MOTUL Engine Oil 5W30 5l 8100
Index:
8100 X-CLEAN FE 5W30 5L
Rate this product first
>9
pcs.
92.74 £
(Price for 1L:
15.46 18.55
£)
Specification
Name:
Engine oil
Viscosity:
5W30
Capacity [l]:
5
OEM spec:
KIA
OEM spec:
HYUNDAI
OEM spec:
TOYOTA
OEM spec:
HONDA
OEM spec:
MITSUBISHI
OEM spec:
PEUGEOT B71 2290
OEM spec:
MB 229.52
OEM spec:
SUBARU
OEM spec:
SUZUKI
OEM spec:
NISSAN
OEM spec:
PSA B71 2290
OEM spec:
RENAULT RN 17
API:
SP
ACEA:
C3
ACEA:
C2
Product line:
8100
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-D2645A, 3374650399775
Item code:
D2645A
Item index:
17718
PCN:
27101981
Manufacturer:
Specification Tecdoc
SAE viscosity class:
5W-30
Manufacturer Approval:
MB229.52
Manufacturer Approval:
PSA B71 2290
Manufacturer Approval:
RENAULT RN17
Oil manufacturer recommendation:
FIAT 9.55535-S1
Oil manufacturer recommendation:
FIAT 9.55535-S3
ACEA specification:
C2
ACEA specification:
C3
API specification:
SP
Engine oil 8100 (5L) 5W30 ;API SP; ACEA C2; C3; HONDA; HYUNDAI; KIA; MB 229.52; MITSUBISHI; NISSAN; PEUGEOT B71 2290; PSA B71 2290; RENAULT RN 17; SUBARU; SUZUKI; TOYOTA
Cross references Engine Oil 5W30 5l 8100
Cross references
Bestsellers
CASTROL
Engine Oil 5W30 5l GTX
ACEA C3
Intended use Passenger cars
72.28
60.23 £
(14.46 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
MOBIL
Engine Oil 5W30 5l Mobil 1 synthetic
API SL SM SN SJ
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
69.79
58.16 £ 112.42 £
(13.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
69.79 £
Bestsellers
MOBIL
Engine Oil 5W30 4l Mobil 1 synthetic
API SL SM SN SJ
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
62.46
52.05 £ 90.22 £
(15.61 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
62.46 £
TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 4l Quartz INEO
ACEA C2
Intended use Passenger cars
60.36
50.30 £
(15.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz INEO
ACEA C2
Intended use Passenger cars
44.84
37.37 £ 74.92 £
(8.97 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
44.84 £
TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz INEO
API SN+
ACEA C3
Intended use Passenger cars
68.21
56.84 £ 105.94 £
(13.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
68.21 £
VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l ALL CLIMATE
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
88.98
74.15 £
(17.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto
API CF SN
ACEA C2
Intended use Passenger cars
117.00
97.50 £
(29.25 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto
Intended use Passenger cars
114.24
95.20 £
(28.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert
API CF SM
ACEA C2
Intended use Passenger cars
52.72
43.93 £
(13.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l TopTec 4300
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
66.61
55.51 £ 121.20 £
(13.32 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
66.61 £
TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz
API SP
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
54.88
45.73 £ 92.14 £
(10.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
54.88 £
REVLINE
Engine Oil 5W30 4l ULTRA FORCE
ACEA C3
Intended use Passenger cars
36.65
30.54 £ 57.58 £
(9.16 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
36.65 £
SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix
API SN
ACEA C2
Intended use Passenger cars
66.04
55.03 £ 94.44 £
(13.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
66.04 £
CASTROL
Engine Oil 5W30 4l MAGNATEC
ACEA C2
Intended use Passenger cars
69.04
57.53 £
(17.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOBIL
Engine Oil 5W30 4l M-SUP synthetic
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
70.80
59.00 £
(17.70 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
106.54
88.78 £
(21.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
TOTALENERGIES
Engine Oil QUARTZ 5W30 I. FGO 5L
API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
89.20
74.33 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
OE numbers
| 9.55535-S1 | FIAT |
| 9.55535-S3 | FIAT |
| RN17 | RENAULT |
| G 052 167 M2 | VW |
| G 052 545 M2 | VW |
| G052545M4 | VW |
| G052545M6 | VW |
Other codes
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
Add opinion