SHELL Engine Oil 0W40 4l Helix

Index: HELIX U.0W40 4L
Rate this product first
Capacity (l):
4
77.56 £
(Price for 1L: 16.16 19.39 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
0W40
Capacity [l]:
4
OEM spec:
VW 505.00
OEM spec:
MB 229.5
OEM spec:
VW 502.00
OEM spec:
MB 226.5
OEM spec:
RENAULT RN 0710
OEM spec:
RENAULT RN 0700
API:
SP
ACEA:
A3
ACEA:
B4
ACEA:
B3
Product line:
Helix
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
5011987860667, IC-D39473, PU-D39473, 5011987063006, 5011987112766
Item code:
D39473
Item index:
001I1536PL
PCN:
27101981
Manufacturer:
SHELL, Manufacturer: Shell Germany GmbH,
Suhrenkamp 71-77,
22335 Hamburg,
Germany, [email protected]

Specification Tecdoc

ACEA specification:
A3/B3
ACEA specification:
A3/B4
API specification:
SP
Manufacturer Approval:
MB 226.5
Manufacturer Approval:
MB 229.5
Manufacturer Approval:
Renault RN 0700
Manufacturer Approval:
Renault RN 0710
SAE viscosity class:
0W-40
Manufacturer Approval:
VW 502 00
Manufacturer Approval:
VW 505 00
for components see parts list:
Observe service information:
Engine oil Helix (4L) 0W40 (ULTRA) ;API SP; ACEA A3; B3; B4; MB 226.5; MB 229.5; RENAULT RN 0700; RENAULT RN 0710; VW 502.00; VW 505.00

Cross references Engine Oil 0W40 4l Helix

Cross references

CASTROL
Engine Oil 0W40 4l EDGE

0W40 4l

API CF SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
93.54
77.95 £
(23.39 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 0W40 4l Mobil 1

0W40 4l

API SP SL CF SM SN SJ SQ SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
59.36
49.47 £ 89.94 £
(14.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 59.36 £

MOTUL
Engine Oil 0W40 4l 8100

0W40 4l

API SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
93.24
77.70 £
(23.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 0W40 5l 8100

0W40 5l

API SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
112.90
94.08 £
(22.58 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 0W40 4l SYNPOWER

0W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
59.74
49.78 £ 92.32 £
(14.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 59.74 £

VALVOLINE
Engine Oil SYNPOWER 0W40 5L

0W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
71.35
59.46 £ 112.66 £
(14.27 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 71.35 £

RAVENOL
Engine Oil 0W40 4l USVO

0W40 4l

API SP CF SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
10 pcs.
141.94
118.28 £
(35.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W40 5l Synthoil Energy

0W40 5l

API CF SM
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
138.58
115.48 £
(27.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 0W40 5l TITAN

0W40 5l

ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
114.12
95.10 £
(22.82 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W40 5l Quartz

0W40 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
92.38
76.98 £
(18.48 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

Other codes

B07FGFSTPF AMAZON (ASIN)
001AN045D ARTNR_Z_TCD
001I1536PL ARTNR_Z_TCD
ECO-MB 0W40 5L IC KROSY
MOBIL 1 TURBO DIESEL 4L IC KROSY
550065927 NR_KAT
MB 226.5 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.5 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RN 0700 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RN 0710 OEM SPECYFIKACJA
VW 502.00 OEM SPECYFIKACJA
VW 505.00 OEM SPECYFIKACJA
550065927 SHELL
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 0W40 4l Helix
Product opinion:Engine Oil 0W40 4l Helix
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.