CHEMPIOIL Engine Oil 5W40 4x4l
Index:
CH U. XTT 5W40 4L PL SET
Rate this product first
>9
pcs.
Capacity (l):
4
168.12 £
(Price for 1L:
8.76 10.51
£)
Specification
Name:
Engine oil
Viscosity:
5W40
Capacity [l]:
4
OEM spec:
PSA B71 2296
OEM spec:
CHRYSLER MS-12991
OEM spec:
GM LL-B-025
OEM spec:
GM LL-A-025
OEM spec:
VW 505.00
OEM spec:
BMW LL-01
OEM spec:
MB 229.3
OEM spec:
MB 229.5
OEM spec:
VW 502.00
OEM spec:
PORSCHE A40
OEM spec:
OPEL LL-B-025
OEM spec:
FIAT 9.55535 Z2
OEM spec:
RENAULT RN 0710
OEM spec:
RENAULT RN 0700
OEM spec:
BMW LL-98
OEM spec:
FIAT 9.55535 H2
OEM spec:
OPEL LL-A-025
OEM spec:
JASO MA-2
OEM spec:
CHRYSLER MS-10850
OEM spec:
CHRYSLER MS-10896
API:
SN
API:
CH-4
ACEA:
A3
ACEA:
B4
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-G0UTSL, G0UTSL
Item code:
G0UTSL
Item index:
CH U. XTT 5W40
PCN:
27101981
Manufacturer:
Specification Tecdoc
Quantity [pcs]:
4
Engine oil (4x4L) 5W40 ;API CH-4; SN; ACEA A3; B4; BMW LL-01; BMW LL-98; CHRYSLER MS-10850; CHRYSLER MS-10896; CHRYSLER MS-12991; FIAT 9.55535 H2; FIAT 9.55535 Z2; GM LL-A-025; GM LL-B-025; JASO MA-2;
Cross references Engine Oil 5W40 4x4l
Cross references
CASTROL
Engine Oil 5W40 4x4l EDGE
API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
296.56
247.13 £
(18.54 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
CASTROL
Engine Oil 5W40 5l EDGE
API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
58.27
48.56 £ 92.76 £
(11.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
58.27 £
Bestsellers
CASTROL
Engine Oil 5W40 4l EDGE
API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
52.42
43.68 £ 74.14 £
(13.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
52.42 £
Bestsellers
CASTROL
Engine Oil 5W40 4l EDGE
API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
37.50
31.25 £ 74.32 £
(9.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
37.50 £
Bestsellers
CASTROL
Engine Oil 5W40 4l EDGE
API SP
Intended use Passenger cars
78.66
65.55 £
(19.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
ELF
Engine Oil 5W40 5l EVOLUTION
API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
66.82
55.68 £
(13.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
ELF
Engine Oil 5W40 4l EVOLUTION
API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
53.50
44.58 £
(13.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
ELF
Engine Oil 5W40 5l EVOLUTION
API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
77.56
64.63 £
(15.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
FUCHS OIL
Engine Oil 5W40 5l TITAN
API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
38.05
31.71 £ 76.44 £
(7.61 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
38.05 £
Bestsellers
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 5l TopTec 4100
API CF SN
ACEA A3 B4 C3
Intended use Passenger cars
81.90
68.25 £ 120.22 £
(16.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
81.90 £
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 4l TopTec 4100
API CF SN
ACEA A3 B4 C3
Intended use Passenger cars
81.25
67.71 £ 108.22 £
(20.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
81.25 £
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 5l Leichtlauf High Tech
API CF SM
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
120.34
100.28 £
(24.07 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 5l Synthoil High Tech
API CF SM
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
83.76
69.80 £ 129.90 £
(16.75 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
83.76 £
Bestsellers
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 4l Molygen
API CF SN
Intended use Passenger cars
106.56
88.80 £
(26.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOBIL
Engine Oil 5W40 4l M-SUP
API SL CF SM SN CG-4 CF-4
ACEA A3 B4 B3-16
Intended use Passenger cars
47.94
39.95 £
(11.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
MOBIL
Engine Oil 5W40 4l M-SUP
API SL SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
43.32
36.10 £ 59.16 £
(10.83 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
43.32 £
MOTUL
Engine Oil 5W40 4l 6100
API SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
54.10
45.08 £
(13.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOTUL
Engine Oil 5W40 5l 6100
API SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
47.09
39.24 £ 81.58 £
(9.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
41.44 £
Bestsellers
MOTUL
Engine Oil 5W40 4l 8100
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
58.48
48.73 £
(14.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
MOTUL
Engine Oil 5W40 5l 8100
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
31.97
26.64 £ 71.10 £
(6.39 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
31.97 £
Bestsellers
MOTUL
Engine Oil 5W40 4l 8100
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
70.98
59.15 £
(17.75 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
MOTUL
Engine Oil 5W40 5l 8100
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
38.58
32.15 £ 82.54 £
(7.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
38.58 £
ORLEN
Engine Oil 5W40 4l MaxExpert
API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
52.54
43.78 £
(13.14 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto
API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
91.24
76.03 £
(22.81 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
RAVENOL
Engine Oil 5W40 5l USVO
API SP SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
138.96
115.80 £
(27.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto
API SP SN+
Intended use Passenger cars
105.10
87.58 £
(26.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 5W40 4l ULTRA FORCE
API SL CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
35.94
29.95 £
(8.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 5W40 5l ULTRA FORCE
API SL CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
31.72
26.43 £ 43.66 £
(6.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
