Filters


Availability


Price



Parts & Accessories Catalogue


Bestsellers

TRW
Brake Pad Set, disc brake GDB1330

Fitting position Rear
Width [mm] 87
Height [mm] 52.9
Thickness [mm] 17
Brake system TRW
Is it ready to be used with wear sensor No
Material Low-Metallic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
15.62
13.02 £ 27.42 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 15.62 £
Bestsellers

DENSO
Spark plug IK20TT

Thread size [mm] M14
Thread pitch [mm] 1.25
Wrench size [mm] 16
Number of electrodes [pcs] 1
Connector S
Set [pcs] 1
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.86
11.55 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

OSRAM
Light bulb H7 Standard (1 pcs) 12V 55W

Light source type H7
Line Standard
Voltage [V] 12
Rated power [W] 55
Socket type PX26D
Lamp type halogen
Packaging Cardboard
Quality O Original part in carmaker's packaging
Add to cart
(0)
>9 pcs.
3.13
2.61 £ 4.38 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 3.13 £
Bestsellers

SACHS
Suspension Strut Support Mount 802 186

Fitting position Front
Fitting side Right Left
With a bearing Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
22.98
19.15 £ 33.94 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 22.98 £
Bestsellers

REINZ
Sealing Substance 70-31414-10

Assortment name Sealing compound
Capacity [l] 0,07
Line REINZOSIL
Material Silicone
Colour Anthracite
Packaging Tube
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
5.89
4.91 £ 8.92 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 5.89 £
Bestsellers

4MAX
Battery 60Ah 540A R+ (starting)

Battery capacity [Ah] 60
Battery CCA [A] 540
Battery layout R+
Battery bottom rail B13 - fitting flange 10.5 mm
Rated voltage [V] 12
Add to cart
(0)
>9 pcs.
108.94
90.78 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

FILTRON
Fuel Filter PP 839/1

Filter type Hose filter
Height [mm] 200
Input diameter [mm] 8
Output diameter [mm] 8
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.25
11.04 £ 18.18 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 13.25 £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 5W30 4l Mobil 1 synthetic

5W30 4l

API SP SL SM SN SJ SQ SN+
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
56.50
47.08 £ 85.50 £
(14.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 56.50 £
Bestsellers

NGK
Spark plug BKUR6ET-10 NGK2397

Spark plug model BKUR6ET-10
Thread size [mm] M14
Thread pitch [mm] 1.25
Wrench size [mm] 16
Number of electrodes [pcs] 3
Connector SAE
Set [pcs] 1
With resistor Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
5.09
4.24 £ 7.80 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 5.09 £
Bestsellers

ABE
Brake Pad Set, disc brake C2W001ABE

Fitting position Rear
Width [mm] 87
Height [mm] 52.9
Thickness [mm] 17
Brake system LUCAS GIRLING
Is it ready to be used with wear sensor No
EUR1 certificate Yes Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.53
7.94 £ 14.59 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.53 £
Bestsellers

ELRING
Screw Plug, oil sump EL274410

Thread size [mm] M14
Thread pitch [mm] 1.5
Length [mm] 13
Quality P Cross reference with original quality.
Add to cart
(0)
>9 pcs.
1.84
1.53 £ 2.92 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 1.84 £
Bestsellers

LIQUI MOLY
Engine oil additive, diesel/petrol LIM2640

Name Oil additive
Oil type engine
Application (Activity) for cleaning for flushing
Application - advantages decreases emissions improves engine work stabilises work
Removes soot oil deposits sludge coal deposit
Capacity [l] 0,3
Petrol type Diesel Petrol
Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.06
9.22 £ 18.42 £
(36.87 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 11.06 £
Bestsellers

4MAX
Battery 62Ah 550A R+ (starting)

Battery capacity [Ah] 62
Battery CCA [A] 550
Battery layout R+
Battery bottom rail B13 - fitting flange 10.5 mm
Rated voltage [V] 12
Add to cart
(0)
>9 pcs.
109.13
90.94 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

