SHELL Engine Oil Helix 5W40

Index: HELIX U.5W40 5L
Rate this product first
Capacity (l):
5
80.40 £
(Price for 1L: 13.40 16.08 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W40
Capacity [l]:
5
OEM spec:
PSA B71 2296
OEM spec:
CHRYSLER MS-12991
OEM spec:
VW 505.00
OEM spec:
BMW LL-01
OEM spec:
MB 229.5
OEM spec:
VW 502.00
OEM spec:
FIAT 9.55535 N2
OEM spec:
MB 226.5
OEM spec:
FIAT 9.55535 Z2
OEM spec:
RENAULT RN 0710
OEM spec:
RENAULT RN 0700
OEM spec:
CHRYSLER MS-10725
OEM spec:
STELLANTIS FPW 9.55535/03
API:
SP
ACEA:
A3
ACEA:
B4
ACEA:
B3
Product line:
Helix
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-H126ZG, 5011987271265
Item code:
H126ZG
Item index:
001I1539PL
PCN:
27101981
Manufacturer:
SHELL, Manufacturer: Shell Germany GmbH,
Suhrenkamp 71-77,
22335 Hamburg,
Germany, [email protected]

Specification Tecdoc

ACEA specification:
A3/B3
ACEA specification:
A3/B4
API specification:
SP
Manufacturer Approval:
BMW Longlife-01
Manufacturer Approval:
Chrysler MS 10725
Manufacturer Approval:
Chrysler MS 12991
Oil manufacturer recommendation:
Fiat 9.55535-N2
Oil manufacturer recommendation:
Fiat 9.55535-Z2
Manufacturer Approval:
FPW9.55535/10
Manufacturer Approval:
MB 226.5
Manufacturer Approval:
MB 229.5
Manufacturer Approval:
Porsche A40
Manufacturer Approval:
PSA B71 2296
Manufacturer Approval:
Renault RN 0700
Manufacturer Approval:
Renault RN 0710
SAE viscosity class:
5W-40
Manufacturer Approval:
VW 502 00
Manufacturer Approval:
VW 505 00
for components see parts list:
Observe service information:
Engine oil Helix (5L) 5W40 (ULTRA) ;API SP; ACEA A3; B3; B4; BMW LL-01; CHRYSLER MS-10725; CHRYSLER MS-12991; FIAT 9.55535 N2; FIAT 9.55535 Z2; MB 226.5; MB 229.5; PSA B71 2296; RENAULT RN 0700; RENAU

Cross references Engine Oil Helix 5W40

Cross references
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l EDGE

5W40 4l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
78.66
65.55 £
(19.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4l

5W40 4l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.24
35.20 £
(10.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l

5W40 5l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.80
44.00 £
(10.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ELF
Engine Oil 5W40 5l EVOLUTION

5W40 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
77.56
64.63 £
(15.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 4l Molygen

5W40 4l

API CF SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
106.56
88.80 £
(26.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 5W40 4l M-SUP

5W40 4l

API SL SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
43.32
36.10 £ 59.16 £
(10.83 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 43.32 £

MOTUL
Engine Oil 5W40 4l 6100

5W40 4l

API SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
54.10
45.08 £
(13.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 5W40 5l 6100

5W40 5l

API SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
47.09
39.24 £ 81.58 £
(9.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 41.44 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W40 4l 8100

5W40 4l

ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
58.48
48.73 £
(14.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W40 5l 8100

5W40 5l

ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.97
26.64 £ 71.10 £
(6.39 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 31.97 £
Bestsellers

RAVENOL
Engine Oil 5W40 5l USVO

5W40 5l

API SP SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
138.96
115.80 £
(27.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto

5W40 4l

API SP SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
105.10
87.58 £
(26.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 4l ULTRA FORCE

5W40 4l

API SL CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.94
29.95 £
(8.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 5l ULTRA FORCE

5W40 5l

API SL CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.72
26.43 £ 43.66 £
(6.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 31.72 £
Bestsellers

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W40 5l Quartz

5W40 5l

API SP CF
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
50.77
42.31 £ 84.88 £
(10.15 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 50.77 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W40 5l Quartz

5W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
34.96
29.13 £ 65.20 £
(6.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 34.96 £
NEW ARRIVALS

TOTALENERGIES
Engine Oil Quartz 5W40

5W40 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
84.84
70.70 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 5l ALL CLIMATE

5W40 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
48.02
40.02 £ 79.66 £
(9.60 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 48.02 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 4l MAXLIFE

5W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.03
30.86 £ 56.46 £
(9.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 37.03 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 4l SYNPOWER

5W40 4l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
43.43
36.19 £ 65.74 £
(10.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 43.43 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 5l SYNPOWER

5W40 5l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.48
26.23 £ 78.30 £
(6.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 31.48 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l

5W40 5l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
210.28
175.23 £
(10.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4x4l

5W40 4l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
168.12
140.10 £
(10.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto

5W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
80.92
67.43 £
(20.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto

5W40 4l

API SP CF SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
111.96
93.30 £
(27.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W40 4l MaxExpert

5W40 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.83
30.69 £ 60.54 £
(9.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 36.83 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l MAGNATEC

5W40 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
53.40
44.50 £
(13.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 5W40 5l M-SUP

5W40 5l

API SL SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
73.92
61.60 £
(14.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W40 5l 8100

5W40 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
35.64
29.70 £ 85.56 £
(7.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 35.64 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W40 4l 8100

5W40 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
70.18
58.48 £
(17.54 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 5l USVO

