SHELL Engine Oil 0W30 4l Helix
Index:
HELIX U.A5/B5 0W30 4L
Rate this product first
0
pcs.
Goods not in stock -
79.18 £
(Price for 1L:
16.50 19.80
£)
request-default-article
Specification
Name:
Engine oil
Viscosity:
0W30
Capacity [l]:
4
API:
SL
ACEA:
A5
ACEA:
B5
Product line:
Helix
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-DD255E, 5011987251762, 5011987031944, PU-DD255E
Item code:
DD255E
Item index:
001F0279PL
PCN:
27101981
Manufacturer:
Specification Tecdoc
ACEA specification:
A5/B5
API specification:
SL
SAE viscosity class:
0W-30
for components see parts list:
Observe service information:
Engine oil Helix (4L) 0W30 (ULTRA) ;API SL; ACEA A5; B5
Cross references Engine Oil 0W30 4l Helix
Cross references
RAVENOL
Engine Oil 0W30 4l USVO
API SP ILSAC GF-6A RC
ACEA A5 B5 C2
Intended use Passenger cars
145.42
121.18 £
(36.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
TOTALENERGIES
Engine Oil 0W30 5l Quartz
API SL
ACEA A5 B5 B7 A7
Intended use Passenger cars
90.90
75.75 £
(18.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
VALVOLINE
Engine Oil 0W30 4l SYNPOWER
API SP
ACEA A1 B1 A5 B5 B7 A7
Intended use Passenger cars
55.86
46.55 £ 97.84 £
(13.97 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
55.86 £
VALVOLINE
Engine Oil 0W30 5l SYNPOWER
ACEA C2
Intended use Passenger cars
76.06
63.38 £ 133.72 £
(15.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
76.06 £
FUCHS OIL
Engine Oil 0W30 5l TITAN
API SP ILSAC GF-6A RC
ACEA A5 B5 C2
Intended use Passenger cars
61.10
50.92 £ 106.54 £
(12.22 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
61.10 £
REVLINE
Engine Oil 0W30 4l ULTRA FORCE
API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
52.66
43.88 £ 73.20 £
(13.17 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
52.66 £
FUCHS OIL
Engine Oil 0W30 5l TITAN
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
103.56
86.30 £
(20.71 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil 0W30 4l USVO
API SP
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
127.92
106.60 £
(31.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOTUL
Engine Oil 0W30 5l SPECIFIC
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
195.46
162.88 £
(39.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
CASTROL
Engine Oil 0W30 4l EDGE
API SL CF
ACEA A1 B1 A5 B5
Intended use Passenger cars
93.70
78.08 £
(23.43 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOBIL
Engine Oil 0W30 4l Mobil 1 synthetic
API SL
ACEA A5 B5 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
91.30
76.08 £
(22.83 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOBIL
Engine Oil 0W30 5l M-SUP synthetic
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
83.44
69.53 £
(16.69 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOTUL
Engine Oil 0W30 5l 8100
API SP
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
55.08
45.90 £ 127.96 £
(11.02 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
55.08 £
ORLEN
Engine Oil 0W30 5l
API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
86.40
72.00 £
(17.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
VALVOLINE
Engine Oil 0W30 5l SYNPOWER
API SL
ACEA A1 B1 A5 B5
Intended use Passenger cars
57.85
48.21 £ 117.48 £
(11.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
57.85 £
Other codes
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
Add opinion