid, the braking system would cease to function, putting safety at risk. 

While these are the most important fluids, automotive chemicals also include products for cleaning and protecting your car’s exterior and interior, such as polish for the paintwork, dashboard cleaners, and leather conditioners. 

Removing stubborn stains or cleaning an engine in older cars would be almost impossible without the right chemicals. 

Top Oils and Chemicals from Trusted Brands at Inter Cars 

The Inter Cars range includes oils and chemicals from trusted brands. Our selection features names like: 

Since oils and chemicals play a vital role in vehicle performance, selecting the right products is essential for safety and reliability on the road. 

Choose high-quality oils and chemicals from Inter Cars to ensure your car runs smoothly. Don’t wait – take care of your vehicle today! 

FAQ Section

Does the brand of engine oil matter?

It’s hard to give a definitive answer. Avoid unknown brands, even if they appear to meet standards. Trusted brands like Castrol, Shell, Total, Mobil, and Elf are safe bets. Smaller brands such as Comma, Gulf, Motul, Ravenol, Liqui Moly, Valvoline, and Fuchs are also excellent choices. Polish refineries like Orlen and Lotos produce reliable oils too. Manufacturer certifications are a good guideline when choosing. 

Where can I dispose of used engine oil?

Some petrol stations and garages accept used oil, though they aren’t obligated to. The best option is to change your oil at a reputable garage that can legally store and dispose of it. 

What is AdBlue?

AdBlue is a fluid essential for SCR systems in modern diesel engines. If your car runs out of AdBlue, a warning will alert you, and in extreme cases, the engine may not start.