LIQUI MOLY Engine Oil 5W40 4l Molygen

Index: LIM8578 5W40 4L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
4
106.56 £
(Price for 1L: 22.20 26.64 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W40
Capacity [l]:
4
OEM spec:
GM LL-B-025
OEM spec:
VW 505.00
OEM spec:
BMW LL-01
OEM spec:
MB 229.5
OEM spec:
VW 502.00
OEM spec:
PORSCHE A40
OEM spec:
OPEL LL-B-025
OEM spec:
FIAT 9.55535 N2
OEM spec:
FIAT 9.55535 Z2
OEM spec:
RENAULT RN 0710
OEM spec:
RENAULT RN 0700
OEM spec:
FIAT 9.55535 H2
API:
CF
API:
SN
Product line:
Molygen
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-E38977, 4100420085789, PU-E38977
Item code:
E38977
Item index:
P001758
PCN:
27101981
Manufacturer:
LIQUI MOLY, Manufacturer: LIQUI MOLY GmbH,
Jerg-Wieland-Straße 4,
89081 Ulm,
Germany, [email protected]

Specification Tecdoc

Oil Viscosity Classification SAE:
5W-40
Oil manufacturer recommendation:
9.55535-N2
Oil manufacturer recommendation:
9.55535-Z2
Oil manufacturer recommendation:
ACEA A3/B4
Oil manufacturer recommendation:
API SN
Oil manufacturer recommendation:
BMW Longlife-01 (bis
Oil manufacturer recommendation:
Fiat 9.55535-H2
Oil manufacturer recommendation:
GWM
Oil manufacturer recommendation:
HAVAL
Oil manufacturer recommendation:
MB 229.5
Oil manufacturer recommendation:
Opel GM-LL-B-025
Oil manufacturer recommendation:
Porsche A40
Oil manufacturer recommendation:
Renault RN 0700
Oil manufacturer recommendation:
RN 0710
Oil manufacturer recommendation:
VW 502 00/505 00
Engine oil Molygen (4L) 5W40 ;API CF; SN; BMW LL-01; FIAT 9.55535 H2; FIAT 9.55535 N2; FIAT 9.55535 Z2; GM LL-B-025; MB 229.5; OPEL LL-B-025; PORSCHE A40; RENAULT RN 0700; RENAULT RN 0710; VW 502.00;

Cross references Engine Oil 5W40 4l Molygen

Cross references
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l EDGE

5W40 4l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
78.66
65.55 £
(19.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4l

5W40 4l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.24
35.20 £
(10.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l

5W40 5l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.80
44.00 £
(10.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 5W40 4l M-SUP

5W40 4l

API SL CF SM SN CG-4 CF-4
ACEA A3 B4 B3-16
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
47.94
39.95 £
(11.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 5W40 4l M-SUP

5W40 4l

API SL SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
43.32
36.10 £ 59.16 £
(10.83 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 43.32 £

MOTUL
Engine Oil 5W40 4l 6100

5W40 4l

API SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
54.10
45.08 £
(13.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 5W40 5l 6100

5W40 5l

API SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
47.09
39.24 £ 81.58 £
(9.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 41.44 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W40 4l 8100

5W40 4l

ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
58.48
48.73 £
(14.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

RAVENOL
Engine Oil 5W40 5l USVO

5W40 5l

API SP SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
138.96
115.80 £
(27.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto

5W40 4l

API SP SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
105.10
87.58 £
(26.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 4l ULTRA FORCE

5W40 4l

API SL CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.94
29.95 £
(8.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 5l ULTRA FORCE

5W40 5l

API SL CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.72
26.43 £ 43.66 £
(6.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 31.72 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W40 5l Quartz

5W40 5l

API SP CF
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
50.77
42.31 £ 84.88 £
(10.15 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 50.77 £
NEW ARRIVALS

TOTALENERGIES
Engine Oil Quartz 5W40

5W40 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
84.84
70.70 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 5l ALL CLIMATE

5W40 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
48.02
40.02 £ 79.66 £
(9.60 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 48.02 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 4l MAXLIFE

5W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.03
30.86 £ 56.46 £
(9.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 37.03 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 4l SYNPOWER

5W40 4l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
43.43
36.19 £ 65.74 £
(10.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 43.43 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 5l SYNPOWER

5W40 5l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.48
26.23 £ 78.30 £
(6.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 31.48 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l

5W40 5l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
196.14
163.45 £
(9.81 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4x4l

5W40 4l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
165.58
137.98 £
(10.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W40 5l 8100

5W40 5l

ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.97
26.64 £ 71.10 £
(6.39 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 31.97 £

ORLEN
Engine Oil 5W40 4l MaxExpert

5W40 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.83
30.69 £ 60.54 £
(9.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 36.83 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l MAGNATEC

5W40 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
53.40
44.50 £
(13.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W40 5l TITAN

5W40 5l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
41.38
34.48 £ 74.38 £
(8.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 41.38 £

MOBIL
Engine Oil 5W40 5l M-SUP

5W40 5l

API SL SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
73.92
61.60 £
(14.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W40 5l 8100

5W40 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
35.64
29.70 £ 85.56 £
(7.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 35.64 £

MOTUL
Engine Oil 5W40 4l 8100

5W40 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
70.18
58.48 £
(17.54 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 5l USVO

5W40 5l

API SP SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
74.45
62.04 £ 104.58 £
(14.89 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 74.45 £

SHELL
Engine Oil 5W40 4l Helix

5W40 4l

ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
49.27
41.06 £ 71.70 £
(12.32 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 49.27 £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil Helix 5W40

5W40 5l

API SP
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
80.56
67.13 £
(16.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 5W40 4l Helix

5W40 4l

API SP
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
44.53
37.11 £ 64.62 £
(11.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 44.53 £

Other codes

P001758 ARTNR_Z_TCD
CH U. XDI 5W40 4L M IC KROSY
CH U. XDI 5W40 5L M IC KROSY
FORMULA GX 5W40 5L IC KROSY
9054 LIQUI MOLY
LIM8578 LIQUI MOLY
LIM9054 LIQUI MOLY
8578 NR_KAT
BMW LL-01 OEM SPECYFIKACJA
FIAT 9.55535 H2 OEM SPECYFIKACJA
FIAT 9.55535 N2 OEM SPECYFIKACJA
FIAT 9.55535 Z2 OEM SPECYFIKACJA
GM LL-B-025 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.5 OEM SPECYFIKACJA
OPEL LL-B-025 OEM SPECYFIKACJA
PORSCHE A40 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RN 0700 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RN 0710 OEM SPECYFIKACJA
VW 502.00 OEM SPECYFIKACJA
VW 505.00 OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W40 4l Molygen
Product opinion:Engine Oil 5W40 4l Molygen
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.