MOTUL Engine Oil 5W40 4l 8100

Index: 8100 X-CLEAN 5W40 C3 4L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
4
70.98 £
(Price for 1L: 14.79 17.75 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W40
Capacity [l]:
4
OEM spec:
CHRYSLER MS-12991
OEM spec:
KIA
OEM spec:
HYUNDAI
OEM spec:
HONDA
OEM spec:
MITSUBISHI
OEM spec:
FORD M2C917 A
OEM spec:
DEXOS 2
OEM spec:
VW 505.00
OEM spec:
RENAULT RN 0710
OEM spec:
RENAULT RN 0700
OEM spec:
FIAT 9.55535 S2
OEM spec:
VW 505.01
OEM spec:
MB 229.51
OEM spec:
BMW LL-04 model up to END 2018
OEM spec:
SUZUKI
OEM spec:
FIAT 9.55535 GH2
OEM spec:
NISSAN
OEM spec:
FIAT 9.55535 T2
API:
SN
ACEA:
C3
Product line:
8100
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-D6CDA3, 3374650251851, 9886559, 989896556
Item code:
D6CDA3
Item index:
17700
PCN:
27101981
Manufacturer:
MOTUL, Manufacturer: Motul
Address: 119 Boulevard Félix Faure, Aubervilliers, Seine Saint Denis, 93300, France
Email: [email protected]

Specification Tecdoc

SAE viscosity class:
5W-40
Manufacturer Approval:
MB229.51
Manufacturer Approval:
RENAULT RN0700
Manufacturer Approval:
RENAULT RN0710
Oil manufacturer recommendation:
BMW LL-04
Oil manufacturer recommendation:
CHRYSLER MS 12991
Oil manufacturer recommendation:
FIAT 9.55535-GH2
Oil manufacturer recommendation:
FIAT 9.55535-S2
Oil manufacturer recommendation:
FIAT 9.55535-T2
Oil manufacturer recommendation:
FORD WSS-M2C917-A
Oil manufacturer recommendation:
GM dexos2 TM
Oil manufacturer recommendation:
VW 505 00 505 01
ACEA specification:
C3
API specification:
SN
Engine oil 8100 (4L) 5W40 ;API SN; ACEA C3; BMW LL-04 model up to END 2018; CHRYSLER MS-12991; DEXOS 2; FIAT 9.55535 GH2; FIAT 9.55535 S2; FIAT 9.55535 T2; FORD M2C917 A; HONDA; HYUNDAI; KIA; MB 229.5

Cross references Engine Oil 5W40 4l 8100

Cross references

CASTROL
Engine Oil 5W40 4x4l EDGE

5W40 4l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
296.56
247.13 £
(18.54 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 5l EDGE

5W40 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
58.27
48.56 £ 92.76 £
(11.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 58.27 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l EDGE

5W40 4l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.42
43.68 £ 74.14 £
(13.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 52.42 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l EDGE

5W40 4l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.50
31.25 £ 74.32 £
(9.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 37.50 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l synthetic

5W40 5l

API SN CH-4
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
49.26
41.05 £
(9.85 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4l

5W40 4l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.24
35.20 £
(10.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l

5W40 5l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.80
44.00 £
(10.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W40 5l TITAN

5W40 5l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.05
31.71 £ 76.44 £
(7.61 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.05 £
Bestsellers

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 5l TopTec 4100

5W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4 C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
81.90
68.25 £ 120.22 £
(16.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 81.90 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 4l TopTec 4100

5W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4 C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
81.25
67.71 £ 108.22 £
(20.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 81.25 £

MOTUL
Engine Oil 5W40 5l 8100

5W40 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.58
32.15 £ 82.54 £
(7.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.58 £

ORLEN
Engine Oil 5W40 4l MaxExpert

5W40 4l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.54
43.78 £
(13.14 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto

5W40 4l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
91.24
76.03 £
(22.81 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 4l ULTRA FORCE

5W40 4l

API SL CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.94
29.95 £
(8.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 5l ULTRA FORCE

5W40 5l

API SL CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.72
26.43 £ 43.66 £
(6.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 31.72 £