BOSCH
Fuel Filter F 026 402 068

Filter type Hose filter
Length [mm] 12
Height [mm] 250
Input diameter [mm] 9
Output diameter [mm] 11
Add to cart
(0)
>9 pcs.
16.36
13.63 £ 24.96 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 16.36 £
Bestsellers

FILTRON
Air filter AP 160/1

Length [mm] 241
Width [mm] 175
Height [mm] 55
Filter type Cartridge
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.52
7.10 £ 12.24 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 8.52 £
Bestsellers

REVLINE
Engine Oil 10W40 4l ULTRA FORCE

10W40 4l

API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.80
24.00 £
(7.20 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

BOSCH
Light bulb P21W Pure Light (2 pcs) 12V 21W

Light source type P21W
Line Pure Light
Voltage [V] 12
Rated power [W] 21
Socket type BA15S
Lamp type auxiliary
Packaging blister pack
Quality Q Original part in manufacturer’s packaging
Add to cart
(0)
>9 pcs.
3.55
2.96 £
(1.78 £/pcs)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ABE
Brake drum C6S004ABE

Fitting position Rear
Inner diameter [mm] 200
Outer diameter [mm] 240
Thickness [mm] 40
Total height [mm] 59.4
Number of fitting holes [pcs] 5
Locating hole diameter [mm] 65
With a bearing No
Width [mm] 40
Max slide size [mm] 201.5
Inner height [mm] 50.5
Add to cart
(0)
>9 pcs.
20.56
17.13 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
92.74
77.28 £
(18.55 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 10W40 4l Helix synthetic

10W40 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
30.35
25.29 £ 51.10 £
(7.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 30.35 £
Bestsellers

FILTRON
Oil filter OP 629/1

Filter type screwed
Height [mm] 78
Inner diameter [mm] 71
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
4.63
3.86 £ 7.60 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 4.63 £
Bestsellers

BOSCH
Oil filter 1 457 429 249

Filter type Cartridge
Height [mm] 69
Inner diameter [mm] 29
Add to cart
(0)
>9 pcs.
6.25
5.21 £ 8.14 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 6.25 £
Bestsellers

CONTITECH
Water Pump & Timing Belt Kit CT 1168 WP8 PRO

Number of teeth [pcs] 145
Width [mm] 25
Width 2 [mm] 10.2
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
346.84
289.03 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Manual Transmission Oil 75W90 1l TRANSMAX MANUAL

75W90 1l

API GL-4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
25.50
21.25 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

OSRAM
Light bulb xenon D1S Standard (1 pcs) 4150K

Light source type D1S
Line Standard
Voltage [V] 85
Rated power [W] 35
Color temperature [K] 4150
Socket type PK32D-2
Lamp type xenon
Packaging Cardboard
Quality Q Original part in manufacturer’s packaging
Add to cart
(0)
>9 pcs.
77.02
64.18 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

Performance

K&N
Sports air filter round E-2993 do VOLVO C30, C70 II, S40 II, V40, V50, V70 III; FORD C-MAX, C-MAX II, FOCUS II, FOCUS III, GRAND C-MAX, KUGA I, KUGA II, TOURNEO CONNECT V408 NADWOZIE WIELKO

Outer length [mm] 159
Outer width [mm] 70
Height [mm] 210
Outer diameter [mm] 159
Inner diameter [mm] 70
Shape round
Offer Tuning
Add to cart
(0)
>9 pcs.
86.10
71.75 £ 99.48 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 86.10 £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 5W30 1l M-SUP

5W30 1l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.48
7.90 £ 16.42 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.48 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 1l 8100

5W30 1l

API ILSAC GF-7A SQ RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.88
15.73 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

JC PREMIUM
Air filter B2A015PR

Length [mm] 267
Width [mm] 213
Height [mm] 69
Filter type Cartridge
Add to cart
(0)
>9 pcs.
4.68
3.90 £ 7.14 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 4.68 £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 10W40 4l M-SUP

10W40 4l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.88
24.90 £ 48.90 £
(7.47 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.88 £
previous 10 of 26 next