MOTUL Engine Oil 5W30 5l 8100

Index: 8100 ECO-CLEAN+ 5W30 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
46.13 £
107.04 £
(Price for 1L: 7.69 9.23 £)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 46.13 £
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W30
Capacity [l]:
5
OEM spec:
FORD M2C934 B
OEM spec:
MAZDA
OEM spec:
JASO DL-1
OEM spec:
JAGUAR 03.5005
Product line:
8100
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
5900744134625, 3374650019536, IC-AB0AFB, PU-AB0AFB, 3374650295343
Item code:
AB0AFB
Item index:
17100
PCN:
27101981
Manufacturer:
MOTUL, Manufacturer: Motul
Address: 119 Boulevard Félix Faure, Aubervilliers, Seine Saint Denis, 93300, France
Email: [email protected]

Specification Tecdoc

SAE viscosity class:
5W-30
Manufacturer Approval:
FORD WSS-M2C934-B
Manufacturer Approval:
JAGUAR STJLR.03.5005
Oil manufacturer recommendation:
JALOS JASO DL-1
ACEA specification:
C1
Engine oil 8100 (5L) 5W30 ; FORD M2C934 B; JAGUAR 03.5005; JASO DL-1; MAZDA

Cross references Engine Oil 5W30 5l 8100

Cross references

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER

5W30 5l

ACEA C1
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.93
44.11 £ 108.12 £
(10.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 52.93 £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
115.90
96.58 £
(28.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l TopTec 4500

5W30 5l

ACEA C1
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
9 pcs.
79.88
66.57 £ 116.92 £
(15.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 79.88 £

SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix synthetic

5W30 5l

ACEA C1
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
108.82
90.68 £
(21.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE numbers

WSS-M2C934-B FORD
STJLR.03.5005 JAGUAR
G 052 167 M2 VW
G 052 545 M2 VW
G052545M4 VW
G052545M6 VW

Other codes

B007PCQNO8 AMAZON (ASIN)
B07CQYRTJM AMAZON (ASIN)
17100 ARTNR_Z_TCD
19 42 003 IC KROSY
8100 ECO-CLEAN+ 5W30 5LDE IC KROSY
CH U. LRX C3 5W30 4L M IC KROSY
CH U. LRX C3 5W30 4L MSET IC KROSY
G S55 505 M4 IC KROSY
GM DEXOS2 5W30 5L IC KROSY
MOBIL 1 ESP 5W30 4L IC KROSY
SYNER-Z 5W30 4L IC KROSY
SYNER-Z 5W30 5L IC KROSY
TITAN GT1 F.23 5W30 5L IC KROSY
ULTRA F. C3 5W30 4L SET S IC KROSY
X-FLOW F 5W30 SEMI.20L IC KROSY
X-FLOW F 5W30 SEMI.5L IC KROSY
X-FLOW F PL.5W30 SYN. 20L IC KROSY
X-FLOW V 5W30 20L IC KROSY
101584 MOTUL
8100 ECO-CLEAN MOTUL
8100 ECO-CLEAN 5W30 MOTUL
8100 ECO-CLEAN+ MOTUL
842551 MOTUL
MOTUL 8100 ECO-CLEAN 5W30 MOTUL
101584 NR_KAT
FORD M2C934 B OEM SPECYFIKACJA
JAGUAR 03.5005 OEM SPECYFIKACJA
JASO DL-1 OEM SPECYFIKACJA
MAZDA OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W30 5l 8100
Product opinion:Engine Oil 5W30 5l 8100
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.