VALVOLINE Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER

Index: SYNPOWER ENV C1 5W30 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
52.93 £
108.12 £
(Price for 1L: 8.82 10.59 £)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 52.93 £
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W30
Capacity [l]:
5
OEM spec:
FORD M2C934 B
OEM spec:
LAND ROVER 03.5005
OEM spec:
JAGUAR 03.5005
ACEA:
C1
Product line:
SYNPOWER
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-C41977, PU-C41977, 8710941018188
Item code:
C41977
Item index:
SPENVC1C25W30
PCN:
27101981
Manufacturer:
VALVOLINE, Manufacturer Ellis Enterprises B.V., Affiliate of Valvoline, Wieldrechtseweg 39, 3316 BG Dordrecht, Netherlands, [email protected]

Specification Tecdoc

Manufacturer Approval:
Ford WSSM2C934-B
Manufacturer Approval:
STJLR 03.5005
Oil:
Full Synthetic Oil
SAE viscosity class:
5W-30
Engine oil SYNPOWER (5L) 5W30 ; ACEA C1; FORD M2C934 B; JAGUAR 03.5005; LAND ROVER 03.5005

Cross references Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER

Cross references

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
46.13
38.44 £ 107.04 £
(9.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 46.13 £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
115.90
96.58 £
(28.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l TopTec 4500

5W30 5l

ACEA C1
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
79.88
66.57 £ 116.92 £
(15.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 79.88 £

SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix synthetic

5W30 5l

ACEA C1
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
1 pcs.
108.82
90.68 £
(21.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 8100 5W30

5W30 5l

ACEA C1
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
83.04
69.20 £
(16.61 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

Other codes

B01EJF4NAY AMAZON (ASIN)
B01FHEKDIM AMAZON (ASIN)
B06XG27Z7N AMAZON (ASIN)
B076BJ82ND AMAZON (ASIN)
872591 ARTNR_Z_OE
872592 ARTNR_Z_OE
SPENVC1C25W30 ARTNR_Z_TCD
8100 ECO-CLEAN+ 5W30 5LDE IC KROSY
ECOLIFE 5W30 1L IC KROSY
ECOLIFE 5W30 5L IC KROSY
ECOLIFE 5W30 SYNT. 1L IC KROSY
908773 NR_KAT
FORD M2C934 B OEM SPECYFIKACJA
JAGUAR 03.5005 OEM SPECYFIKACJA
LAND ROVER 03.5005 OEM SPECYFIKACJA
872592 VALVOLINE
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER
Product opinion:Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.