Filters


Availability


Price



Manufacturer

Size

Name

Viscosity

Capacity [l]

API

ACEA

Product line

Intended use

Offer

Transmission oils ELF

A~6010017
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

ELF
Automatic transmission oil 1l ELFMATIC

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.00
10.00 £ 16.32 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 12.00 £

ELF
Engine Oil 5W30 1l EVOLUTION

5W30 1l

API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
16.78
13.98 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 4l EVOLUTION

5W30 4l

API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
60.96
50.80 £
(15.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION

5W30 5l

API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
76.26
63.55 £
(15.25 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ELF
Engine Oil 10W40 5l EVOLUTION

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
53.22
44.35 £
(10.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 10W40 1l EVOLUTION

10W40 1l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.48
11.23 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ELF
Engine Oil 10W40 4l EVOLUTION

10W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.58
35.48 £
(10.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 10W40 5l EVOLUTION

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
60.64
50.53 £
(12.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Axle Gear Oil 80W90 1l TRANSELF

80W90 1l

API GL-5
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.79
8.16 £ 16.24 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.79 £
Bestsellers

ELF
Manual Transmission Oil 75W 1l TRANSELF

75W 1l

API GL-4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
22.42
18.68 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Automatic transmission oil 5l ELFMATIC

5l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
76.60
63.83 £
(15.32 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W20 1l EVOLUTION

5W20 1l

API SN ILSAC GF-5
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.92
14.93 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Axle Gear Oil 75W140 1l TRANSELF

75W140 1l

API GL-5
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.77
14.81 £ 25.14 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 17.77 £

ELF
Manual Transmission Oil 75W90 0,5l TRANSELF

75W90 0.5l

API GL-5 MT-1 GL-4
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.40
10.33 £ 17.62 £
(24.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 12.40 £

ELF
Manual Transmission Oil 80W90 1l TRANSELF

80W90 1l

API GL-4
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.22
8.52 £ 16.48 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 10.22 £

ELF
Engine Oil 10W40 1l EVOLUTION

10W40 1l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.36
11.13 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Transmission Oils - Premium Quality for Optimal Vehicle Performance

Transmission Oils - Enhance Your Vehicle's Performance

At IC24.UK, we understand that maintaining your vehicle's transmission system is crucial for its longevity and smooth operation. Our extensive range of premium transmission oils is specially formulated to provide superior lubrication, preventing wear and tear on your vehicle’s gears and other transmission components.

Why Choose Our Transmission Oils?

Our selection of transmission oils is crafted from the finest base oils and advanced additives, ensuring optimal performance in all weather conditions. Whether you're looking for automatic transmission fluid (ATF), manual transmission oil, or gear oils, we offer a comprehensive range suitable for various makes and models. Our oils are designed to:

  • Protect your transmission: Our oils reduce friction, helping to prevent damage to the gears and transmission system.
  • Ensure smoother gear shifts: Proper lubrication guarantees a smoother and more responsive driving experience.
  • Extend vehicle lifespan: Regular use of high-quality transmission oils can extend the life of your gearbox and transmission components.
  • Offer excellent thermal stability: Our oils are formulated to maintain their viscosity, even under extreme temperatures.
  • Prevent oxidation and sludge build-up: The high-quality additives used in our oils ensure that your transmission remains clean and efficient for longer periods.

Suitable for a Wide Range of Vehicles

Our transmission oils are compatible with a wide variety of vehicles, including cars, trucks, and commercial vehicles. Whether you drive a manual or automatic car, or you are looking for transmission fluid for a heavy-duty vehicle, IC24.UK has the right product for your needs. Our team carefully selects each product to ensure it meets the high standards required for modern transmissions.

How to Choose the Right Transmission Oil

Choosing the right transmission oil for your vehicle is essential to keep it running smoothly. When selecting the oil, consider the type of transmission your vehicle has (manual or automatic) and check your owner’s manual for the recommended specifications. If you are unsure, our customer service team is available to assist you in choosing the best product for your car.

Order Your Transmission Oils Today!

Don't wait until it's too late—ensure your transmission system runs like new with high-quality transmission oils from IC24.UK. Browse our collection now and find the perfect oil for your vehicle. With our easy ordering process and fast delivery, taking care of your car's transmission has never been simpler.

Explore more auto parts to keep your vehicle in top condition by visiting our Puller Injector Pump Gear Parts section for additional products designed to maintain and improve the performance of your vehicle.