SHELL Engine Oil 5W40 4l Helix

Index: HELIX U.D 5W40 4L
Rate this product first
Capacity (l):
4
49.27 £
71.70 £
(Price for 1L: 10.27 12.32 £)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 49.27 £
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W40
Capacity [l]:
4
OEM spec:
VW 505.00
OEM spec:
MB 229.5
OEM spec:
MB 226.5
OEM spec:
FIAT 9.55535 Z2
OEM spec:
RENAULT RN 0710
ACEA:
A3
ACEA:
B4
ACEA:
B3
Product line:
Helix
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-436564, 5011987031807, 5011987250536, 5011987036864, PU-436564
Item code:
436564
Item index:
001E9242PL
PCN:
27101981
Manufacturer:
SHELL, Manufacturer: Shell Germany GmbH,
Suhrenkamp 71-77,
22335 Hamburg,
Germany, [email protected]

Specification Tecdoc

ACEA specification:
A3/B3
ACEA specification:
A3/B4
Oil manufacturer recommendation:
Fiat 9.55535-Z2
Manufacturer Approval:
MB 226.5
Manufacturer Approval:
MB 229.5
Manufacturer Approval:
Renault RN 0710
SAE viscosity class:
5W-40
Manufacturer Approval:
VW 505 00
for components see parts list:
Observe service information:
Engine oil Helix (4L) 5W40 (ULTRA) ; ACEA A3; B3; B4; FIAT 9.55535 Z2; MB 226.5; MB 229.5; RENAULT RN 0710; VW 505.00

Cross references Engine Oil 5W40 4l Helix

Cross references
Bestsellers

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 4l Molygen

5W40 4l

API CF SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
106.56
88.80 £
(26.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

RAVENOL
Engine Oil 5W40 5l USVO

5W40 5l

API SP SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
138.96
115.80 £
(27.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto

5W40 4l

API SP SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
105.10
87.58 £
(26.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto

5W40 4l

API SP CF SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
111.96
93.30 £
(27.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 5l USVO

5W40 5l

API SP SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
74.45
62.04 £ 104.58 £
(14.89 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 74.45 £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil Helix 5W40

5W40 5l

API SP
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
80.40
67.00 £
(16.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE numbers

G 052 167 M2 VW
G 052 545 M2 VW
G052545M4 VW
G052545M6 VW

Other codes

001A9013D ARTNR_Z_TCD
001E9242PL ARTNR_Z_TCD
HAVOLINE ULTRA 5W40 4L IC KROSY
LIM1341 5W40 5L IC KROSY
LIM1856 5W40 5L WYP IC KROSY
QUARTZ 9000 5W40 5L WYP IC KROSY
SYNER-G 5W40 4L IC KROSY
ULTRA F. C3 5W40 4L SET S IC KROSY
XSDIESEU04 JC AUTO
550046645 NR_KAT
FIAT 9.55535 Z2 OEM SPECYFIKACJA
MB 226.5 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.5 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RN 0710 OEM SPECYFIKACJA
VW 505.00 OEM SPECYFIKACJA
550046645 SHELL
HELIX DIESEL ULTRA 5W-40 SHELL
SHELL HELIX DIESEL ULTRA 5W-40 SHELL
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W40 4l Helix
Product opinion:Engine Oil 5W40 4l Helix
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.