31.72 £
REVLINE
Engine Oil 5W40 4l ULTRA FORCE
API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
49.12
40.93 £
(12.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 5W40 5l ULTRA FORCE
API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
40.82
34.02 £ 59.98 £
(8.16 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
40.82 £
Bestsellers
TOTALENERGIES
Engine Oil 5W40 5l Quartz
API SP CF
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
50.77
42.31 £ 84.88 £
(10.15 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
50.77 £
TOTALENERGIES
Engine Oil 5W40 5l Quartz
API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
34.96
29.13 £ 65.20 £
(6.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
34.96 £
NEW ARRIVALS
TOTALENERGIES
Engine Oil Quartz 5W40
API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
84.84
70.70 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
VALVOLINE
Engine Oil 5W40 5l ALL CLIMATE
Intended use Passenger cars
48.02
40.02 £ 79.66 £
(9.60 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
48.02 £
Bestsellers
VALVOLINE
Engine Oil 5W40 5l ALL CLIMATE
API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
87.18
72.65 £
(17.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
VALVOLINE
Engine Oil 5W40 4l MAXLIFE
API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
37.03
30.86 £ 56.46 £
(9.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
37.03 £
VALVOLINE
Engine Oil 5W40 4l SYNPOWER
API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
43.43
36.19 £ 65.74 £
(10.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
43.43 £
VALVOLINE
Engine Oil 5W40 5l SYNPOWER
API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
31.48
26.23 £ 78.30 £
(6.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
31.48 £
Bestsellers
VALVOLINE
Engine Oil 5W40 5l SYNPOWER
API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
107.46
89.55 £
(21.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 5W40 5L
API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
101.98
84.98 £
(20.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CASTROL
Engine Oil 5W40 4l MAGNATEC
API CF SM
Intended use Passenger cars
43.84
36.53 £ 53.44 £
(10.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
43.84 £
RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto
API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
80.92
67.43 £
(20.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto
API SP CF SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
111.96
93.30 £
(27.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 5W40 5l ULTRA FORCE
API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
99.83
83.19 £ 170.32 £
(6.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
99.83 £
ORLEN
Engine Oil 5W40 4l MaxExpert
API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
36.83
30.69 £ 60.54 £
(9.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
36.83 £
RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto
API CF
ACEA B4 B3
Intended use Passenger cars
110.34
91.95 £
(27.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 5W40 3x4l ULTRA FORCE
API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
88.12
73.43 £ 140.14 £
(7.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
88.12 £
FUCHS OIL
Engine Oil 5W40 5l TITAN
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
56.51
47.09 £ 97.62 £
(11.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
56.51 £
Bestsellers
MOTUL
Engine Oil 5W40 4l 8100
API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
70.18
58.48 £
(17.54 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
FUCHS OIL
Engine Oil 5W40 5l TITAN
API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
41.38
34.48 £ 74.38 £
(8.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
41.38 £
Bestsellers
CASTROL
Engine Oil 5W40 4l MAGNATEC
API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
53.40
44.50 £
(13.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
GULF
Engine Oil 5W40 4l FORMULA
API SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
37.45
31.21 £ 43.90 £
(9.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
37.45 £
GULF
Engine Oil 5W40 4l FORMULA
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
42.37
35.31 £ 54.00 £
(10.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
42.37 £
GULF
Engine Oil 5W40 5l FORMULA
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
47.00
39.17 £ 66.22 £
(9.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
47.00 £
MOBIL
Engine Oil 5W40 5l M-SUP
API SL SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
73.92
61.60 £
(14.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
MOTUL
Engine Oil 5W40 5l 8100
API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
35.64
29.70 £ 85.56 £
(7.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
35.64 £
RAVENOL
Engine Oil 5W40 5l USVO
API SP SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
74.45
62.04 £ 104.58 £
(14.89 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
74.45 £
Bestsellers
SHELL
Engine Oil Helix 5W40
API SP
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
80.56
67.13 £
(16.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
SHELL
Engine Oil 5W40 4l Helix
API SP
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
44.53
37.11 £ 64.62 £
(11.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
44.53 £
Bestsellers
SHELL
Engine Oil 5W40 4l Helix synthetic
API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
35.21
29.34 £ 60.06 £
(8.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
35.21 £
Bestsellers
SHELL
Engine Oil 5W40 4l Helix synthetic
API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
31.93
26.61 £ 60.06 £
(7.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
31.93 £
OE numbers
| G 052 167 M2 | VW |
| G 052 545 M2 | VW |
| G052545M4 | VW |
| G052545M6 | VW |
Other codes
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
Add opinion