CASTROL Engine Oil 0W40 4l EDGE

Index: EDGE 0W40 A3/B4 4L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
4
93.54 £
(Price for 1L: 19.49 23.39 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
0W40
Capacity [l]:
4
OEM spec:
VW 505.00
OEM spec:
MB 229.3
OEM spec:
MB 229.5
OEM spec:
VW 502.00
OEM spec:
PORSCHE A40
OEM spec:
FORD M2C937 A
API:
CF
API:
SN
Product line:
EDGE
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-C17A77, PU-C17A77, 4008177077050, 4008177183638
Item code:
C17A77
Item index:
467465
PCN:
34031980
Manufacturer:
CASTROL, Manufacturer: Castrol Ltd, Castrol Technology Centre
Whitchurch Hill, Pangbourne,Berkshire RG8 7QR
United Kingdom [email protected],
Importer: Castrol CEE sp. z o.o.
ul. Grzybowska 62, 00-844 Warszawa [email protected]

Specification Tecdoc

Oil:
Synthetic Oil
SAE viscosity class:
0W-40
Specification:
ACEA A3/B4
Manufacturer Approval:
BMW Longlife-01
Oil manufacturer recommendation:
Chrysler MS-12633
Specification:
API Gasoline SP
Specification:
API Gasoline SQ
Manufacturer Approval:
MB 229.3
Manufacturer Approval:
MB 229.5
Oil manufacturer recommendation:
Chrysler MS-A0921
Manufacturer Approval:
Porsche A40
Oil manufacturer recommendation:
Ford WSS-M2C937-A
Manufacturer Approval:
Renault RN 0700
Oil manufacturer recommendation:
MB 229.3
Manufacturer Approval:
Renault RN 0710
Manufacturer Approval:
VW 502 00 / 505 00
Manufacturer Approval:
Ford WSS-M2C937-A
Engine oil EDGE (4L) 0W40 ;API CF; SN; FORD M2C937 A; MB 229.3; MB 229.5; PORSCHE A40; VW 502.00; VW 505.00

Cross references Engine Oil 0W40 4l EDGE

Cross references
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 0W40 4l Mobil 1

0W40 4l

API SP SL CF SM SN SJ SQ SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
59.36
49.47 £ 89.94 £
(14.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 59.36 £

MOTUL
Engine Oil 0W40 4l 8100

0W40 4l

API SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
93.24
77.70 £
(23.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 0W40 5l 8100

0W40 5l

API SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
112.90
94.08 £
(22.58 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 0W40 4l SYNPOWER

0W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
59.74
49.78 £ 92.32 £
(14.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 59.74 £

VALVOLINE
Engine Oil SYNPOWER 0W40 5L

0W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
71.35
59.46 £ 112.66 £
(14.27 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 71.35 £

RAVENOL
Engine Oil 0W40 4l USVO

0W40 4l

API SP CF SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
141.94
118.28 £
(35.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W40 5l Synthoil Energy

0W40 5l

API CF SM
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
138.58
115.48 £
(27.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 0W40 5l TITAN

0W40 5l

ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
114.12
95.10 £
(22.82 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 0W40 4l Helix

0W40 4l

API SP
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
77.56
64.63 £
(19.39 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W40 5l Quartz

0W40 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
92.38
76.98 £
(18.48 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

Other codes

467465 ARTNR_Z_TCD
EDGE TITA 0W-40 A3/B4 ARTNR_Z_TCD
15F6B5 CASTROL
15338F IC KROSY
15F6B5 NR_KAT
FORD M2C937 A OEM SPECYFIKACJA
MB 229.3 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.5 OEM SPECYFIKACJA
PORSCHE A40 OEM SPECYFIKACJA
VW 502.00 OEM SPECYFIKACJA
VW 505.00 OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 0W40 4l EDGE
Product opinion:Engine Oil 0W40 4l EDGE
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.