REVLINE
Engine Oil 5W40 4l ULTRA FORCE

5W40 4l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
49.12
40.93 £
(12.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 5l ULTRA FORCE

5W40 5l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
40.82
34.02 £ 59.98 £
(8.16 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 40.82 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W40 5l Quartz INEO

5W40 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
91.38
76.15 £
(18.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 5l ALL CLIMATE

5W40 5l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
87.18
72.65 £
(17.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 5l SYNPOWER

5W40 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
107.46
89.55 £
(21.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 5W40 5L

5W40 5l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
101.98
84.98 £
(20.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l

5W40 5l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
196.14
163.45 £
(9.81 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l MAGNATEC

5W40 4l

API CF SM
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
43.84
36.53 £ 53.44 £
(10.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 43.84 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4x4l

5W40 4l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
165.58
137.98 £
(10.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W40 5l EDGE

5W40 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
128.74
107.28 £
(25.75 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 5l ULTRA FORCE

5W40 5l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
99.83
83.19 £ 170.32 £
(6.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 99.83 £

ORLEN
Engine Oil 5W40 4l MaxExpert

5W40 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.83
30.69 £ 60.54 £
(9.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 36.83 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l MAGNATEC

5W40 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
43.91
36.59 £ 54.46 £
(10.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 43.91 £

REVLINE
Engine Oil 5W40 3x4l ULTRA FORCE

5W40 4l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
88.12
73.43 £ 140.14 £
(7.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 88.12 £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W40 5l TITAN

5W40 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
8 pcs.
56.51
47.09 £ 97.62 £
(11.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 56.51 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4x5l synthetic

5W40 5l

API SN CH-4
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
1 pcs.
193.42
161.18 £
(9.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W40 5l EVOLUTION

5W40 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
83.86
69.88 £
(16.77 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 5W40 5l Helix synthetic

5W40 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
80.02
66.68 £
(16.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
NEW ARRIVALS

SHELL
Engine Oil Helix 5W40 synthetic

5W40 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
86.16
71.80 £
(17.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W40 5l Quartz INEO

5W40 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
74.69
62.24 £ 100.86 £
(14.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 74.69 £

OE numbers

9.55535-GH2 FIAT
9.55535-S2 FIAT
9.55535-T2 FIAT
WSS-M2C917-A FORD
RN0700 RENAULT
RN0710 RENAULT
505.00/505.01 VW
G 052 167 M2 VW
G 052 545 M2 VW
G052545M4 VW
G052545M6 VW

Other codes

17700 ARTNR_Z_TCD
17701 ARTNR_Z_TCD
8100 X-CL. 5W40 C3 5L DE IC KROSY
CH U. XDI 5W40 4L M IC KROSY
CH U. XDI 5W40 5L M IC KROSY
PD PLUS 5W40 4L IC KROSY
SPECIFIC 505.01 5W40 5L IC KROSY
SPECIFIC CNG/LPG 5W40 5L IC KROSY
ULTRA F. C3 5W40 4L SET S IC KROSY
104720 MOTUL
8100 X-CLEAN 5W-40 MOTUL
104720 NR_KAT
BMW LL-04 model up to END 2018 OEM SPECYFIKACJA
CHRYSLER MS-12991 OEM SPECYFIKACJA
DEXOS 2 OEM SPECYFIKACJA
FIAT 9.55535 GH2 OEM SPECYFIKACJA
FIAT 9.55535 S2 OEM SPECYFIKACJA
FIAT 9.55535 T2 OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C917 A OEM SPECYFIKACJA
HONDA OEM SPECYFIKACJA
HYUNDAI OEM SPECYFIKACJA
KIA OEM SPECYFIKACJA
MB 229.51 OEM SPECYFIKACJA
MITSUBISHI OEM SPECYFIKACJA
NISSAN OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RN 0700 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RN 0710 OEM SPECYFIKACJA
SUZUKI OEM SPECYFIKACJA
VW 505.00 OEM SPECYFIKACJA
VW 505.01 OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W40 4l 8100
Product opinion:Engine Oil 5W40 4l 8100
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.