5W40 5l

API SP SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
74.45
62.04 £ 104.58 £
(14.89 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 74.45 £

SHELL
Engine Oil 5W40 4l Helix

5W40 4l

ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
49.27
41.06 £ 71.70 £
(12.32 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 49.27 £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 5W40 4l Helix

5W40 4l

API SP
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
44.53
37.11 £ 64.62 £
(11.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 44.53 £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 5W40 4l Helix synthetic

5W40 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
35.21
29.34 £ 60.06 £
(8.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 35.21 £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 5W40 4l Helix synthetic

5W40 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
31.93
26.61 £ 60.06 £
(7.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 31.93 £

OE numbers

G 052 167 M2 VW
G 052 545 M2 VW
G052545M4 VW
G052545M6 VW

Other codes

B01N80TLNN AMAZON (ASIN)
B073GZTTMH AMAZON (ASIN)
001A9013D ARTNR_Z_TCD
001H2263PL ARTNR_Z_TCD
001I1539PL ARTNR_Z_TCD
1254584 IC KROSY
2001-01-0002E IC KROSY
2001-01-0017E IC KROSY
2001-01-0017E +PASTA 0,5L IC KROSY
8100 X-CLEAN 5W40 C3 5L+5 IC KROSY
CH U. XDI 5W40 4L M IC KROSY
CH U. XDI 5W40 4L M SET IC KROSY
CH U. XDI 5W40 5L M IC KROSY
COMMA 5W30 XTECH 5L IC KROSY
DIESEL LITE 10W40 4L+1L IC KROSY
DIESEL LITE 10W40 5L IC KROSY
DIESEL LITE 10W40 5L+1L IC KROSY
EDGE SPORT 5W40 4L IC KROSY
EXCELLIUM 5W50 4L IC KROSY
EXCELLIUM LDX 5W40 4L IC KROSY
GTX MAGN.5W40 4L+BIOF.2L IC KROSY
GTX MAGN.5W40 4L+BIOF.4L IC KROSY
HAVOLINE SYNT.5W40 5L IC KROSY
HAVOLINE ULTRA 5W40 4L IC KROSY
HELIX DIESEL PLUS 4L IC KROSY
HELIX PREMIUM 5W40 5L IC KROSY
HELIX ULTRA 16L+4L GRATIS IC KROSY
HELIX ULTRA 4L+1L IC KROSY
HELIX ULTRA 5W40 4LX4 IC KROSY
LAZERWAY 5W40 4L IC KROSY
LIM1307+1L GRATIS IC KROSY
LIM1307+GRATIS IC KROSY
LIM1307+PILKA IC KROSY
LIM1856S 5W40 5L+2666 IC KROSY
LIM3926 IC KROSY
LOTOS CITY 5W40 SJ/CF 5L IC KROSY
LOTOS CITY SYNTETIC 5L IC KROSY
LOTOS DIESEL SEMIS. 4+1L IC KROSY
LOTOS DIESEL SEMIS. 5L IC KROSY
LOTOS SYNT.PLUS 5W40 4+1L IC KROSY
LOTOS SYNT.PLUS 5W40 4L+1 IC KROSY
LOTOS SYNT.PLUS 5W40 5L IC KROSY
LOTOS SYNTETIC 4L NOWY IC KROSY
LOTOS TRAFFIC 1L IC KROSY
LOTOS TRAFFIC 4L IC KROSY
MAGNATEC 5W40 4L+1L IC KROSY
MAGNATEC 5W40 5L IC KROSY
MOBSYU05W504 IC KROSY
MOTORSPORT 5W50 4L+1L IC KROSY
MOTORWAY 5W40 4,5L IC KROSY
ORLEN OIL EXT.SYNTH. 4L IC KROSY
P.HELIX ULTRA 4L IC KROSY
PLATINUM SYNT.5W40 4L IC KROSY
PLATINUM SYNT.5W40 4L+0,5 IC KROSY
PREMIUM UL.LITE 5W40 5L IC KROSY
SYNER-G 5W40 4L+1L IC KROSY
SYNER-G 5W40 5L IC KROSY
SYNER-G 5W40 5L+1L IC KROSY
SYNER-G 5W40 5L+CISNIEN IC KROSY
SYNER-G 5W40 5L+KAMIZELK IC KROSY
SYNTIUM 3000 5W40 4L IC KROSY
ULTRA LITE 5W40 5L IC KROSY
VISCO 5000 5W40 4L IC KROSY
X-FLOW G 5W40 SYNT. 5L IC KROSY
XSULTRA004 JC AUTO
550073591 NR_KAT
BMW LL-01 OEM SPECYFIKACJA
CHRYSLER MS-10725 OEM SPECYFIKACJA
CHRYSLER MS-12991 OEM SPECYFIKACJA
FIAT 9.55535 N2 OEM SPECYFIKACJA
FIAT 9.55535 Z2 OEM SPECYFIKACJA
MB 226.5 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.5 OEM SPECYFIKACJA
PSA B71 2296 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RN 0700 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RN 0710 OEM SPECYFIKACJA
STELLANTIS FPW 9.55535/03 OEM SPECYFIKACJA
VW 502.00 OEM SPECYFIKACJA
VW 505.00 OEM SPECYFIKACJA
550052838 SHELL
550073591 SHELL
HELIX ULTRA 5W-40 SHELL
SHELL HELIX ULTRA 5W-40 SHELL
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil Helix 5W40
Product opinion:Engine Oil Helix 5W40
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.